Zioła nie tylko na bezsenność

Zwykle powodem ze snem są stres i napięcie nerwowe. Poniżej znajdziesz przepisy na kojące mikstury. Mają też dodatkowe, korzystne dla zdrowia działanie. Dowiedz się jak działają poszczególne rośliny lecznicze.

Kozłek uspokaja nerwy i łagodzi ból

W medycynie tradycyjnej jest też lekiem m.in. na bolesny okres i dolegliwości żołądkowe, ponieważ działa rozkurczowo.

Co zawiera?

Składniki aktywne kozika to przede wszystkim olejek eteryczny, a także walepotriaty.

Przepis: 5 łyżek rozdrobnionego korzenia kozłka lekarskiego wsypujemy do słoja i zalewamy 1/2 l spirytusu 70 proc. Odstawiamy na 4 tygodnie w cieple miejsce, co dzień wstrząsamy. Filtrujemy przez filtr do kawy i przelewamy do ciemnej butelki. Zażywamy 10-20 kropli nalewki przed snem (w razie potrzeby).

Zioła nie tylko na bezsenność

Lawenda zapewnia mocny sen i leczy trądzik

Zapach lawendy sprawia. ze śpimy mocno i nie wybudzamy się w nocy. Oprócz tego lawendowy olejek eteryczny działa antybakteryjnie. Leczy problemy skórne, w tym trądzik.

Co zawiera?

O własnościach lawendy decyduje olejek, zawierający slinalol i geraniol.

Przepis: Do szklanki miodu wsypujemy łyżeczkę kwiatów lawendy. Mieszamy. Odstawiamy na tydzień. Jemy łyżeczkę wieczorem lub dodajemy go do herbaty, mleka, wody. Miodem lawendowym można tez smarować drobne ranki, aż się wygoją.

Reklama

Jałowiec pomaga przy zaburzeniach snu i nerwobólach

Wyciąg z jałowca (np. w maściach) rozgrzewa, dzięki czemu łagodzi nerwobóle. np. przy zapaleniu korzonków.

Co zawiera?

Owoce jalowca, tzw. szyszkojagody mają dużo olejku lotnego, który zawiera terpeny, mm. pinen, kamfen. limonen i terpinenol. Dlatego dziab wzmacniająco i uspokajająco, pomaga przy zaburzeniach snu.

Przepis: Do wanny z ciepłą wodą dodajemy 5-7 kropli olejku, odpoczywamy nie dłużej niż 10 minut, wdychając zapach. Można też wlać olejek do kominka aromaterapeutycznego.

Melisa ułatwia zasypianie, poprawia pamięć i koncentrację

Nie tylko uspokaja, ale pomaga zasnąć. Wspomaga też zapamiętywanie.

Co zawiera?

W melisie znajdziemy olejek eteryczny, a w nim owal i kanolilen

Przepis: Do litra wrzącej wody wrzucamy 2 szklanki liści melisy. Zostawiamy na dobę pod przykryciem. Przecedzamy przez gazę. zagotowujemy, dodajemy 1 kg cukru, doprowadzamy do wrzenia. Studzimy. Dodajemy srok z 3 cytryn. Przelewamy do butelek. Zażywamy łyżeczkę syropu rozpuszczoną w 6 łyżeczkach wody. W aptekach możemy tez kupić gotowe preparaty z wyciągiem z melisy i szyszek chmielu.

Chmiel wycisza i ułatwia trawienie

Gorzki smak chmielu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, przez co ułatwia trawienie i zwiększa apetyt.

Co zawiera?

Z chmielu pozyskuje się lupulinę – otarte gruczoły włosków wydzielniczych. Zawisają one olejek eteryczny, który działa nasennie i rozkurczowo.

Przepis:2 łytki rozdrobnionych szyszek chmielu zalewamy szklanką wrzącego mleka (0.5 proc. tłuszczu) Zaparzamy pod przykryciem 10 minut. Przecedzamy. Dodajemy łyżeczkę miodu. Pijemy pól godziny przed snem.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.