Podmiot odpowiedzialny | Orion Corporation |
Kod ATC | N06AB04 |
Procedura | MRP |
Substancja | Cytalopram |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Citronil?
Cytalopram jest tzw. inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny, który zwiększa stężenie serotoniny w mózgu. Serotonina jest przekaźnikiem w ośrodkowym układzie nerwowym. Zaburzenia układu serotoninowego są obserwowane np. w depresji i lęku.
Wskazaniami do stosowania leku Citronil są:
– depresja i zapobieganie nawrotom depresji;
– lęk napadowy z agorafobią lub bez agorafobii.
Jaki jest skład Citronil, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest 10 mg, 20 mg, lub 40 mg cytalopramu w postaci cytalopramu bromowodorku.
Składniki rdzenia tabletki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana,
kroskarmeloza sodowa, kopowidon, magnezu stearynian.
Składniki otoczki to: hypromeloza 6 cP, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Citronil – jak stosować ten lek?
Depresja
W leczeniu depresji zwykle stosowana dawka wynosi 20 mg na dobę, a w razie konieczności 40 do 60 mg na dobę.
Lęk napadowy
Dorośli:
Dawka początkowa zazwyczaj wynosi 10 mg na dobę. Po tygodniu stosowania dawkę można zwiększyć do 20 mg na dobę. Zwykle stosowana dawka to 20 do 30 mg na dobę. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć maksymalnie do 60 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat):
U osób w podeszłym wieku stosowana dawka początkowa jest zazwyczaj mniejsza i wynosi 10 do 20 mg na dobę. Następnie dawkę można zwiększyć, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta. Maksymalna zalecana dawka wynosi 40 mg na dobę.
Leczenie należy kontynuować przynajmniej przez 6 miesięcy po ustąpieniu objawów, ponieważ istnieje możliwość, że niektóre z objawów mogą nawrócić.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przedawkowania leku może wystąpić nasilenie działań niepożądanych. W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala, zabierając ze sobą opakowanie leku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Citronil – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas stosowania cytalopramu nie należy pić alkoholu. Tabletkę należy przyjmować popijając płynem, podczas posiłku lub niezależnie od niego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Citronil w okresie ciąży i karmienia piersią?
W przypadku zażywania leku Citronil w czasie ostatnich 3 miesięcy ciąży należy mieć świadomość, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: zaburzenia oddychania, zasinienie skóry, drgawki, zmiany temperatury ciała, trudności z pobieraniem pokarmu, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożenie odruchów, drżenie, nadpobudliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Pacjentka musi się upewnić, że położna i (lub) lekarz wiedzą, że przyjmuje Citronil. Leki takie jak Citalopram Orion w przypadku przyjmowania podczas ciąży, w szczególności w ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka ciężkiego stanu, zwanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym u noworodka (ang. Persistent Pulmonary Hypertension in the Newborn – PPHN), powodującego przyspieszony oddech i sinienie u niemowląt. Objawy te zwykle występują w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu dziecka. Jeśli takie objawy wystąpią u dziecka, należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.
Ulotka Citronil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Citronil przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Citronil - 20 mg, Tabletki powlekane (Citalopramum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Citronil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Citronil - 20 mg, Tabletki powlekane (Citalopramum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Citronil w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Citronil - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Citronil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.