Gefitinib Genthon

Gefitinib Genthon to lek, którego substancją czynną jest gefitynib. Gefitynib hamuje aktywność białka tzw. receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR), co wpływa na wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Lek jest przeznaczony do terapii dorosłych pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc (NDRP), rozwijającym się miejscowo lub dającym przerzuty, z aktywującą mutacją EGFR-TK. Gefitinib Genthon jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Gefitinib Genthon zawiera jako substancję czynną gefitynib, który hamuje aktywność białka tzw. receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). Białko to wpływa na wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.

Lek Gefitinib Genthon stosowany jest w leczeniu dorosłych pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc. Ten rodzaj złośliwego nowotworu wywodzi się z komórek płuc.

Skład

Substancją czynną leku jest gefitynib. Jedna tabletka zawiera 250 mg gefitynibu.

Pozostałe składniki: sodu laurylosiarczan, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K-29/32, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, alkohol poliwinylowy, makrogol 4000, talk, żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czarny (E172).

Dawkowanie

Lek Gefitinib Genthon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

• Zazwyczaj stosowana dawka leku Gefitinib Genthon, to jedna tabletka (250 mg), każdego dnia.
• Lek należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze.
• Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.
• Nie należy stosować leków zobojętniających (zmniejszających kwaśność soku żołądkowego) 2 godziny przed i 1 godzinę po zażyciu leku Gefitinib Genthon.

W razie trudności z połykaniem tabletkę można rozpuścić w połowie szklanki wody niegazowanej.

Nie należy rozpuszczać tabletek w innym płynie. Nie należy kruszyć tabletki. Płyn należy mieszać, aż tabletka rozpuści się. Może to trwać do 20 minut. Tak przygotowany płyn należy wypić niezwłocznie po przygotowaniu. Aby mieć pewność, że przyjęto całą dawkę leku, ponownie napełnić szklankę wodą do połowy, zamieszać i wypić płyn

Przedawkowanie

Jeśli została zażyta dawka większa niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Zaleca się, aby pacjentka leczona lekiem Gefitinib Genthon unikała ciąży w okresie leczenia lekiem Gefitinib Genthon, ponieważ może być on szkodliwy dla dziecka.

Nie należy stosować leku Gefitinib Genthon w okresie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów

Jeśli podczas stosowania tego leku wystąpi uczucie osłabienia, należy wówczas zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn lub posługiwania się narzędziami.

Ulotka Gefitinib Genthon

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Gefitinib Genthon (forum)

Stosujesz Gefitinib Genthon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Gefitinib Genthon. Podziel się doświadczeniami na forum.