Neoparin

Podmiot odpowiedzialnySciencePharma Sp. z o.o.
Kod ATCB01AB05
ProceduraNAR
SubstancjaEnoksaparyna sodowa

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Neoparin?

Neoparin zawiera jako substancję czynną enoksaparynę sodową, która jest heparyną o małej masie cząsteczkowej (drobnocząsteczkową). Neoparin działa przeciwzakrzepowo.

Neoparin stosuje się w:
– zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, szczególnie u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym ortopedycznym, zabiegom w chirurgii ogólnej i onkologicznej,
– zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej u pacjentów unieruchomionych z powodu ostrych schorzeń, włącznie z ostrą niewydolnością serca, ostrą niewydolnością oddechową, ciężkimi infekcjami, a także zaostrzeniem chorób reumatycznych powodujących unieruchomienie pacjenta (dotyczy dawki 40 mg/0,4 ml),
– leczeniu zakrzepicy żył głębokich powikłanej bądź niepowikłanej zatorowością płucną,
– leczeniu niestabilnej dławicy piersiowej oraz zawału serca bez załamka Q, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (ASA),
– leczeniu świeżego zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, w tym pacjentów, którzy będą leczeni zachowawczo albo którzy będą później poddani przezskórnej angioplastyce wieńcowej (dotyczy dawki 60 mg/0,6 ml, 80 mg/0,8 ml, 100 mg/1 ml),
– zapobieganiu tworzeniu się skrzepów w krążeniu pozaustrojowym podczas hemodializy.

Jaki jest skład Neoparin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest enoksaparyna sodowa (Enoxaparinum natricum).
Jedna ampułko-strzykawka 20 mg zawiera 20 mg enoksaparyny sodowej w 0,2 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 40 mg zawiera 40 mg enoksaparyny sodowej w 0,4 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 60 mg zawiera 60 mg enoksaparyny sodowej w 0,6 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 80 mg zawiera 80 mg enoksaparyny sodowej w 0,8 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 100 mg zawiera 100 mg enoksaparyny sodowej w 1 ml.

– Pozostały składnik (substancja pomocnicza) to: woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Neoparin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przypadkowe przedawkowanie leku Neoparin po podaniu dożylnym, pozaustrojowym lub podskórnym może prowadzić do powikłań krwotocznych. Lek Neoparin podany doustnie źle się wchłania i nawet przyjęcie dużych dawek nie powinno prowadzić do poważnych następstw. Można to sprawdzić poprzez badania aktywności anty-Xa i anty-IIa.

Działanie przeciwzakrzepowe może być w większości zneutralizowane przez powolne wstrzyknięcie dożylne siarczanu protaminy lub chlorowodorku protaminy. Dawka protaminy zależy od dawki wstrzykniętej enoksaparyny; 1 mg siarczanu protaminy neutralizuje działanie przeciwzakrzepowe 1 mg enoksaparyny, o ile enoksaparynę podawano w okresie ostatnich 8 godzin. Jeżeli enoksaparynę podano ponad 8 godzin przed podaniem protaminy albo jeżeli stwierdzono, że konieczne jest podanie drugiej dawki protaminy, protaminę można podać w infuzji w dawce 0,5 mg na 1 mg enoksaparyny. Jednakże nawet duże dawki protaminy nie neutralizują w pełni aktywności anty-Xa enoksaparyny (maksymalnie około 60%). Po 12 godzinach od wstrzyknięcia enoksaparyny podanie protaminy może nie być konieczne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Neoparin – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Neoparin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Z powodu braku odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań u kobiet w ciąży, jak również ze względu na brak możliwości odpowiedniego porównania wpływu leku u zwierząt i ludzi, lek Neoparin może być stosowany w okresie ciąży jedynie gdy lekarz zadecyduje o takiej konieczności.

Kobiety w ciąży ze sztucznymi zastawkami serca mogą być w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych. Ze względu na brak informacji na temat dawkowania, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w takich okolicznościach, nie zaleca się stosowania leku Neoparin u kobiet w ciąży ze sztucznymi zastawkami serca.
Nie wiadomo czy niezmieniona enoksaparyna przenika do mleka ludzkiego. Dlatego podczas stosowania leku Neoparin należy unikać karmienia piersią.

Ulotka Neoparin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Neoparin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Neoparin - 100 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Enoxaparinum natricum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Neoparin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Neoparin - 100 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Enoxaparinum natricum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Neoparin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Neoparin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Neoparin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

40 komentarzy do “Neoparin”

  1. Jestem po 7. dawce leku Neoparin 600 i od 3. dawki czuję się źle. Mam rozsadzony brzuch i boli wewnątrz, jakbym miała tam jakąś wewnętrzną ranę. Nieprzyjemne uczucie.

    Odpowiedz
  2. Złamanie V kości śródstopia. Biorę czwarty tydzień zastrzyki 0,4 w brzuch. Wszystko było ok., dopiero przy 5 ostatnich zaczęły się pojawiać najpierw suchość w ustach, potem suchość warg, dotykając ich językiem czuć sól, pulsowanie żył w głowie, bóle głowy, zawroty głowy, dosłownie helikopter, nudności w nocy, wydzieliny z nosa. Woda pomogła, polecam miskę na wymioty przy łóżku, bo do WC ciężko dojść o kulach z zawrotami głowy. Lekarz kazał brać dwa zastrzyki pomimo to i mam odstawić, bo noga ok. Po tym komentarzu robię ostatni zastrzyk. 💪

    Odpowiedz
  3. Biorę Neoparin od 6 dni, bóle i zawroty głowy, napadowe bóle głowy o charakterze falowego zalewania głowy krwią, tak jakby naczynia się rozszerzały, krew biegła do głowy, a potem odpływała. Okropne uczucie. Oprócz tego ucisk i pulsowanie w zatokach, jakiś dziwny katar, dreszcze, nudności. Te objawy nie są umieszczone na leku Neoparin, natomiast figurują pod skutkami ubocznymi heparyny. Oprócz tego odczuwam senność, zmęczenie, bardzo złe samopoczucie. Na początku przy dawce 0,8 odczuwałam palenie w klatce piersiowej na wysokości serca, przełyku. Przez 6 dni schudłam 4 kg. Jeżeli ktoś ma podobnie, proszę o odpowiedź.

    Odpowiedz
  4. Biorę od tygodnia Neoparin 0,4 ml po artroskopii kolana. Zostały mi 3 zastrzyki. Czy to normalne, że cały czas boli żołądek? Zdarzają się też mdłości.

    Odpowiedz
  5. Zastrzyki biorę od tygodnia. Pojawiły się rewolucje układu pokarmowego, ból brzucha i mdłości. W ulotce ani słowa o takich skutkach ubocznych.

    Odpowiedz
  6. Ból głowy po 3 zastrzyku. Jestem po laserowym usuwaniu żylaków na nodze. Jestem pewna, że zto po tym Neoparinie? i niech ktoś mi nie powie, że leki nie są szkodliwe? Jedno leczą a drugie kaleczą☹️to święta prawda. Nie wiem czy powinnam przerwać wstrzykiwanie, mam jeszcze 4 sztuki?

    Odpowiedz
  7. Nie jestem zachwycony, że muszę brać zastrzyki Neopraniny 80 przez trzy tygodnie. Pojawiły się powikłania, mam sine, fioletowe, bolesne miejsca. Brałem i będę brał Xarelto 20 raz dziennie, żadnych powikłań nie miałem. Jestem po zatorze zakrzepowo-płucnym, związanym z żylakami.

    Odpowiedz
  8. Bardzo zle sie dawkuje. Strzykawka slizga sie w palcach przez co dawkowanie jest bolesne i utrudnione. Jej zamiennik Clexana jest duzo przyjemniejsza w uzytkowaniu. Moze warto pomyslec o antyposlizgowej strzykawce. Jestem przekonany, ze dodatkowe wygrubienia lub rowki poprawilyby jego kakosc

    Odpowiedz
  9. Biorę Neoparin, trzeci zastrzyk, bardzo boli mnie codziennie głowa, w nocy miałam nudności. Konsultowałam z lekarzem, który mimo to kazał brać, ponieważ mam zatorowość żylną i podejrzenia zatorowości płuc. Ja biorę zastrzyki rano, a może trzeba brać wieczorem? Proszę o odpowiedź, kiedy robicie zastrzyki.

    Odpowiedz
  10. Witam serdecznie. Mam zakrzepicę żylną od 07.11.2020 roku. Wzięłam do tej pory, czyli 24.12.2020, 55 sztuk Neopariny. 20 sztuk o,4 ml, a 35 sztuk dawka o,6 ml. Mam jeszcze do wzięcia 25 sztuk zastrzyków w dawce o,6. Do tej pory nic złego się nie dzieje, miałam kilka razy skoki ciśnienia, ale nie duże. Oprócz tego nie zaobserwowałam nic takiego złego. Wizytę mam 5.01.2021 roku i nie wiem, co będzie dalej, bo nie możemy zlikwidować zakrzepów. Dopiero okaże się na wizycie. W sumie wezmę do wizyty 80 Neopariny. Czasami jestem zła, ale nie mogę nic zrobić, muszę czekać. Życzę wszystkim cierpliwości i zdrowia.

    Odpowiedz
  11. Po jednym zastrzyku Neoparinu (stan po operacji żylaków) w ciągu doby dostałam uczulenia – pojawiły się 2 wielkie czerwone, swędzące plamy – na prawym udzie i lewym pośladku. W szpitalu miałam Clexane, którą tolerowałam dobrze, a przy wypisie okazało się, że dalej mam brać Neoparin – niestety musiałam odstawić.

    Odpowiedz
  12. Po braniu Neoparin 120 przez 96 dni wystąpiły u mnie krosty na łydkach, które po paru dniach zamieniły się w rany. Ból był niesamowity, już ponad miesiąc leczę rany. Używam żelu Prontosan, żelu SutriSept, plastrów Bactigras i gazików sterylnych, których zużywam bardzo dużo. Koszt leczenia jest wysoki, ale to nic w porównaniu do mojego cierpienia. Przyjęłam tyle zastrzyków bez badań z krwi D-dimery.

    Odpowiedz
  13. Witam, miałam zator i leczę się lekiem Xarelto. Na początku wystąpiły u mnie krwawienia, a teraz na czas badania mam zmienić lek na Neoparin i boję się, że krwotoki znowu wystąpią. Czy u kogoś wystąpiły?

    Odpowiedz
  14. Czytałam wcześniejsze wypowiedzi i postanowiłam napisać o moich odczuciach po Neoparinie 80 mg. Zastrzyki w brzuch brałam od października 2018 do końca marca 2019 na zator tętnicy płucnej. Nie zaobserwowałam u siebie żadnych niepokojących objawów, jedynie ogólne zmęczenie, które być może spowodowane jest długotrwałą chorobą, a przy tym mam również POChP. Od kwietnia mam zlecony środek doustny Xarelto, po którym pokazuje się krew w moczu. Czekam na decyzję lekarza, co będę brać. Jednak Neoparin chyba był lepszy, tylko bardziej uciążliwy, bo sama nie zrobię zastrzyku.

    Odpowiedz
  15. Biorę Neoparin 60 z powodu ciąży (mam trombofilię i dlatego koszt po refundacji 3,20 zł). Skutkiem jest uczucie zimna u mnie.

    Odpowiedz
  16. Przechodzę chemioterapię na raka i muszę stale przyjmować zastrzyki przeciwzakrzepowe. Wybrałam Neoparin i nie mam żadnych sensacji. Cena jest wprawdzie wysoka, ale na ryczałt kosztuje około 3 zł. Leno, porozmawiaj z lekarzem o ryczałcie, bo lek rzeczywiście jest bardzo drogi.

    Odpowiedz
  17. Lek Neoparin okazał się dla mnie bardzo szkodliwy – wywoływał on u mnie silne bóle głowy, mdłości, wymioty i biegunkę. Wcześniej dobrze znosiłam Clexane, dlatego też nie rozumiem, dlaczego lekarz zdecydował się na zastąpienie go tańszym zamiennikiem.

    Odpowiedz
    • Jestem w ciąży i przyjmuję Neoparin od 5 tygodnia, będę brać do końca ciąży codziennie. W aptece płacę około 240 zł za 30 sztuk, co przy kuracji ciążowej daje prawie 2 tysiące złotych. Skąd te niższe ceny, o których Pani pisze?

      Odpowiedz
    • Potwierdzam! Jestem po drugim zastrzyku i dotarło do mnie, że przeokropny ból głowy, który trwa od rana do wieczora, najprawdopodobniej jest rezultatem tego leku. Tak mnie głowa boli, że jedynym ukojeniem jest sen. Ale przecież nie można spać całymi dniami! W poniedziałek dzwonię do lekarza.

      Odpowiedz
    • Wzięłam dzisiaj drugi dzień zastrzyk Neoparin (muszę brać w ciąży ze względu na trombofilię PAI-1, MTHFR). Mam ogromny ból głowy, a teraz doszły wymioty i biegunka. Odstawiam, bo ten lek to samo zło. Przestawię się na Clexane, mam nadzieję, że będzie lepiej.

      Odpowiedz
  18. W moim przypadku Neoparin wpłynął na poziom potasu, wywołując arytmię i wysokie ciśnienie. Musiałem dodatkowo przyjmować Metokard.

    Odpowiedz
  19. Przechodzę właśnie przez terapię Neoparinem w dawce 100mg/1ml w formie zastrzyków. Jest to dość trudne doświadczenie ze względu na występujące skutki uboczne. Szczególnie dokuczliwe są bóle żołądka i wzdęcia w okolicy wątroby. Co najbardziej zaskakujące, każdego ranka po przebudzeniu odczuwam bardzo nieprzyjemny, gorzki posmak w ustach. Mimo że cała seria 20 zastrzyków przyniosła oczekiwane efekty w leczeniu zapalenia żył, wspomnienia z tego okresu są dość nieprzyjemne ze względu na intensywność skutków ubocznych.

    Odpowiedz
  20. Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem po operacji tarczycy. Stosowałam Neoparin 40 jako zamiennik Clexane, jednak po około 18 zastrzyku zaczęły pojawiać się nasilające się z dnia na dzień skutki uboczne: mdłości, bóle brzucha i głowy, zawroty głowy oraz zaburzenia snu – bezsenność wieczorem i senność rano. Przeprowadziłam test – pominęłam jeden zastrzyk i następnego dnia czułam się świetnie. Po powrocie do leku wszystkie objawy powróciły, dodatkowo pojawiły się wymioty. Zdecydowałam się całkowicie odstawić lek, co spowodowało ustąpienie wszystkich dolegliwości. Niestety, w aptece nie zostałam poinformowana, że Neoparin można stosować tylko do 14 dni, podczas gdy miałam przepisane 28 sztuk Clexane.

    Odpowiedz
  21. Czy podczas stosowania leku Neoparin mogą wystąpić takie skutki uboczne jak biegunka i ból brzucha? Proszę o informację na ten temat, gdyż jest to dla mnie istotna kwestia przed rozpoczęciem terapii.

    Odpowiedz
    • Ja właśnie po laparoskopii (operacja naprawcza dna miednicy mniejszej) biorę te zastrzyki i mam ciągły ból podbrzusza i coś w rodzaju biegunek (ciągłe parcie). Nie wiem, czy to efekt operacji (wszczepiona siatka), czy to „zasługa” tych zastrzyków. W każdym razie czuję się bardzo źle, a dziś mijają trzy tygodnie od operacji, a zastrzyków jeszcze do zrobienia 10. Pytałam lekarza, dlaczego mam ich aż 30 – odpowiedział, że jestem w gronie osób o podwyższonym ryzyku. Mam 60+, już nie wiem, co robić, bo czuję się fatalnie, wszystko boli, a wizyta dopiero za 10 dni, wcześniej nie ma terminu. Operacja – Poznań – Szpital GP ul. Polna.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz