Nasen

Nasen to lek o działaniu nasennym stosowany w leczeniu bezsenności. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Lek ma postać tabletek powlekanych 10 mg. Nasen zawiera substancję czynną zolpidem – lek nasenny o krótkotrwałym działaniu z grupy imidazopirydyn o działaniu podobnym do benzodiazepin. Preparat polepsza długość i jakość snu pacjenta, zmniejsza liczbę przebudzeń w nocy oraz ułatwia zasypianie. Ponadto ma właściwości uspokajające.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancja czynna leku – zolpidem jest krótko działającym lekiem nasennym z grupy imidazopirydyn.

Zolpidem skraca czas potrzebny do zaśnięcia i zmniejsza liczbę przebudzeń, wydłuża sen i poprawia jego jakość.

Nasen wskazany jest do stosowania:
– w krótkotrwałym leczeniu bezsenności.

Lek Nasen stosuje się wyłącznie w leczeniu bezsenności zaburzającej prawidłowe funkcjonowanie lub niezwykle uciążliwej dla pacjenta.

Skład

– Substancją czynną leku jest zolpidemu winian. Jedna tabletka zawiera 10 mg zolpidemu winianu.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, hypromeloza, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).

Otoczka: laktoza jednowodna, hypromeloza, makrogol (6000), tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka leku Nasen wynosi 10 mg na 24 godziny. Niektórym pacjentom lekarz może przepisać mniejszą dawkę. Lek Nasen należy przyjmować:
– w pojedynczym podaniu;
– bezpośrednio przed snem.

Pacjent musi zachować okres co najmniej 8 godzin pomiędzy przyjęciem leku a przystąpieniem do wykonywania czynności, które wymagają zwiększonej koncentracji.

Nie przekraczać dawki 10 mg na 24 godziny.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) oraz pacjenci osłabieni, którzy mogą być szczególne wrażliwi na działanie leku: leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg (pół tabletki). Nie należy przekraczać dawki 10 mg (1 tabletki) przed snem.

Pacjenci z niewydolnością wątroby: 5 mg (pół tabletki) bezpośrednio przed snem.

U dorosłych (poniżej 65 lat) istnieje możliwość zwiększenia dawki leku w przypadku dobrego stanu pacjenta oraz gdy lek jest dobrze tolerowany.

Czas leczenia wynosi od kilku dni do 2 tygodni, maksymalnie do 4 tygodni.

Przedawkowanie

Przedawkowanie zolpidemu może powodować zaburzenia świadomości o różnym nasileniu (senność, śpiączka). Nie obserwowano trwałych następstw przedawkowania leku po 40-krotnym przekroczeniu jego zalecanej dawki.

Zagrożenie dla życia mogą stanowić zatrucia mieszane zolpidemem i alkoholem lub zolpidemem i innymi lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy. Postępowanie lecznicze obejmuje: wywołanie wymiotów (w czasie do jednej godziny od przyjęcia leku) lub płukanie żołądka, jeżeli pacjent jest nieprzytomny oraz podanie węgla aktywowanego. Każde przedawkowanie wymaga interwencji lekarskiej. Należy monitorować wydolność układu krążenia i oddychania oraz wdrożyć leczenie objawowe i podtrzymujące. W przypadku przedawkowania można podać dożylnie flumazenil, jednak podanie flumazenilu może spowodować wystąpienie objawów neurologicznych, takich jak drgawki.

Zolpidem nie jest usuwany za pomocą hemodializy.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych na temat stosowania Nasen z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Zolpidem, podobnie jak inne leki nasenne nie powinien być stosowany w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. U noworodków, których matki długotrwale przyjmowały w końcowym okresie ciąży benzodiazepiny lub leki działające podobnie do benzodiazepin, mogą wystąpić objawy zespołu odstawiennego lub rozwinąć się fizyczne uzależnienie.

W przypadku uzasadnionego stosowania leku w końcowym okresie ciąży lub w trakcie porodu może powodować u dziecka hipotermię, hipotonię, niewydolność oddechową.

Stwierdzono, że zolpidem przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiecego. Stosowanie leku w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.

Ulotka Nasen

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Nasen (forum)

Stosujesz Nasen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

6 komentarzy do “Nasen”

 1. Biore Nasen juz ponad 12lat. Najpierw 1 sz potem wiecej. Teraz potrafie wziac i 20 tab.i co najdziwniejsze nie pomaga. Na sen ma ogromne dzialanie uboczne. Dziala na oczy-ropieja i zle sie widzi, dziela na serce-bardzo nierowne bicie ale najgorzej brak Nasen dziala u mnie na jelita. Najpierw bole dolka , potem calego jelita grubego, oczywiscie rozwolnienie. Najgorsze jest jednak to, ze jego brak wywoluje depresje,zawroty glowy, zanik pamieci. Stanowczo odradzam przekraczanie dawki 2 – 3 tabl. Dziennie.! Naprawde!Efekty sa nadspodziewane.

  Odpowiedz
 2. ja biore nasen 1 tab.na noc od 10 lat i jest dobrze ,nie zauwazylem ,zadnych nie pokojacyhc objawow ,zwałszcza ze kontroluje sie i moj lekarz

  Odpowiedz
 3. jestem uzalezniony od nasenu od kilkunastu lat ’ ma bardzo duzo skutkow ubocznych,bardzo ciezkie wyjscie nawet po miesiacu, sugeruje byc bardzo ostroznym. caly czs walcze z odstawieniem. nie mieszajcie z alkoholem bo narobicie glupot i nic nie bedziecie pamietac.

  Odpowiedz
 4. Dla mnie to lek idealny – działa krótko, rano nie jesteś senny. Nie zauwazyłam żadnych objawów ubocznych. Uważam, że jest dużo lepszy i nie niszczy tak organizmu, jak antydepresanty. Ja biorę pół tabletki nie zauwazyłam objawów zwiekszonej tolerancji. Przesada z tym uzaleznieniem.

  Odpowiedz
  • Oj nie przesada z tym uzależnieniem. Moja teściowa tak się uzależnia że bierze je i w ciągu dnia. Nieraz nawet 3 tabletki!!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Nasen. Podziel się doświadczeniami na forum.