Panadol

Panadol to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, migreny, ból gardła, zębów, kostnych, stawowych i mięśniowych, a także w bolesnym miesiączkowaniu. Ponadto, Panadol jest stosowany w gorączce towarzyszącej przeziębieniom i stanom grypopodobnym. Jest uważany za jeden z najłagodniejszych doustnych leków przeciwbólowych dla żołądka.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Panadol jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Panadol działa przeciwbólowo w bólach głowy, gardła, migrenach, bólach zębów, bólach kostnych, stawowych i mięśniowych oraz bolesnym miesiączkowaniu. Ponadto może być stosowany w przeziębieniach i stanach grypopodobnych. Działa przeciwgorączkowo.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.

Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, potasu sorbinian, talk, kwas stearynowy, powidon (K 25), skrobia żelowana. W skład otoczki wchodzą: hypromeloza (HPMC) 15 CPS, triacetyna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat
Doustnie, 2 tabletki do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować leku częściej niż co 4 godziny ani nie stosować więcej niż 8 tabletek (4000 mg paracetamolu) w ciągu doby.

Stosowanie u dzieci w wieku 6-12 lat
Doustnie, ½ – 1 tabletki, do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować leku częściej niż co 4 godziny. Nie stosować więcej niż odpowiednio 2-4 tabletki w ciągu doby (60 mg paracetamolu/kg masy ciała/24 godz. podawanego w dawkach podzielonych 10-15 mg/kg mc).

Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat.

Nie stosować dawki większej niż zalecana.

Nie stosować razem z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

W każdym przypadku zażycia dawki większej niż zalecana należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej, nawet gdy samopoczucie chorego jest dobre, ze względu na ryzyko wystąpienia opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie leku może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej można sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż godzina i skontaktować się natychmiast z lekarzem. Warto podać 60-100 g węgla aktywowanego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Szybkość wchłaniania zmniejsza się w przypadku przyjmowania paracetamolu wraz z posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

Panadol można stosować w czasie ciąży. Należy przyjmować możliwie najmniejszą dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.

Paracetamol przenika do mleka matki w ilościach niemających znaczenia klinicznego. Dostępne dane nie wykazują przeciwwskazań do karmienia piersią w czasie przyjmowania leku.

Ulotka Panadol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Panadol (forum)

Stosujesz Panadol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Panadol. Podziel się doświadczeniami na forum.