Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym

Podmiot odpowiedzialnyTeva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
Kod ATCR05CB02
ProceduraNAR
SubstancjaBromheksyna (bromoheksyna)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym?

Syrop Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym zawiera bromoheksyny chlorowodorek jako substancję czynną. Jest to lek wykrztuśny, który upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych, ułatwiając odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli.

Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym jest wskazana do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, które przebiegają z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Jaki jest skład Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest bromoheksyny chlorowodorek. 5 ml (1 łyżka miarowa) syropu zawiera 2 mg bromoheksyny chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy jednowodny (E 330), sukraloza (E 955), maltitol ciekły (E 965), hydroksyetyloceluloza, kwas benzoesowy (E 210), aromat truskawkowy (zawiera m.in. glikol propylenowy (E 1520)), woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym – jak stosować ten lek

Lek do stosowania doustnego.

Zalecana dawka:

WiekDawka syropu Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat10 ml (2 łyżki miarowe) 2 razy na dobę
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat10 ml (2 łyżki miarowe) 3 razy na dobę
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat20 ml (4 łyżki miarowe) 3 razy na dobę

Syropu Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym, ze względu na zawartość bromoheksyny, nie należy podawać dzieciom poniżej 2 lat.

Lek należy przyjmować w równych odstępach czasu, po posiłku. Nie zażywać leku bezpośrednio przed snem.

Syrop Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym nie zawiera alkoholu.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest zbyt mocne lub zbyt słabe, należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Dotychczas nie opisano objawów przedawkowania bromoheksyny. W przypadku przedawkowania zaleca się podanie węgla aktywnego. Jeśli będzie to konieczne, lekarz może zalecić płukanie żołądka oraz zastosowanie leczenia objawowego. W razie przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy stosować po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża 
Nie zaleca się stosowania leku w pierwszym trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży lek można stosować tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.

Karmienie piersią 
Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Skutki uboczne Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym, jakie są działania niepożądane?

Niezbyt często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 100 osób):

  • ból w górnej części brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka

Rzadko (mogą występować u nie więcej niż 1 na 1000 osób):

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • senność
  • skurcz oskrzeli
  • niestrawność
  • nadmierne pocenie się
  • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd
  • ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym z innymi lekami

Leku Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym nie należy stosować z:

  • Lekami przeciwkaszlowymi, takimi jak kodeina i jej pochodne, ponieważ mogą one osłabiać odruch kaszlu i prowadzić do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych.

Lek Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym należy stosować ostrożnie w przypadku jednoczesnego stosowania:

  • Atropiny i innych leków cholinolitycznych, ponieważ powodują one suchość błon śluzowych.
  • Salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
  • Antybiotyków, takich jak oksytetracyklina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina, cefuroksym, amoksycylina, ponieważ jednoczesne stosowanie zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Ulotka Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym - 2 mg/5 ml, Syrop (Bromhexini hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym - 2 mg/5 ml, Syrop (Bromhexini hydrochloridum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym - forum pacjentów

Stosujesz Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz