Gefitinib Sandoz

Gefitinib Sandoz to lek przeciwnowotworowy dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną gefitynib, która hamuje aktywność białka nazywanego receptorem naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). Jest stosowany w monoterapii u dorosłych pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP), miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, z aktywującą mutacją EGFR-TK. Lek jest przyjmowany doustnie, a dawkowanie powinno być ściśle kontrolowane przez specjalistę doświadczonego w leczeniu przeciwnowotworowym.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Gefitinib Sandoz zawiera substancję czynną gefitynib, który hamuje aktywność białka nazywanego receptorem naskórkowego czynnika wzrostu (ang. epidermal growth factor receptor, EGFR). Białko to uczestniczy w procesie wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych.

Lek Gefitinib Sandoz stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc. Ten rodzaj raka rozwija się w tkance płucnej.

Skład

Substancją czynną jest gefitynib. Jedna tabletka powlekana zawiera 250 mg gefitynibu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan, alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, talk, tytanu dwutlenek (E171), woda oczyszczona, żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie

– Zalecaną dawką jest jedna tabletka 250 mg na dobę.
– Tabletkę należy przyjmować codziennie o tej samej porze dnia.
– Tabletkę można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
– Leki zobojętniające (zmniejszające ilość kwasu solnego w żołądku) można przyjmować co najmniej 2 godziny po lub 1 godzinę przed przyjęciem leku Gefitinib Sandoz.

Jeśli pacjent ma problem z połknięciem tabletki, należy wymieszać ją z niegazowaną wodą. Nie należy stosować innych płynów. Tabletki nie należy rozkruszać. Należy mieszać zawartość aż do rozpuszczenia tabletki (może to trwać do 20 minut), a następnie wypić całość niezwłocznie po przygotowaniu. Aby upewnić się, że cały lek został przyjęty, szklankę należy ponownie napełnić do połowy wodą i wypić.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął więcej tabletek niż powinien, należy natychmiast zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletkę można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Należy unikać zajścia w ciążę podczas stosowania leku Gefitinib Sandoz, gdyż może on działać szkodliwie na dziecko.

Ze względu na bezpieczeństwo dziecka kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować leku Gefitinib Sandoz.

Prowadzenie pojazdów

Jeśli pacjent odczuwa osłabienie podczas stosowania tego leku, powinien zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów, obsługiwania narzędzi lub maszyn.

Ulotka Gefitinib Sandoz

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Gefitinib Sandoz (forum)

Stosujesz Gefitinib Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Gefitinib Sandoz. Podziel się doświadczeniami na forum.