Konsultacja merytoryczna:

Pioglitazone Teva

Pioglitazone Teva zawiera pioglitazon. Jest lekiem przeciwcukrzycowym stosowanym u dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2. (insulinoniezależnej), gdy metformina jest nieodpowiednia lub jej zastosowanie nie powiodło się. Ten typ cukrzycy zazwyczaj rozwija się u ludzi dorosłych.

Pioglitazone Teva pomaga kontrolować stężenie cukru (glukozy) we krwi u osób chorych na cukrzycę typu 2., pomagając w lepszym wykorzystaniu wytwarzanej przez organizm insuliny. W okresie od 3 do 6 miesięcy po rozpoczęciu stosowania leku lekarz prowadzący oceni, czy lek Pioglitazone Teva działa.

Pioglitazone Teva można stosować jako jedyny lek u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować metforminy, i których leczenie dietą i wysiłkiem fizycznym nie pozwoliło kontrolować stężenia cukru we krwi lub mogą być dodawane do leczenia innymi lekami przeciwcukrzycowymi (jak metformina, pochodne sulfonylomocznika lub insulina), które nie zapewniają wystarczającej kontroli stężenia cukru we krwi.

Jaki jest skład Pioglitazone Teva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pioglitazon.

Każda tabletka Pioglitazone Teva 15 mg zawiera 15 mg pioglitazonu (w postaci chlorowodorku).
Każda tabletka Pioglitazone Teva 30 mg zawiera 30 mg pioglitazonu (w postaci chlorowodorku).
Każda tabletka Pioglitazone Teva 45 mg zawiera 45 mg pioglitazonu (w postaci chlorowodorku).

Inne składniki leku to mannitol, sól wapniowa karmelozy, hydroksypropyloceluloza oraz magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Pioglitazone Teva – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to jedna tabletka zawierająca 15 mg lub 30 mg pioglitazonu raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 45 mg pioglitazonu raz na dobę. Lekarz wskaże odpowiednią dawkę.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Pioglitazone Teva jest za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Jeżeli lek Pioglitazone Teva jest stosowany jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. insulina, chlorpropamidem, glibenklamidem, gliklazydem lub tolbutamidem), lekarz zadecyduje, czy konieczne jest zmniejszenie dawki tych leków.

Podczas stosowania leku Pioglitazone Teva lekarz zaleci przeprowadzanie okresowych badań krwi. Celem badań jest sprawdzenie, czy wątroba pracuje w prawidłowy sposób.

Osoby stosujące specjalną dietę cukrzycową powinny nadal jej przestrzegać podczas przyjmowania leku Pioglitazone Teva.

Pacjenci powinni regularnie sprawdzać masę ciała. Należy poinformować lekarza, jeżeli masa ciała się zwiększy.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli przez przypadek pacjent zażyje zbyt wiele tabletek leku, lub jeżeli inna osoba lub dziecko przyjęło lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Stężenie cukru we krwi może gwałtownie zmniejszyć się do wartości mniejszych od prawidlowych i należy je zwiększyć przyjmując cukier. Zaleca się, aby pacjent miał przy sobie kostki cukru, cukierki, ciastka lub słodki sok owocowy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pioglitazone Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pioglitazone Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz zaleci odstawienie leku.

Ulotka Pioglitazone Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Pioglitazone Teva, 15 mg, 30 mg, 45 mg tabletki (Pioglitazon)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 182.76 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pioglitazone Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Pioglitazone Teva, 15 mg, 30 mg, 45 mg tabletki (Pioglitazon)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 240.69 KB

Cena - ile kosztuje Pioglitazone Teva?

Cena Pioglitazone Teva i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Pioglitazone Teva.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Pioglitazone Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Espumisan kapsułki (Opakowanie: 25 )Espumisan kapsułki (Opakowanie: 25 ) jest przeznaczony do przyjmowania w objawowym leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z gromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym. Stosowany również w ramach przygotowania do badań diagnostycznych: RTG lub USG jamy brzusznej.

Efekt działania Espumisan kapsułki (Opakowanie: 25 )Lek zmniejsza pienienie treści przewodu pokarmowego, co ogranicza występowanie wzdęć. Ułatwia wchłanianie gazów przez bł…

Zastosowanie Weleda Szampon pielęgnujący z prosem (Opakowanie: 190 ml)Weleda Szampon pielęgnujący z prosem (Opakowanie: 190 ml) z organicznym olejkiem z orzechów makadamia, ekstraktem z organicznych łupin prosa i organicznej szałwii delikatnie oczyszcza włosy i skórę głowy oraz utrzymuje naturalny połysk i elastyczność włosów. Owocowy grejpfrut, orzeźwiająca mięta pieprzowa i ciepłe drzewiaste amyrysy nadają szamponowi śwież…

Zastosowanie Bepanthen krople do oczu (Opakowanie: 20X0.5 ml)Bepanthen krople do oczu (Opakowanie: 20X0.5 ml) zapewniają intensywne nawilżenie. Łagodzą uczucie suchości, zmniejszają podrażnienia i pieczenie w sposób delikatny i efektywny.
Problem suchości oczu dotyczy przede wszystkim długotrwałych użytkowników komputerów, kierowców i osób podróżujących, osób noszących szkła kontaktowe, jak również przebywających w…

Zastosowanie La Roche Posay Toleriane Nawilżający podkład w kremie odcień 03 (Opakowanie: 30 ml)La Roche Posay Toleriane Nawilżający podkład w kremie odcień 03 (Opakowanie: 30 ml) ujednolica cerę. Naturalne, promienne wykończenie. Długotrwały komfort. Skóra jest promienna i nawilżona, przebarwienia są ukryte przez cały dzień. Testowane na skórze wrażliwej. La Roche Posay Toleriane Nawilżający podkład w kremie…

Zastosowanie Weleda migdałowy krem do twarzy (Opakowanie: 7 ml)Weleda migdałowy krem do twarzy (Opakowanie: 7 ml) to bogaty krem do pielęgnacji skóry bardzo suchej i wrażliwej. Łagodzi podrażnienia oraz redukuje uczucie napięcia skóry.
zapewnia skórze suchej intensywne nawilżenie
wzmacnia naturalną funkcję ochronną skóry
koi
zapobiega podrażnieniom wywołanym przez czynniki środowiskowe

Weleda migdałowy krem do twarzy (Opakowanie: 7 ml)…