Skinatan

Skinatan to lek zawierający substancję czynną o nazwie metyloprednizolonu aceponian. Jest to kortykosteroid, który przeznaczony jest do stosowania na skórę głowy u osób dorosłych powyżej 18 roku życia. Skinatan skutecznie zwalcza objawy zapalne i swędzące dermatozy skóry głowy, takie jak: atopowe zapalenie skóry (neurodermit), wyprysk łojotokowy, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk pieniążkowaty oraz nieokreślony wyprysk. Lek ten jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Skinatan, roztwór na skórę

Lek Skinatan zawiera substancję czynną o nazwie metyloprednizolonu aceponian. Skinatan jest lekiem przeciwzapalnym (kortykosteroidem) przeznaczonym do stosowania na skórę głowy u dorosłych w wieku powyżej 18 lat.

Lek Skinatan jest stosowany w leczeniu zapalnych i swędzących dermatoz skóry głowy, takich jak: atopowe zapalenie skóry (neurodermit), wyprysk łojotokowy, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk pieniążkowaty oraz nieokreślony wyprysk u dorosłych w wieku powyżej 18 lat.

Skinatan, emulsja na skórę

Lek Skinatan zawiera substancję czynną o nazwie metyloprednizolonu aceponian. Skinatan jest lekiem przeciwzapalnym (kortykosteroidem), przeznaczonym do stosowania na skórę.

Lek Skinatan zmniejsza stan zapalny i reakcje alergiczne skóry a także reakcje związane z nadmiernym podziałem komórek w skórze (hiperproliferacja). Dlatego zmniejsza zaczerwienienie skóry (rumień), gromadzenie się płynu (obrzęk), sączenie się płynu ze skóry objętej stanem zapalnym. Łagodzi również swędzenie, pieczenie lub ból odczuwany przez pacjenta.

Lek Skinatan jest stosowany w leczeniu:

− łagodnej do umiarkowanej ostrej wysypki skórnej (wyprysk) spowodowanej czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: − uczulenie na substancję, która miała kontakt ze skórą (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry),

− reakcja alergiczna na substancje używane na co dzień, np. mydło (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia),

− wysypka skórna w kształcie monety (wyprysk pieniążkowaty),

− swędząca wysypka pojawiająca się na dłoniach i stopach (wyprysk potnicowy),

− wyprysk nieokreślony (wyprysk pospolity);

− wyprysku spowodowanego czynnikami występującymi u pacjenta (egzema endogenna), takimi jak: atopowe zapalenie skóry lub neurodermit;

− łuszczenia się i wysypki skórnej z silnym stanem zapalnym (wyprysk łojotokowy).

Lek Skinatan jest wskazany do stosowania u dorosłych, niemowląt w wieku 4 miesięcy lub starszych, dzieci i młodzieży.

Skład

Substancją czynną leku jest metyloprednizolonu aceponian.

Skinatan, roztwór na skórę

Pozostałe składniki to: alkohol izopropylowy i izopropylu mirystynian.

Skinatan, emulsja na skórę

Pozostałe składniki leku to: triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, tłuszcz stały, makrogolu eter stearylowy-2, makrogolu eter stearylowy-21, alkohol benzylowy, disodu edetynian, glicerol 85%, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skinatan, roztwór na skórę

− Jeśli lekarz nie przepisał inaczej, lek Skinatan stosuje się raz na dobę.

− Lek Skinatan nakładać kroplami na zmienioną chorobowo skórę i delikatnie rozetrzeć.

− Leku Skinatan zwykle nie należy stosować u dorosłych dłużej niż 4 tygodnie.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Skinatan jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Nie stosować leku Skinatan u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania.

Skinatan, emulsja na skórę

Jeśli lekarz nie przepisał inaczej, lek stosuje się zgodnie z poniższą instrukcją:

− lek Skinatan nałożyć raz na dobę cienką warstwą na zmienioną chorobowo skórę i delikatnie rozetrzeć;

− leku Skinatan zwykle nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie. Zawsze należy ograniczać leczenie do jak najkrótszego okresu;

− w przypadku stosowania leku Skinatan na złuszczoną skórę i skórę z wysypką skórną i stanem zapalnym (wyprysk łojotokowy) na twarzy, nie należy stosować leku dłużej niż przez jeden tydzień;

− jeśli skóra jest zbyt mocno wysuszona, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Może być potrzebne dodatkowe zastosowanie maści regulującej poziom lipidów.

Stosowanie u dzieci

Lek Skinatan może być stosowany u dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat, jeśli zalecił to lekarz. Nie ma potrzeby dostosowania dawkowania.

Nie zaleca się stosowania leku Skinatan u dzieci w wieku poniżej 4 miesięcy ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa.

Przedawkowanie

Nie oczekuje się, aby przedawkowanie (jednorazowe zastosowanie na zbyt dużą powierzchnię skóry) wiązało się z jakimkolwiek zagrożeniem.

Skinatan, roztwór na skórę

Przypadkowe spożycie kilku mililitrów leku Skinatan może mieć działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy, z uwagi na zawartość alkoholu izopropylowego jako substancji pomocniczej.

Skinatan, emulsja na skórę

Powtarzające się przedawkowania mogą spowodować działania niepożądane.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Aby uniknąć jakiegokolwiek zagrożenia dla dziecka, pacjentka nie powinna stosować leku Skinatan, jeśli jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku Skinatan w czasie karmienia piersią, nie należy nanosić leku na piersi. Nie wolno dopuścić do kontaktu dziecka z leczonymi obszarami skóry.

Nie ma dostępnych danych dotyczących wpływu metyloprednizolonu na płodność u ludzi.

Ulotka Skinatan

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Skinatan (forum)

Stosujesz Skinatan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Skinatan. Podziel się doświadczeniami na forum.