Pralex

Pralex to lek przeciwdepresyjny, który zawiera escytalopram z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresji oraz różnego rodzaju zaburzeń lękowych, takich jak zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez niej, fobia społeczna, zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Lek jest dostępny tylko na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, zwanych również selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, ang. Selective Serotonin Reuptake Inhibitors).

Leki te działają na układ serotoninowy w mózgu poprzez zwiększenie stężenia serotoniny. Zaburzenia układu serotoninowego uważane są za poważny czynnik wpływający na rozwój depresji i chorób z nią związanych.

Lek Pralex zawiera substancję czynną, escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych), zaburzeń lękowych (takich, jak zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, uogólnione zaburzenia lękowe oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).

Poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni leczenia. Przyjmowanie leku Pralex należy kontynuować, nawet, jeśli upłynie nieco czasu, zanim nastąpi poprawa samopoczucia.

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent nie czuje poprawy lub czuje się gorzej.

Skład

– Substancją czynną leku jest escytalopram. Każda tabletka zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).

– Pozostałe składniki leku to:

– Rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna, butylohydroksytoluen (E 321), butylohydroksyanizol (E 320), kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, talk oraz magnezu stearynian.

– Otoczka: hypromeloza 5 cPs, makrogol 400 oraz tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Depresja
Zwykle zalecana dawka leku wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie lękowe z napadami lęku
Dawka początkowa leku wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg na dobę. Dawka może być następnie zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Zwykle zalecana dawka leku wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Dawka może następnie przez lekarza zostać zmniejszona do 5 mg na dobę lub zwiększona maksymalnie do 20 mg na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Zwykle zalecana dawka leku Pralex wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zwykle zalecana dawka początkowa leku to 5 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Dawka może zostać zwiększona decyzją lekarza do 10 mg na dobę.

Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat)
Leku Pralex nie należy zwykle stosować u dzieci i młodzieży. Dodatkowe informacje zamieszczono w punkcie 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pralex”.

Lek Pralex można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać popijając wodą. Nie należy ich rozgryzać, ponieważ są gorzkie w smaku.

Pralex 10 mg, 15 mg oraz 20 mg: W razie potrzeby tabletki można podzielić na dwie części, umieszczając tabletkę na płaskiej powierzchni rowkiem do góry. Tabletki można następnie przełamać na pół, przyciskając każdy z końców w dół palcami wskazującymi obu rąk.

Czas trwania leczenia
Pacjent może zacząć czuć się lepiej dopiero po paru tygodniach leczenia. Należy zatem kontynuować stosowanie leku Pralex, nawet jeśli upłynie nieco czasu zanim nastąpi poprawa samopoczucia. Nie zmieniać dawkowania bez zasięgnięcia porady u lekarza.

Lek należy stosować tak długo, jak to zaleci lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie za wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się zatem kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po odzyskaniu dobrego samopoczucia.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Pralex, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania zalicza się zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączkę, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Na wizytę u lekarza lub w szpitalu należy zabrać opakowanie leku Pralex.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Pralex można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Jak w przypadku innych leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Pralex i spożywanie alkoholu, choć nie wykazano interakcji (oddziaływania) leku Pralex z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie stosować leku Pralex w ciąży, bez omówienia z lekarzem ryzyka i korzyści związanych z leczeniem.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że cytalopram, lek podobny do escytalopramu, obniża jakość nasienia. Teoretycznie może to wpływać na płodność, choć jak dotąd nie zaobserwowano oddziaływania na płodność u ludzi.

Należy poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Pralex.

Stosowanie w trakcie ciąży, zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach ciąży, leków takich jak Pralex może zwiększać ryzyko ciężkiego stanu u dzieci, nazywanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (PPHN), powodującego szybszy oddech u dziecka i sinicę. Takie objawy występują zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeśli pacjentka stwierdzi ich wystąpienie u swojego dziecka, powinna natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Jeśli pacjentka stosuje lek Pralex w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w karmieniu, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenia, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

W okresie ciąży nie należy nagle przerywać stosowania leku Pralex.

Ulotka Pralex

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Pralex (forum)

Stosujesz Pralex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

13 komentarzy do “Pralex”

 1. Beata … Ja biorę ten lek już ponad trzy miesiące i nie wiem czy jest tak dobry .Kiedyś przez 10 lat zażywałam cital 20 i byłam zadowolona ,ale potem coś się stało … musiałam zacząć zażywać coś mocniejszego . A do tego jeszcze Egzyste 75 potem 150 ,co mogę napisać ;wysiadły mi zatoki .

  Odpowiedz
 2. Ja biorę półtora roku ….
  Umnie pomógł w dużym stopniu na stany
  Lękowe ale brakuje mi sił witalnych.
  Przytm jak było to i tak sukces…
  Tak nie każdemu mogą służyć..

  Odpowiedz
 3. Stosuję Pralex drugi tydzień. Nie jestem wstanie wstać z łóżka, posprzątać czy chociaż by ogarnąć siebie. Czuję się ociężała, ciągle chce mi się spać. Dodatkowo mam plamienia z dróg rodnych, jakbym ciągle byla ,,po okresie,,. Od czasu do czasu mam szum w uszach. Emocji nie mam żadnych – jestem jak Zombie.

  Odpowiedz
 4. Witam,
  Ciężko znaleźć jakieś opinie o tym leku. Lekarz mi go przepisał i jest on dla mnie nowością.
  Czy zażywa ktoś ten lek i może mi powiedzieć czy on otumania? Po Bioxetinie miałam bardzo realistyczne sny, czy tutaj też mogę się tego spodziewać?

  Odpowiedz
 5. Ja biorę, raczej brałem ten lek. Fakt, że jestem weselszy ale to chyba kwestia człowieka a nie tego leku. Wiem jedno że nie mam ochoty na sex, a raczej mogę godzinami ale nie ma końca, więc dlatego napisałem że brałem, bo chyba wolę to drugie od tabletek.

  Odpowiedz
 6. Ja ten lek biorę od 2,5mc’a. Na początku ok 2tyg byłem nie do życia, głowa mnie bolała, nic mi się nie chciało ciągle leżałem w łóżku, miałem problem z zasypianiem do tego doszła biegunka, mało jadłem. Lekarz mi powiedział że to naturalne ponieważ organizm się przyzwyczaja do przyjmowania leku i że to minie. Tak większość tych dolegliwości minęło po ok 3tyg przyjmowania , został ból głowy w zatokach i na skroni. Ostatnio powiedziałem o tym lekarzowi że napady lęku mi nie przeszły, tzn mam jak by uglę w napadach ale nie jestem w 100% wyleczony, to podwyższył mi dawkę do 15mg i biorę ją od 2ch dni. Oczywiście mam też temperaturę podwyższoną 37.2C. Nie wiem co o tym sądzić dalej. Lekarz mi powiedział że ten lek mam przyjmować minimum rok.

  Odpowiedz
 7. No don’t eat. Zaraz powinien działać zalecony mi pralex, biorę go 12 dni. Cóż. Nie wiem czy to przez pralex ale nigdy w życiu nie miałam tak zapchanych zatok. Mam tez katar, boli mnie głowa…Ok, może to być od zwykłego przeziębienia jednak czuje ze niekoniecznie. No i ochota na seks jakby mi zupełnie przeszła, wręcz czuje odrazę jak mój chłopak mnie dotyka. Ok, może to tez moja głowa. Po pierwszej tabletce wyskoczyło mi coś na języku (na dole- krostki czerwone) , byłam totalnie skołowana. Ale to tez może moj wymysł…nie wiem…trochę pobiorę ale coś czuje ze muszę się rozmówić z moją panią psychiatrą . Oj nie lubię być królików. Doświadczalnym….nie lubie

  Odpowiedz
   • I co w związku z tym? Napisałam moją opinie po 12dniach. To związku z tym. Masz z tym problem, bo nie rozumiem?
    Nie , nie mam ochoty napisać opinii Po dłuższym stosowaniu osobie , która pisze „i co w zw z tym”;) po tym jak opisałam skutki uboczne po stosowaniu kilkudniowym

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Pralex. Podziel się doświadczeniami na forum.