Lisinopril Genoptim

Lisinopril Genoptim to lek zawierający substancję czynną o nazwie lizynopryl, który należy do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE). Jego działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co pomaga zmniejszyć ciśnienie tętnicze oraz ułatwia pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, po niedawnym zawale mięśnia sercowego oraz w leczeniu nerkowych powikłań cukrzycy. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Lisinopril Genoptim. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Lisinopril Genoptim i jakie są wskazania do stosowania?

Lisinopril Genoptim zawiera substancję czynną o nazwie lizynopryl. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE).

Lisinopril Genoptim może być stosowany w leczeniu:
– wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego);
– niewydolności serca;
– po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego;
– chorób nerek, spowodowanych cukrzycą typu 2, u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym.

Działanie leku Lisinopril Genoptim polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Pomaga to zmniejszyć ciśnienie tętnicze oraz ułatwia pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała.

Kategorie powiązane:
Leki kardiologiczne - serce i układ krwionośny, Leki na nadciśnienie, Niewydolność serca,

Reklama

Jaki jest skład Lisinopril Genoptim, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lizynopryl w postaci lizynoprylu dwuwodnego. Każda tabletka zawiera odpowiednio 5 mg, 10 mg lub 20 mg lizynoprylu.

Pozostałe składniki to: mannitol, wapnia wodorofosforan bezwodny, skrobia kukurydziana, skrobia kukurydziana żelowana, magnezu stearynian, żelaza tlenek żółty (E 172) (Lisinopril Genoptim 10 mg, 20 mg), żelaza tlenek czerwony (E172) (Lisinopril Genoptim 5 mg).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Lisinopril Genoptim – jak stosować?

Po rozpoczęciu przyjmowania leku Lisinopril Genoptim, lekarz może zalecić wykonanie badania krwi. Następnie może dostosować dawkę, aby była odpowiednia dla danego pacjenta.

Przyjmowanie leku
-Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.
-Należy starać się przyjmować lek codziennie o tej samej porze. Nie ma znaczenia, czy Lisinopril Genoptim przyjmuje się przed czy po jedzeniu.
-Lisinopril Genoptim należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz. Leczenie jest długotrwałe. Ważne jest, aby lek przyjmować codziennie.

Przyjęcie pierwszej dawki

-Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania pierwszej dawki lub zwiększania dawki. Może wystąpić większe obniżenie ciśnienia tętniczego niż po zastosowaniu kolejnych dawek.
-Mogą wystąpić zawroty głowy lub oszołomienie. W przypadku wystąpienia takich objawów pomocne może być przyjęcie pozycji leżącej. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dorośli
Dawka leku zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz innych przyjmowanych leków. Lekarz poinformuje, ile tabletek należy codziennie przyjmować. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wysokie ciśnienie tętnicze
-Zalecana dawka początkowa to 10 mg raz na dobę.
-Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu długotrwałym to 20 mg raz na dobę.

Niewydolność serca
-Zalecana dawka początkowa to 2,5 mg raz na dobę.
-Dawka stosowana w leczeniu długotrwałym to 5 mg do 35 mg raz na dobę.

Stan po zawale serca
-Zalecana dawka początkowa to 5 mg w ciągu 24 godzin po zawale serca i 5 mg podczas następnej doby.
-Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu długotrwałym to 10 mg raz na dobę.

Choroby nerek spowodowane cukrzycą
-Zalecana dawka to 10 mg lub 20 mg raz na dobę.

U pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub stosujących leki moczopędne lekarz może zalecić przyjmowanie mniejszej dawki niż zazwyczaj stosowana.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci i młodzież (w wieku od 6 do 16 lat) z wysokim ciśnieniem tętniczym:
-Nie zaleca się stosowania leku Lisinopril Genoptim u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub u dzieci z ciężkimi zaburzeniami dotyczącymi nerek.
-Lekarz określi właściwą dawkę leku, która zależy od masy ciała dziecka.
-U dzieci o masie ciała od 20 do 50 kg zalecana dawka początkowa to 2,5 mg raz na dobę.
-U dzieci o masie ciała większej niż 50 kg zalecana dawka początkowa to 5 mg raz na dobę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Najbardziej prawdopodobne objawy, które mogą wystąpić to zawroty głowy i kołatanie serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lisinopril Genoptim – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma znaczenia, czy Lisinopril Genoptim przyjmuje się przed czy po jedzeniu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lisinopril Genoptim w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza o ciąży, podejrzeniu lub planowaniu ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleci przerwanie stosowania leku Lisinopril Genoptim przed planowaną ciążą lub natychmiast po stwierdzeniu ciąży i zaleci stosowanie innego leku zamiast leku Lisinopril Genoptim. Nie zaleca się stosowania leku Lisinopril Genoptim we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku, jeśli jest stosowany w tym okresie.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią. Nie zaleca się stosowania leku Lisinopril Genoptim u matek karmiących piersią. Lekarz może zalecić stosowanie innego leczenia, jeżeli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza gdy dziecko jest noworodkiem lub wcześniakiem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Lisinopril Genoptim

Ulotka Lisinopril Genoptim – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Lisinopril Genoptim w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Lisinopril Genoptim

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Lisinopril Genoptim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Lisinopril Genoptim. Podziel się doświadczeniami na forum.