Lisinopril Grindeks

Lisinopril Grindeks to lek, który zawiera substancję czynną lizynopryl. Jest to inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE), który działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu pompowanie krwi do organizmu. Stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, a także u pacjentów po przebytym zawale serca. Lisinopril Grindeks jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Lisinopril Grindeks zawiera substancję czynną lizynopryl. Należy on do grupy leków zwanych inhibitorami ACE.

Lek Lisinopril Grindeks może być stosowany w następujących przypadkach:
• W leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 6 lat i starszych.
• W leczeniu niewydolności serca u dorosłych.
• Jeżeli w ostatnim czasie u dorosłego pacjenta wystąpił atak serca (zawał mięśnia sercowego).
• W leczeniu zaburzeń czynności nerek, spowodowanych cukrzycą typu 2, u dorosłych pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym.

Działanie leku Lisinopril Grindeks polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Pomaga to zmniejszyć ciśnienie tętnicze. Ułatwia to również pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała.

Skład

– Substancją czynną jest lizynopryl (w postaci dwuwodnej). Każda tabletka zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg lizynoprylu (w postaci dwuwodnej).

– Pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan (E341); skrobia kukurydziana; mannitol (E421); krospowidon (E1202); krzemionka, koloidalna bezwodna (E551); magnezu stearynian (E572).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Po rozpoczęciu przyjmowania leku Lisinopril Grindeks, lekarz może zalecić wykonanie badania krwi. Następnie lekarz może dostosować dawkę, aby była odpowiednia dla danego pacjenta.

Przyjmowanie leku
• Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.
• Należy starać się przyjmować lek codziennie o tej samej porze. Nie ma znaczenia, czy lek Lisinopril Grindeks przyjmuje się przed jedzeniem czy po jedzeniu.
• Lek Lisinopril Grindeks należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz, leczenie jest długotrwałe. Ważne jest, aby lek przyjmować codziennie.

Przyjęcie pierwszej dawki
• Należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania pierwszej dawki lub zwiększania dawki. Może wystąpić większe obniżenie ciśnienia tętniczego niż po zastosowaniu kolejnych dawek.
• Mogą wystąpić zawroty głowy lub oszołomienie. W przypadku wystąpienia takich objawów pomocne może być przyjęcie pozycji leżącej. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dorośli
Dawka leku zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz innych przyjmowanych leków. Lekarz poinformuje, ile tabletek należy codziennie przyjmować. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wysokie ciśnienie tętnicze
• Zalecana dawka początkowa to 10 mg raz na dobę.
• Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu długotrwałym to 20 mg raz na dobę.

Niewydolność serca
• Zalecana dawka początkowa to 2,5 mg raz na dobę.
• Dawka stosowana w leczeniu długotrwałym to 5 mg do 35 mg raz na dobę.

Stan po zawale mięśnia sercowego
• Zalecana dawka początkowa to 5 mg w ciągu 24 godzin po zawale mięśnia sercowego i 5 mg podczas następnej doby.
• Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu długotrwałym to 10 mg raz na dobę.

Choroby nerek spowodowane cukrzycą
• Zalecana dawka to 10 mg lub 20 mg raz na dobę.
U pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub stosujących leki moczopędne lekarz może zalecić przyjmowanie mniejszej dawki niż zazwyczaj stosowana.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku od 6 do 16 lat) z wysokim ciśnieniem tętniczym:
• Nie zaleca się stosowania leku Lisinopril Grindeks u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub u dzieci z ciężkimi zaburzeniami dotyczącymi nerek.
• Lekarz określi właściwą dawkę leku dla dziecka. Dawka zależy od masy ciała dziecka.
• U dzieci o masie ciała od 20 do 50 kg zalecana dawka początkowa to 2,5 mg raz na dobę.
• U dzieci o masie ciała większej niż 50 kg zalecana dawka początkowa to 5 mg raz na dobę.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej ilości leku Lisinopril Grindeks niż zalecił lekarz, należy natychmiast porozmawiać z lekarzem lub udać się do szpitala. Najbardziej prawdopodobne objawy, które mogą wystąpić to zawroty głowy i kołatanie serca.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Zazwyczaj lekarz zaleci przerwanie stosowania leku Lisinopril Grindeks przed planowaną ciążą lub natychmiast po stwierdzeniu ciąży i zaleci stosowanie innego leku zamiast leku Lisinopril Grindeks. Nie zaleca się stosowania leku Lisinopril Grindeks we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku, jeśli jest stosowany w tym okresie.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią. Nie zaleca się stosowania leku Lisinopril Grindeks u matek karmiących piersią. Lekarz może zalecić stosowanie innego leczenia, jeżeli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza gdy dziecko jest noworodkiem lub wcześniakiem.

Ulotka Lisinopril Grindeks

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lisinopril Grindeks (forum)

Stosujesz Lisinopril Grindeks? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lisinopril Grindeks. Podziel się doświadczeniami na forum.