Pioglitazone Bioton

Pioglitazone Bioton to lek przeciwcukrzycowy, który jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek ten umożliwia kontrolowanie stężenia cukru we krwi. Może być stosowany jako jedyny lek lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Pioglitazone Bioton jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów, zwłaszcza tych z nadwagą, u których glikemia nie jest wystarczająco kontrolowana za pomocą diety i aktywności fizycznej, i u których nie można stosować metforminy ze względu na przeciwwskazania lub nietolerancję.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Pioglitazone Bioton15/30/45 mg w postaci tabletek zawiera pioglitazon. Jest to lek przeciwcukrzycowy stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej), kiedy metformina nie jest odpowiednia lub nie działa właściwie. Ten typ cukrzycy zazwyczaj rozwija się u ludzi dorosłych.

Pioglitazone Bioton 15/30/45 mg ułatwia kontrolę stężenia cukru (glukozy) we krwi u osób chorych na cukrzycę typu 2 poprzez lepsze wykorzystanie wytwarzanej przez organizm insuliny. Lekarz w ciągu 3 do 6 miesięcy powinien ocenić, czy lek Pioglitazone Bioton wywiera pożądane działanie.

Pioglitazone Bioton15/30/45 mg można stosować jako jedyny lek u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować metforminy i u których nie można wystarczająco kontrolować stężenia cukru we krwi za pomocą diety i aktywności fizycznej. Pioglitazone Bioton można też stosować łącznie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak metformina, pochodne sulfonylomocznika lub insulina), jeżeli kontrola stężenia cukru we krwi nie jest wystarczająca.

Skład

Substancją czynną leku Pioglitazone Bioton 15/30/45 mg jest pioglitazon.
Każda tabletka zawiera 15/30/45 mg pioglitazonu (w postaci chlorowodorku).

Inne składniki leku to laktoza jednowodna, karmeloza wapniowa, hydroksypropyloceluloza (E 463), oraz magnezu stearynian (E 572).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Należy przyjmować jedną tabletkę raz na dobę. Jeżeli to będzie konieczne, lekarz może zalecić stosowanie innej dawki.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Pioglitazone Bioton15 mg/30/45 mg jest za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Jeżeli lek Pioglitazone Bioton15/30/45 mg jest stosowany jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. insuliną, chlorpropamidem, glibenklamidem, gliklazydem lub tolbutamidem), lekarz zadecyduje, czy konieczne jest zmniejszenie dawki tych leków.

Podczas stosowania leku Pioglitazone Bioton 15/30/45 mg lekarz zaleci przeprowadzanie okresowych badań krwi. Celem badań jest sprawdzenie, czy czynność wątroby jest prawidłowa.

Pacjenci stosujący dietę cukrzycową powinny nadal jej przestrzegać podczas przyjmowania leku Pioglitazone Bioton15/30/45 mg.

Pacjenci powinni regularnie sprawdzać masę ciała. Należy poinformować lekarza, jeżeli masa ciała się zwiększy.

Przedawkowanie

Jeżeli pacjent przyjmie zbyt dużą ilość tabletek przez pomyłkę lub jeżeli inna osoba, lub dziecko przyjęło lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

U takiej osoby stężenie cukru we krwi może się znacznie zmniejszyć; w takiej sytuacji należy spożyć produkt zawierający cukier, np. kostkę lub łyżeczkę cukru, cukierki, ciastka lub wypić słodki sok owocowy.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można przyjmować podczas posiłku lub między posiłkami. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.

Ciąża i karmienie piersią

W sytuacji kiedy pacjentka jest w ciąży lub karmi, myśli, że jest w ciąży lub planuje mieć dziecko, przed rozpoczęciem leczenia należy o tym poinformować lekarza lub farmaceutę.

Ulotka Pioglitazone Bioton

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Pioglitazone Bioton (forum)

Stosujesz Pioglitazone Bioton? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Pioglitazone Bioton”

  1. Moje odtczucia w trakcie przyjmowania leku to wzrost wagi ciala oraz swędzenie calego ciała ale również zauważalny spadekek poziomu cukru

    Odpowiedz
  2. Witam mam pytanie dotyczy oto tego leku Pioglitazon, nie mam cukrzycy,ale mam migrene częstą,lekarz rodziny mi wypisal ten lek na migrene! Czy ten lek wspamaga jaki kolwiek zwalczyc ból migrenowe?

    Odpowiedz
  3. Jestem zachwycona działaniem tego leku, rewelacyjnie zadziałał na moją insulinooporność. Przed zażywaniem pioglitazone 15mg hemoglibina glikowana wynosiła 8,4%, a po półrocznym stosowaniu tego leku wynik spadł do 4,9%.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Pioglitazone Bioton. Podziel się doświadczeniami na forum.