Betadine

Betadine to lek o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Jest dostępny w różnych formach, takich jak maść, płyn i globulki dopochwowe. Stosowany jest głównie do zapobiegania i leczenia zakażeń skóry i błon śluzowych spowodowanych przez bakterie, wirusy i grzyby. Betadine jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Betadine w postaci globulek, zawiera jako substancję czynną jodowany powidon. Jodowany powidon jest związkiem kompleksowym jodu z powidonem – po zastosowaniu dopochwowo uwalnia jod. Jod działa na bakterie Gram-dodatnie oraz Gram-ujemne, wirusy, grzyby, a także niektóre pierwotniaki.

Wskazania
Lek Betadine jest wskazany w ostrych oraz przewlekłych zapaleniach pochwy, zakażeniach mieszanych, zakażeniach nieswoistych (bakteryjne zapalenie pochwy wywołane przez Gardnerella vaginalis), zakażeniach rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vaginalis).

Lek jest wskazany także w profilaktyce zakażeń przed zabiegami chirurgicznymi oraz diagnostycznymi w obrębie pochwy.

Skład

Substancją czynną leku jest jodowany powidon.
1 globulka zawiera 200 mg jodowanego powidonu.

Pozostały składnik leku to: makrogol 1000.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Stosowanie dopochwowe.

Dorośli
Zwykle jest zalecane stosowanie 1 globulki raz na dobę do 14 dni. W zakażeniach przewlekłych możliwe jest także stosowanie leku dwa razy na dobę oraz dłuższy okres leczenia.

Zaleca się zwilżenie globulki przed użyciem oraz wprowadzenie głęboko do pochwy wieczorem przed położeniem się spać.

Zaleca się także stosowanie podpasek w trakcie leczenia.

Istotne jest, aby zwilżyć globulkę przed jej założeniem w celu zapewnienia maksymalnego rozpuszczenia się substancji czynnej oraz uniknięcia miejscowego podrażnienia. Nie ma potrzeby przerwania leczenia nawet po wystąpieniu krwawienia miesiączkowego.

Dzieci
Lek jest przeciwwskazany do stosowania u dziewcząt przed okresem pokwitania.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Betadine, lub omyłkowego spożycia globulki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nadmiar jodu w organizmie może spowodować występowanie wola, zaburzeń czynności tarczycy.

Objawami ostrego zatrucia jodem są:
– metaliczny smak w ustach, zwiększone wytwarzanie śliny, pieczenie lub ból w gardle i jamie ustnej,
– podrażnienie i obrzęk gałki ocznej,
– reakcje skórne,
– rozstrój żołądka i biegunka,
– niewydolność nerek i bezmocz,
– niewydolność krążenia,
– obrzęk głośni z następczym duszeniem się, obrzęk płuc, kwasica metaboliczna i hipernatremia (zwiększone stężenie sodu w surowicy).

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie jodowanego powidonu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią jest przeciwwskazane, ponieważ wchłonięty jod może przenikać przez barierę łożyskową oraz przenika do mleka kobiecego. Stężenie jodowanego powidonu w mleku jest większe od stężenia w surowicy krwi. Stosowanie leku może powodować przemijającą nadczynność tarczycy u płodu oraz noworodka. Konieczna może być kontrola czynności tarczycy dziecka.

Ulotka Betadine



Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)



Opinie o Betadine (forum)

Stosujesz Betadine? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

4 komentarze do “Betadine”

  1. prosze o poradę , czy po kazdym zastosowaniu globulki Betadine musze sie dobrze podmywać rano bo nic nie jest napisane na ulotce, po 14 dniach mam badanie cytologiczne . Dziekuje za porady.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Betadine. Podziel się doświadczeniami na forum.