Tabletki i preparaty regulujące poziom cukru – leki diabetologiczne

Wykaz leków diabetologicznych stosowanych w Polsce

Przygotowana lista leków zawiera zarówno produkty dla cukrzyków dostępne bez recepty, jak i na receptę, które mogą być stosowane do leczenia cukrzycy typu 1 oraz 2. Wśród nich znajdują się także suplementy i wyroby medyczne, które pozwalają zadbać o prawidłowy poziom  cukru we krwi oraz utrzymać właściwe stężenie glukozy. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach na cukrzycę.

Leki dla cukrzyków – zobacz, jak Ci mogą pomóc w leczeniu

Cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób XXI wieku. Dotyka młodych i starszych. Może mieć związek z dietą oraz stylem życia, jaką prowadzi większość z nas, lecz może mieć również inne podłoże. W zależności od typu może być wrodzona lub nabyta. W jaki sposób można sobie pomóc, chorując na cukrzycę? Jakie leki dla cukrzyków można obecnie znaleźć na rynku i czy są to wyłącznie preparaty na receptę, czy wśród nich znajdują się także leki bez recepty? Substancje stosowane w lekach przeciwcukrzycowych to m.in, metformina, sitagliptyna, wildagliptyna czy empaglifozyna.

Jakie leki stosuje się w cukrzycy typu 2?

U większości osób chorych na cukrzycę mamy do czynienia z cukrzycą typu drugiego. Pojawia się ona na skutek nieodpowiedniej diety i niewłaściwego trybu życia, m.in. przyjmowania zbyt dużej liczby węglowodanów przy ograniczonej ilości ruchu. Niektóre osoby mogą borykać się z cukrzycą jako obciążeniem genetycznym. W przypadku poważnych symptomów świadczących o zahcorowaniu na curzyce, należy zgłosić się do lekarza diabetologa. Leki przepisywane są w większości na receptę, lekarz ponformuje także, czy dany lek jest refundowany.

W leczeniu cukrzycy typu drugiego wskazane jest utrzymywanie odpowiedniej aktywności fizycznej oraz przestrzeganie diety. Przepisywane są medykamenty zawierające np. wyżej wspomnianą metformnię, która jest uważana za lek bezpieczny, ponieważ nie powoduje niedocukrzeń. Stosowane sa też terapie skojarzone, trójlekowe oraz insulinoterapia (prosta oraz złożona). Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem: Cukrzyca typu 2 – przyczyny, objawy, leczenie.

Dieta cukrzycowa

Nawet jeżeli pacjent jest leczony lekami dla cukrzyków, musi trzymać się diety. Główne założenia diety przeciwcukrzycowej opierają się na zasadach zdrowych osób, odpowiadająca piramidzie zdrowego żywienia. Dieta musi mieć odpowiednią ilość kalorii w stosunku do masy ciała i prowadzonego trybu życia. Musi ona odpowiadać zapotrzebowaniu. Dobrze dobrana dieta pozwala osobom z nadwagą chudnąć od 2 do 4 kilogramów w miesiącu. Posiłki należy spożywać często, lecz w małych porcjach. Poza tym należy wzbogacać dietę w warzywa, które mają niewiele kalorii i cukru. Bardzo ważne jest też regularne spożywanie posiłków, w tym śniadań o niskim indeksie glikemicznym.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa występuje u zaledwie kilku procent kobiet w ciąży. Predyspozycją do wystąpienia cukrzycy ciążowej może być wiek powyżej 25 lat, obciążenia genetyczne czy nadwaga. W jaki sposób należy odżywiać się w takiej sytuacji? Należy przede wszystkim wyeliminować z diety cukier, miód i substancje słodzące. Kobiety cierpiące na cukrzycę ciążową mogą jeść od czasu do czasu słodkie owoce w ograniczonej ilości. Warto również ograniczać liczbę spożywanej soli po to, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Warto również pić dużo wody, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.