Alepton

Alepton to lek zawierający kwas acetylosalicylowy, który jest stosowany w małych dawkach jako lek przeciwpłytkowy. Płytki krwi są małymi krwinkami, które powodują krzepnięcie krwi i uczestniczą w powstawaniu zakrzepicy. Alepton jest stosowany w celu zmniejszenia ryzyka tworzenia się zakrzepów, a tym samym występowania zawałów mięśnia sercowego i udaru. Jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Alepton zawiera kwas acetylosalicylowy, który w małych dawkach zalicza się do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi to małe krwinki, które powodują krzepnięcie krwi i uczestniczą w powstawaniu zakrzepicy. Jeśli zakrzep krwi powstaje w tętnicy, zatrzymuje to przepływ krwi i odcina zaopatrzenie w tlen. Jeśli zakrzep krwi powstaje w sercu, powoduje to zawał mięśnia sercowego lub napad dławicy; zakrzep w mózgu powoduje udar.

Lek Alepton stosowany jest w celu zmniejszenia ryzyka tworzenia się zakrzepów, a tym samym występowania:
– zawałów mięśnia sercowego
– udaru
– zaburzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów ze stabilną lub nieustabilizowaną dławicą (rodzaj bólu w klatce piersiowej).

Lek Alepton stosowany jest również w celu zapobiegania tworzeniu się zakrzepów krwi, po niektórych zabiegach kardiologicznych, w celu poszerzenia lub odblokowania naczyń krwionośnych.

Lek Alepton nie jest zalecany w stanach nagłych. Jego stosowanie ograniczone jest do leczenia zapobiegawczego.

Skład

Substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy.

Każda tabletka dojelitowa zawiera 75 mg kwasu acetylosalicylowego.
Każda tabletka dojelitowa zawiera 100 mg kwasu acetylosalicylowego.
Każda tabletka dojelitowa zawiera 160 mg kwasu acetylosalicylowego.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia ziemniaczana, talk, triacetyna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%

Dodatkowo dla Alepton, 75 mg
Otoczka „Opadry II pink”:
alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, karmin (E120), żółcień pomarańczowa, lak aluminiowy (E110)

Dodatkowo dla Alepton, 160 mg
Otoczka „Opadry II yellow”:
alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, lecytyna, żelaza tlenek żółty (E172)

Dawkowanie

Dorośli

Zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego:
– Zalecana dawka wynosi 75-160 mg raz na dobę.

Zapobieganie udarowi:
– Zalecana dawka wynosi 75-300 mg raz na dobę.

Zapobieganie zaburzeniom sercowo-naczyniowym u pacjentów z ustabilizowaną lub niestabilną dławicą
(rodzaj bólu w klatce piersiowej):

– Zalecana dawka wynosi 75-160 mg raz na dobę.

Zapobieganie tworzeniu się zakrzepów po niektórych zabiegach kardiochirurgicznych:
– Zalecana dawka wynosi 75-160 mg raz na dobę.

Nie należy stosować większych dawek tego leku, chyba że zaleci to lekarz, a nawet wtedy dawka nie powinna być większa niż 300 mg na dobę.

Osoby w podeszłym wieku
Dawkowanie takie jak u pacjentów dorosłych. Zazwyczaj, kwas acetylosalicylowy należy stosować z zachowaniem ostrożności u osób w podeszłym wieku, ponieważ są one bardziej podatne na występowanie działań niepożądanych. Należy regularnie oceniać przebieg leczenia.

Dzieci i młodzież
Nie należy podawać kwasu acetylosalicylowego dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 16 lat, chyba że zaleci to lekarz (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).

Sposób podawania

Podanie doustne.
Tabletki należy połykać w całości popijając wystarczającą ilością płynu (1/2 szklanki wody). Tabletki mają otoczkę chroniącą przed działaniem soku żołądkowego, która chroni jelita przed podrażnieniem i dlatego nie należy tabletek kruszyć, rozłamywać, ani żuć.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent (lub ktokolwiek z jego otoczenia) przypadkowo przyjmie za dużą ilość tabletek, należy atychmiast skontaktować się z lekarzem lub bezzwłocznie udać się do najbliższego szpitala na oddział ratunkowy. Należy pokazać lekarzowi opakowanie lub pozostałe tabletki.

Objawy przedawkowania mogą obejmować: dzwonienie w uszach, osłabienie słuchu, ból głowy, zawroty głowy, stan splątania, nudności, wymioty i ból brzucha. Duże przedawkowanie może powodować przyspieszenie oddechu (hiperwentylacja), gorączkę, nadmierne pocenie, niepokój ruchowy, drgawki, omamy, małe stężenie cukru we krwi, śpiączkę i wstrząs.

Jedzenie i picie (alkohol)

Picie alkoholu może zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i wydłużać czas krwawienia.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży nie powinny stosować kwasu acetylosalicylowego, chyba że zaleci to lekarz. W czasie trzech ostatnich miesięcy ciąży nie należy przyjmować leku Alepton, chyba że jest to zalecone przez lekarza, a dawka nie powinna wtedy być większa niż 100 mg na dobę (patrz punkt, „Kiedy nie przyjmować leku Alepton” w załączonej ulotce).

Regularne przyjmowanie leku lub przyjmowanie dużych jego dawek w czasie ostatnich miesięcy ciąży może powodować ciężkie powikłania u matki i dziecka.

Kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego, chyba że zaleci to lekarz.

Ulotka Alepton

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Alepton (forum)

Stosujesz Alepton? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Alepton. Podziel się doświadczeniami na forum.