Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Sanofi-Aventis Deutschland GmbH |
Kod ATC | A10AE04 |
Procedura | CEN |
Substancja | Insulina glargine |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Toujeo?
Lek Toujeo zawiera insulinę zwaną „insuliną glargine”. Jest to zmodyfikowana insulina, bardzo podobna do insuliny ludzkiej.
Lek Toujeo zawiera trzy razy więcej insuliny w 1 ml, niż standardowa insulina, która zawiera 100 jednostek/ml.
Lek ten jest stosowany w leczeniu cukrzycy u dorosłych. Cukrzyca jest chorobą spowodowaną niewystarczającym wytwarzaniem insuliny koniecznej do kontrolowania stężenia cukru we krwi.
Lek Toujeo wykazuje stałe i długotrwałe działanie zmniejszające stężenie cukru we krwi. Jest on stosowany raz na dobę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent może zmienić porę wstrzyknięcia. Jest to możliwe, ponieważ ten lek zmniejsza stężenie cukru we krwi na długi czas.
Jaki jest skład Toujeo, jakie substancje zawiera?
• Substancją czynną leku jest insulina glargine. Każdy ml roztworu zawiera 300 jednostek insuliny glargine (co odpowiada 10,91 mg). Każdy wstrzykiwacz zawiera 1,5 ml roztworu do wstrzykiwań, co odpowiada 450 jednostkom.
• Pozostałe składniki to: cynku chlorek, metakrezol, glicerol, woda do wstrzykiwań i sodu wodorotlenek oraz kwas solny (do ustalenia pH).
Dawkowanie preparatu Toujeo – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Pomimo tego, że lek Toujeo zawiera taką samą substancję czynną, jak insulina glargine 100 jednostek/ml, leków tych nie można stosować zamiennie. Do zmiany dotychczas stosowanej insuliny na inną konieczna jest recepta od lekarza, nadzór lekarski oraz kontrola stężenia glukozy we krwi. Należy kontrolować stężenie glukozy. W celu uzyskania dalszych informacji należy skonsultować się z lekarzem.
Dawkowanie
Przy użyciu wstrzykiwacza Toujeo SoloStar można jednorazowo wstrzyknąć dawkę insuliny od 1 do 80 jednostek, z dokładnością do 1 jednostki.
Okienko wstrzykiwacza SoloStar pokazuje liczbę jednostek leku Toujeo gotowych do wstrzyknięcia.
Nie należy w żaden sposób przeliczać dawki leku.
Na podstawie trybu życia pacjenta, wartości stężenia cukru we krwi pacjenta oraz dotychczas stosowanych insulin lekarz ustala:
• wymaganą dawkę dobową i porę podania leku Toujeo;
• kiedy należy wykonywać badania stężenia cukru we krwi i czy należy wykonać badania moczu;
• kiedy może zajść potrzeba podania większej lub mniejszej dawki leku.
Lek Toujeo należy do insulin długo działających. Może być stosowany zgodnie z zaleceniem lekarza równocześnie z insuliną krótko działającą lub innymi lekami stosowanymi w leczeniu dużego stężenia cukru we krwi.
Jeśli pacjent stosuje więcej niż jedną insulinę, zawsze powinien się upewnić, że używa właściwej insuliny poprzez sprawdzenie etykiety insuliny przed każdym wstrzyknięciem. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Wiele czynników może mieć wpływ na stężenie cukru we krwi. Pacjent powinien wiedzieć, co może mieć wpływ na zmianę stężenia cukru we krwi, aby móc właściwie reagować na te zmiany i im zapobiegać. Więcej informacji na ten temat znajduje się w ramce w końcowej części poniższej ulotki.
Elastycznośc pory podawania
• Lek Toujeo należy stosować raz na dobę, najlepiej zawsze o tej samej porze każdego dnia.
• Jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent może wstrzyknąć lek do 3 godzin przed lub po ustalonej porze podawania.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku (65 lat i powyżej)
Pacjenci w wieku 65 lat i starsi powinni skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą potrzebować mniejszej dawki leku.
Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek lub wątroby powinien skonsultować się z lekarzem, ponieważ może potrzebować mniejszej dawki leku.
Przed wstrzyknięciem leku Toujeo
• Należy zapoznać się z treścią instrukcji użycia dołączonej do ulotki dla pacjenta.
• Jeśli pacjent nie będzie przestrzegał wszystkich zaleceń, istnieje ryzyko podania za małej lub zbyt dużej dawki insuliny.
Jak wykonać wstrzyknięcie
• Lek Toujeo należy wstrzykiwać pod skórę (podanie podskórne lub sc.).
• Wstrzyknięcie należy wykonać w przednią część uda, okolicę mięśnia naramiennego lub w przednią część brzucha.
• Kolejne miejsca wstrzyknięcia należy zmieniać każdego dania w obrębie określonego pola wstrzykiwania leku. Zredukuje to ryzyko zmniejszenia lub zwiększenia grubości podskórnej tkanki tłuszczowej.
Aby zapobiegać ewentualnemu przenoszeniu chorób, każdy wstrzykiwacz do insuliny musi być używany tylko przez jednego pacjenta.
Przed każdym wykonaniem wstrzyknięcia należy założyć nową sterylną igłę. Nigdy nie należy ponownie używać igieł – ponowne użycie igły powoduje wzrost ryzyka jej zatkania, co może skutkować podaniem zbyt dużej lub za małej dawki insuliny.
Zużytą igłę należy wyrzucić do pojemnika odpornego na przebicie, zgodnie ze wskazaniami farmaceuty lub lokalnych władz.
Nie stosować leku Toujeo
• Dożylnie, ponieważ zmienia to działanie leku i może spowodować za małe stężenie cukru we krwi.
• W pompach insulinowych.
• W przypadku występowania cząstek stałych w insulinie. Roztwór leku powinien być przezroczysty, bezbarwny i mieć konsystencję wody.
Produktu leczniczego Toujeo nigdy nie wolno pobierać z wkładu wstrzykiwacza SoloStar przy użyciu strzykawki, ponieważ może to spowodować ciężkie przedawkowanie.
Jeśli wstrzykiwacz SoloStar jest uszkodzony, był nieprawidłowo przechowywany, jeśli nie ma pewności, czy działa on prawidłowo lub jeśli pacjent zauważy niespodziewane pogorszenie kontroli stężenia cukru we krwi:
• należy wyrzucić obecnie używany wstrzykiwacz i wziąć nowy;
• w razie wystąpienia problemu z użyciem wstrzykiwacza należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku wstrzyknięcia zbyt dużej dawki tego leku, stężenie cukru we krwi może zmniejszyć się za bardzo. Należy zbadać stężenie cukru we krwi oraz spożyć większy posiłek, aby zapobiec wystąpieniu za małego stężenia cukru we krwi. Jeśli u pacjenta wystąpi za małe stężenie cukru we krwi, należy skorzystać z porad zawartych w ramce w końcowej części poniższej ulotki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Toujeo – czy mogę spożywać alkohol?
W wyniku spożycia alkoholu stężenie cukru we krwi może albo zwiększyć się albo zmniejszyć.
Należy kontrolować stężenie cukru we krwi częściej niż zazwyczaj.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Toujeo w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. W okresie ciąży i po porodzie może zaistnieć konieczność zmiany dawki insuliny. Szczególnie staranna kontrola cukrzycy i zapobieganie wystąpieniu hipoglikemii ma duże znaczenie dla zdrowia dziecka.
W okresie karmienia piersią należy zwrócić się do lekarza, ponieważ może wystąpić konieczność zmiany diety i dawek insuliny.
Ulotka Toujeo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Toujeo dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Toujeo dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosuję Toujeo od roku w leczeniu cukrzycy typu 1 i jestem niezwykle zadowolony z efektów terapii. Rozpoczynałem od dawki 21 jednostek, którą stopniowo udało mi się zredukować, szczególnie po wprowadzeniu regularnych treningów biegowych. Obecnie przyjmuję tylko 9 jednostek na dobę, zawsze o stałej porze – 22:00 przed snem. Co szczególnie cieszy, nie tylko uniknąłem przyrostu masy ciała, ale udało mi się znacząco schudnąć – z początkowych 111 kg do obecnych 87 kg. Poziomy glukozy utrzymują się w optymalnych granicach: dwie godziny po posiłku między 110-130 mg/dl, a na czczo między 92-110 mg/dl. Jest to dla mnie dowód na skuteczność leku w połączeniu ze zdrowym stylem życia.
Chciałabym podzielić się swoimi obecnymi doświadczeniami z insuliną Toujeo, którą stosuję po raz drugi. Niestety, mam problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Poranne pomiary wykazują niepokojąco wysokie wartości, wahające się między 200 a 260 mg/dl. Dodatkowo, przy posiłkach stosuję Insulin Lispro w dawce 8 jednostek. Znajduję się obecnie na rozdrożu decyzyjnym – zastanawiam się, czy kontynuować próby z Toujeo, czy może lepszym rozwiązaniem byłby powrót do wcześniej stosowanego preparatu Insuman Basal Solo Star. Obserwuję uważnie reakcję organizmu, aby podjąć najlepszą decyzję dotyczącą dalszego leczenia.
Od miesiąca stosuję insulinę Toujeo w dawce 26 jednostek wieczorem oraz Apidrę trzy razy dziennie po 20 jednostek. Moje poziomy cukru w ciągu dnia wahają się między wartościami 79-145 mg/dl, co jest stosunkowo dobrym wynikiem. Niestety, największym problemem pozostaje poziom glikemii na czczo, który od trzech lat utrzymuje się uporczywie na wysokim poziomie 290 mg/dl, nie reagując ani na Lantus, ani na Toujeo. Jestem bardzo zaniepokojona tą sytuacją i zastanawiam się nad ewentualnymi zmianami w terapii. Dodatkowo intryguje mnie kwestia wpływu Toujeo na wagę – czy ktoś z przyjmujących ten lek zaobserwował zwiększenie masy ciała podczas terapii?
Stosuję insulinę Toujeo od ponad roku w dawce 25 jednostek dziennie. Moje doświadczenia z tym lekiem są dość złożone. Poziomy glikemii w ciągu dnia wykazują znaczną zmienność, wahając się w przedziale od 120 do 180 mg/dl. Co szczególnie uciążliwe, miejsca iniekcji są bolesne po wykonaniu wstrzyknięć. Aby utrzymać odpowiedni poziom cukru w ciągu dnia, zmuszony jestem do stosowania dodatkowo insuliny Lispro w dawce 20 jednostek trzykrotnie w ciągu dnia po posiłkach. Taka intensywna insulinoterapia budzi moje wątpliwości co do kontynuacji obecnego schematu leczenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmienność poziomów glikemii i dyskomfort związany z iniekcjami.
Od trzech miesięcy stosuję insulinę Toujeo, jednak niestety nie zauważyłam oczekiwanej poprawy w poziomie glikemii. Przed rozpoczęciem terapii tym preparatem stosowałam Polhumin N, który, jak się okazuje, lepiej sprawdzał się w moim przypadku. Dodatkowo niepokojącym skutkiem ubocznym terapii Toujeo jest przyrost masy ciała. W związku z brakiem poprawy i wystąpieniem efektów niepożądanych, planuję powrót do wcześniejszego schematu leczenia z wykorzystaniem insuliny Polhumin N, która wydawała się być bardziej odpowiednia dla mojego organizmu.
Chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi stosowania insuliny Toujeo w porównaniu z wcześniej używanym przeze mnie Lantusem. Niestety, po zmianie terapii zauważyłem znaczący problem z kontrolą glikemii, szczególnie w godzinach porannych. Moje poranne poziomy cukru są niepokojąco wysokie, co stanowi istotną różnicę w porównaniu do okresu, gdy stosowałem Lantus. Podczas poprzedniej terapii wartości glikemii na czczo utrzymywały się na znacznie niższym, bardziej stabilnym poziomie. Ta sytuacja jest dla mnie bardzo niepokojąca, gdyż właściwa kontrola poziomu cukru we krwi jest kluczowa w leczeniu cukrzycy. Warto zaznaczyć, że każdy organizm może inaczej reagować na różne rodzaje insulin, dlatego tak ważne jest indywidualne dostosowanie terapii pod nadzorem diabetologa. W moim przypadku konieczna będzie konsultacja z lekarzem w celu potencjalnej modyfikacji dawkowania lub rozważenia powrotu do poprzedniego schematu leczenia.
Stosuję insulinę Toujeo w dawce 34 jednostek wieczorem przy poziomie cukru wynoszącym 180 mg/dl, jednak pomimo tego rano mój poziom glukozy wzrasta do 270 mg/dl. Czy ktoś doświadczył podobnego zjawiska znanego jako „efekt brzasku” podczas stosowania Toujeo? Jakie rozwiązania mogą być skuteczne w kontrolowaniu porannych wzrostów glikemii?
Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem ze stosowaniem insuliny Toujeo. Obecnie przyjmuję 50 jednostek wieczorem o godzinie 21:00, jednak mam poważne problemy z utrzymaniem stabilnego poziomu cukru. Wartości znacznie się wahają – od 250, przez 220, do 180 mg/dl. Przed posiłkami stosuję Novorapid w dawce 30 jednostek, który skutecznie obniża poziom cukru przez około 5 godzin, po czym wartości znowu zaczynają wzrastać. Te obserwacje wskazują na niewystarczającą skuteczność Toujeo w moim przypadku.
Z perspektywy mojego długoletniego doświadczenia w leczeniu cukrzycy, muszę przyznać, że insulina Toujeo nie spełnia moich oczekiwań terapeutycznych. Po dokładnej obserwacji i monitorowaniu poziomów glikemii, zauważyłam znacznie lepsze rezultaty podczas stosowania insuliny Lantus. Preparat ten skuteczniej stabilizuje mój poziom cukru we krwi i zapewnia bardziej przewidywalny profil działania w ciągu całej doby. Jest to szczególnie widoczne w pomiarach nocnych oraz porannych, gdzie Lantus wykazuje lepszą kontrolę glikemii.
Moje doświadczenia z insuliną Toujeo są bardzo rozczarowujące. Wcześniej przy insulinie Levemir w dawce 8 jednostek moje poranne cukry utrzymywały się na poziomie 150. Po zmianie na Toujeo, mimo zwiększenia dawki do 18 jednostek, poziom cukru nadal utrzymuje się na poziomie 150. Oprócz tego przyjmuję Metformax trzy razy dziennie. Z niecierpliwością czekam na wizytę u lekarza, by omówić tę sytuację.
Z mojego doświadczenia w stosowaniu insuliny Toujeo muszę przyznać, że jestem rozczarowana jej skutecznością w porównaniu do wcześniej stosowanej insuliny Lantus. Podczas terapii Lantusem wystarczające było dawkowanie w przedziale 8-10 jednostek, natomiast przy stosowaniu Toujeo, nawet przy dawce 10 jednostek, poranne pomiary glikemii utrzymują się na podwyższonym poziomie około 170 mg/dl. Systematyczne zwiększanie dawki było konieczne, i dopiero przy dawkowaniu 15 jednostek udało się osiągnąć poziom glikemii rzędu 130 mg/dl. Oznacza to konieczność stosowania znacząco wyższych dawek insuliny Toujeo w porównaniu do poprzedniego preparatu, aby uzyskać podobne wartości glikemii. Ta znacząca różnica w skuteczności działania obu insulin sprawia, że nie mogę polecić tego preparatu na podstawie moich osobistych doświadczeń terapeutycznych.
Moje doświadczenia z przejścia z Lantusa na Toujeo są podobne – po zwiększeniu dawki z 5 na 10 jednostek poziomy cukru nadal pozostają podwyższone. Wszystko zależy od poziomu cukru przed snem – Lantus był skuteczniejszy w obniżaniu cukrów, dlatego musiałam zmniejszyć dawkę do 5 jednostek. Po zmianie insuliny pojawiły się również niepokojące objawy w postaci ropnych wyprysków i podskórnych grudek, choć nie jestem pewna czy to skutek działania Toujeo. Wydaje mi się, że komentarz użytkownika Zbig brzmi jak tekst marketingowy – obie insuliny mają przecież stały profil działania, ale nie utrzymują stałego poziomu cukru, poza tym stosuje się je raz dziennie. Niepokoi mnie też potencjalne działanie rakotwórcze Toujeo. Mimo że Lantus działa u mnie lepiej, ma najwyższy wskaźnik rakotwórczy spośród znanych mi insulin. Warto zaznaczyć, że każda insulina, nawet ta naturalnie produkowana przez organizm zdrowego człowieka, ma taki potencjał – im wyższe dawki, tym większe ryzyko.
Chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem insuliny Lantus oraz Toujeo. W moim przypadku zauważyłam znaczącą różnicę w kontroli glikemii porannej. Podczas terapii insuliną Lantus moje poranne wartości glukozy utrzymywały się na stabilnym, prawidłowym poziomie w przedziale 110-120 mg/dl. Sytuacja uległa istotnej zmianie po przejściu na insulinę Toujeo, gdy wartości poranne wzrosły do przedziału 150-180 mg/dl. Pomimo podejmowanych prób modyfikacji dawkowania Toujeo – testowałam różne dawki: 18 jednostek, 10 jednostek oraz 5 jednostek – nie udało mi się uzyskać zadowalających wyników, gdyż poranne wartości glikemii niezmiennie przekraczały 150 mg/dl. Dla porównania, przy stosowaniu Lantusa wystarczająca była stała dawka 18 jednostek, która skutecznie utrzymywała prawidłowe wartości glukozy. Zastanawiam się, czy przyczyną tak dużej rozbieżności w działaniu obu insulin mogło być wadliwe opakowanie Toujeo, które otrzymałam.
Jestem niezwykle zadowolony z działania insuliny Toujeo, która jest obecnie najnowocześniejszym analogiem insuliny ludzkiej dostępnym na rynku. W porównaniu do wcześniej stosowanego przeze mnie preparatu Lantus, Toujeo wykazuje znacznie lepsze właściwości terapeutyczne. Największą zaletą tego leku jest jego stabilne działanie utrzymujące się przez całą dobę, co zapewnia optymalną kontrolę poziomu cukru we krwi. Stosowanie leku jest bardzo wygodne – wystarczy jedna iniekcja rano, aby utrzymać prawidłowe stężenie glukozy przez 24 godziny. Doceniam również przewidywalność działania Toujeo, co znacząco ułatwia codzienne zarządzanie cukrzycą. Jest to naprawdę rewolucyjny lek, który znacząco poprawił jakość mojego życia z cukrzycą i mogę go z czystym sumieniem polecić innym pacjentom poszukującym skutecznej insuliny długodziałającej.
Jestem zainteresowana Pana doświadczeniem ze zmianą insuliny. Czy mógłby Pan podzielić się informacją odnośnie wcześniejszej dawki Lantusa w porównaniu do obecnej dawki Toujeo? Interesuje mnie również, jak przebiegła sama zamiana preparatu i jak Pan się z tym czuje. Jest to dla mnie istotna informacja w kontekście potencjalnej zmiany insuliny bazowej.