Lisinopril Genoptim

Lisinopril Genoptim to lek zawierający substancję czynną o nazwie lizynopryl, który należy do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE). Jego działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co pomaga zmniejszyć ciśnienie tętnicze oraz ułatwia pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, po niedawnym zawale mięśnia sercowego oraz w leczeniu nerkowych powikłań cukrzycy. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lisinopril Genoptim zawiera substancję czynną o nazwie lizynopryl. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE).

Lisinopril Genoptim może być stosowany w leczeniu:
– wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego);
– niewydolności serca;
– po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego;
– chorób nerek, spowodowanych cukrzycą typu 2, u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym.

Działanie leku Lisinopril Genoptim polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Pomaga to zmniejszyć ciśnienie tętnicze oraz ułatwia pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała.

Skład

Substancją czynną leku jest lizynopryl w postaci lizynoprylu dwuwodnego. Każda tabletka zawiera odpowiednio 5 mg, 10 mg lub 20 mg lizynoprylu.

Pozostałe składniki to: mannitol, wapnia wodorofosforan bezwodny, skrobia kukurydziana, skrobia kukurydziana żelowana, magnezu stearynian, żelaza tlenek żółty (E 172) (Lisinopril Genoptim 10 mg, 20 mg), żelaza tlenek czerwony (E172) (Lisinopril Genoptim 5 mg).

Dawkowanie

Po rozpoczęciu przyjmowania leku Lisinopril Genoptim, lekarz może zalecić wykonanie badania krwi. Następnie może dostosować dawkę, aby była odpowiednia dla danego pacjenta.

Przyjmowanie leku
-Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.
-Należy starać się przyjmować lek codziennie o tej samej porze. Nie ma znaczenia, czy Lisinopril Genoptim przyjmuje się przed czy po jedzeniu.
-Lisinopril Genoptim należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz. Leczenie jest długotrwałe. Ważne jest, aby lek przyjmować codziennie.

Przyjęcie pierwszej dawki

-Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania pierwszej dawki lub zwiększania dawki. Może wystąpić większe obniżenie ciśnienia tętniczego niż po zastosowaniu kolejnych dawek.
-Mogą wystąpić zawroty głowy lub oszołomienie. W przypadku wystąpienia takich objawów pomocne może być przyjęcie pozycji leżącej. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dorośli
Dawka leku zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz innych przyjmowanych leków. Lekarz poinformuje, ile tabletek należy codziennie przyjmować. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wysokie ciśnienie tętnicze
-Zalecana dawka początkowa to 10 mg raz na dobę.
-Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu długotrwałym to 20 mg raz na dobę.

Niewydolność serca
-Zalecana dawka początkowa to 2,5 mg raz na dobę.
-Dawka stosowana w leczeniu długotrwałym to 5 mg do 35 mg raz na dobę.

Stan po zawale serca
-Zalecana dawka początkowa to 5 mg w ciągu 24 godzin po zawale serca i 5 mg podczas następnej doby.
-Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu długotrwałym to 10 mg raz na dobę.

Choroby nerek spowodowane cukrzycą
-Zalecana dawka to 10 mg lub 20 mg raz na dobę.

U pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub stosujących leki moczopędne lekarz może zalecić przyjmowanie mniejszej dawki niż zazwyczaj stosowana.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci i młodzież (w wieku od 6 do 16 lat) z wysokim ciśnieniem tętniczym:
-Nie zaleca się stosowania leku Lisinopril Genoptim u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub u dzieci z ciężkimi zaburzeniami dotyczącymi nerek.
-Lekarz określi właściwą dawkę leku, która zależy od masy ciała dziecka.
-U dzieci o masie ciała od 20 do 50 kg zalecana dawka początkowa to 2,5 mg raz na dobę.
-U dzieci o masie ciała większej niż 50 kg zalecana dawka początkowa to 5 mg raz na dobę.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Najbardziej prawdopodobne objawy, które mogą wystąpić to zawroty głowy i kołatanie serca.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie ma znaczenia, czy Lisinopril Genoptim przyjmuje się przed czy po jedzeniu.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Należy poinformować lekarza o ciąży, podejrzeniu lub planowaniu ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleci przerwanie stosowania leku Lisinopril Genoptim przed planowaną ciążą lub natychmiast po stwierdzeniu ciąży i zaleci stosowanie innego leku zamiast leku Lisinopril Genoptim. Nie zaleca się stosowania leku Lisinopril Genoptim we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku, jeśli jest stosowany w tym okresie.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią. Nie zaleca się stosowania leku Lisinopril Genoptim u matek karmiących piersią. Lekarz może zalecić stosowanie innego leczenia, jeżeli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza gdy dziecko jest noworodkiem lub wcześniakiem.

Ulotka Lisinopril Genoptim

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lisinopril Genoptim (forum)

Stosujesz Lisinopril Genoptim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lisinopril Genoptim. Podziel się doświadczeniami na forum.