Konsultacja merytoryczna:

Actrapid

Actrapid jest insuliną ludzką szybko działającą.
Actrapid jest stosowany w celu zmniejszenia dużego stężenia cukru we krwi u pacjentów z diabetes mellitus (cukrzycą). Cukrzyca jest chorobą, w wyniku której organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny wystarczającej do kontrolowania stężenia cukru we krwi. Leczenie lekiem Actrapid pomaga zapobiegać powikłaniom cukrzycy.

Początek działania leku Actrapid, polegający na zmniejszeniu stężenia cukru we krwi, następuje po około ½ godziny po wstrzyknięciu i utrzymuje się przez około 8 godzin. Actrapid jest często stosowany w skojarzeniu z preparatami insuliny o pośrednim czasie działania lub długo działającymi.

Jaki jest skład Actrapid, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest insulina ludzka.

Actrapid 40 jednostek międzynarodowych/ml
Jeden ml zawiera 40 jednostek międzynarodowych insuliny ludzkiej. Jedna fiolka zawiera 400 jednostek międzynarodowych insuliny ludzkiej w 10 ml roztworu do wstrzykiwań.

Actrapid 100 jednostek międzynarodowych/ml
Jeden ml zawiera 100 jednostek międzynarodowych insuliny ludzkiej. Jedna fiolka zawiera 1000 jednostek międzynarodowych insuliny ludzkiej w 10 ml roztworu do wstrzykiwań.

Actrapid FlexPen / Actrapid InnoLet / Actrapid Penfill
Jeden ml zawiera 100 jednostek międzynarodowych insuliny ludzkiej. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 300 jednostek międzynarodowych insuliny ludzkiej w 3 ml roztworu do wstrzykiwań.

Pozostałe składniki to: chlorek cynku, glicerol, metakrezol, wodorotlenek sodu, kwas solny i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Actrapid – jak stosować ten lek?

Dawka i kiedy przyjmować insulinę
Insulinę należy zawsze przyjmować i dostosowywać dawkę zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W celu uniknięcia małego stężenia cukru we krwi, należy spożyć posiłek lub przekąskę zawierającą węglowodany w ciągu 30 minut od wstrzyknięcia insuliny. Nie należy zmieniać insuliny bez porozumienia z lekarzem. Jeśli lekarz zmienił typ lub rodzaj insuliny, może zaistnieć konieczność dostosowania dawki, co powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Actrapid może być stosowany u dzieci i młodzieży.

Szczególne grupy pacjentów
W przypadku upośledzenia czynności nerek bądź wątroby lub w wieku powyżej 65 lat należy regularnie mierzyć stężenie cukru we krwi i omówić z lekarzem zmiany dawki insuliny.

Sposób i miejsce wstrzyknięcia
Actrapid należy podawać we wstrzyknięciu pod skórę (podskórnie). Nigdy nie wstrzykiwać samodzielnie insuliny bezpośrednio do żyły (dożylnie) ani w mięsień (domięśniowo). Jeśli to konieczne, Actrapid może być podany dożylnie, ale wyłącznie przez wyszkolony personel medyczny. Dla każdego wstrzyknięcia należy zmieniać miejsce wstrzyknięcia w obrębie danego obszaru skóry. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgrubień lub zapadania się skóry, patrz punkt 4 załączonej poniżej ulotki. Najkorzystniej jest wstrzykiwać insulinę w okolicę brzucha, pośladki, przednią część ud lub ramiona. Insulina działa szybciej,

Jak stosować Actrapid
Actrapid w fiolkach jest przeznaczony do stosowania z odpowiednio wyskalowanymi strzykawkami insulinowymi.

Jeśli stosuje się tylko jeden rodzaj insuliny
1. Pobrać do strzykawki objętość powietrza równą wymaganej dawce insuliny. Wstrzyknąć powietrze do fiolki.
2. Obrócić fiolkę wraz ze strzykawką do góry dnem i pobrać właściwą dawkę insuliny do strzykawki. Wyciągnąć igłę z fiolki. Następnie usunąć powietrze ze strzykawki i sprawdzić, czy dawka jest właściwa.

Jeśli konieczne jest zmieszanie dwóch rodzajów insuliny
1. Bezpośrednio przed zastosowaniem toczyć fiolkę z insuliną o pośrednim czasie działania lub długo działającą (mętną) w dłoniach do momentu, aż zawiesina stanie się jednolicie biała i mętna.
2. Pobrać do strzykawki objętość powietrza równą wymaganej dawce insuliny o pośrednim czasie działania lub długo działającej. Wstrzyknąć powietrze do fiolki z insuliną o pośrednim czasie działania lub długo działającą i wyciągnąć igłę.
3. Pobrać do strzykawki objętość powietrza równą wymaganej dawce leku Actrapid. Wstrzyknąć powietrze do fiolki z lekiem Actrapid. Następnie obrócić fiolkę wraz ze strzykawką do góry dnem i pobrać właściwą dawkę leku Actrapid. Następnie usunąć powietrze ze strzykawki i sprawdzić, czy dawka jest właściwa.
4. Wbić igłę do fiolki z insuliną o pośrednim czasie działania lub długo działającą, obrócić fiolkę wraz ze strzykawką do góry dnem i pobrać właściwą dawkę insuliny. Następnie usunąć
powietrze ze strzykawki i sprawdzić, czy dawka jest właściwa. Mieszaninę wstrzyknąć natychmiast.
5. Zawsze mieszać lek Actrapid i insulinę o pośrednim czasie działania lub długo działającą w tej samej kolejności.

Jak wstrzykiwać Actrapid
► Wstrzyknąć insulinę pod skórę. Wykonując wstrzyknięcie należy stosować się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki.
► Pozostawić igłę pod skórą przez co najmniej 6 sekund, co pozwoli upewnić się, że cała dawka insuliny została wstrzyknięta.
► Usunąć igłę i strzykawkę po każdym wstrzyknięciu.

Szczegółowe informacje na temat stosowania wstryskiwacza konkretnego typu znajdziecie Państwo na końcu ulotek dla pacjenta załączonych w dolnej części strony.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli wstrzyknięto większą dawkę insuliny niż potrzeba, wówczas stężenie cukru we krwi jest za małe (hipoglikemia). Patrz Podsumowanie ciężkich i bardzo częstych działań niepożądanych w punkcie 4 w ząłączonej poniżej ulotce.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Actrapid – czy mogę spożywać alkohol?

Jeśli spożywa się alkohol, zapotrzebowanie na insulinę może ulec zmianie, gdyż stężenie cukru we krwi może się zwiększać lub zmniejszać. Zalecane jest dokładne monitorowanie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Actrapid w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Actrapid może być stosowany w ciąży. W ciąży i po porodzie może być konieczna zmiana dawki insuliny. Ścisła kontrola cukrzycy i zapobieganie hipoglikemii są ważne dla zdrowia dziecka.

Nie ma przeciwwskazań dotyczących stosowania leku Actrapid podczas karmienia piersią.

Ulotka Actrapid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Actrapid 40 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań w fiolce insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 191.51 KB


Actrapid 100 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań w fiolce insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 191.40 KB


Actrapid FlexPen 100 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 716.62 KB


Actrapid InnoLet 100 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 1.01 MB


Actrapid Penfill 100 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań we wkładzie insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 21 razy

Rozmiar plku 1.01 MB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Actrapid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Actrapid 40 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań w fiolce insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 209.30 KB


Actrapid 100 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań w fiolce insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 15 razy

Rozmiar plku 209.19 KB


Actrapid FlexPen 100 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 209.91 KB


Actrapid InnoLet 100 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 209.89 KB


Actrapid Penfill 100 jednostek międzynarodowych/ml roztwór do wstrzykiwań we wkładzie insulina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 11 razy

Rozmiar plku 209.12 KB

Cena - ile kosztuje Actrapid?

Cena Actrapid i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Actrapid.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Actrapid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Maść borowinowa Busko Zdrój (Opakowanie: 60 g)Maść borowinowa Busko Zdrój (Opakowanie: 60 g) to maść do łagodzenia delikatnych i umiarkowanych stanów bólowych wywołanych reumatyzmem, obrzękami czy zwyrodnieniami stawów.

Produkt zawiera wyciąg borowinowy – nieodwodniony torf z kwasami organicznymi i solami mineralnymi.
Efekt działania Maść borowinowa Busko Zdrój (Opakowanie: 60 g)Maść borowinowa Busko Zdrój (Opakowanie: 60 g) zawiera borowinę o właś…

24.84 

Zastosowanie Elmex Sensitive Professional Repair & Prevent (Opakowanie: 75 ml)Elmex Sensitive Professional Repair & Prevent (Opakowanie: 75 ml) to produkt opracowany z myślą o codziennej pielęgnacji uzębienia, oraz skutecznym zapobieganiu chorób zębów i dziąseł. Pastę należy stosować również w celu złagodzenia bólu zębów.
Efekt działania Elmex Sensitive Professional Repair & Prevent (Opakowanie: 75 ml)Za sprawą swojej specjalnej…

37.99 

Zastosowanie Plantur 39 odżywka do włosów farbowanych (Opakowanie: 150 ml)Farbowanie włosów może doprowadzić do ich osłabienia, a nawet zniszczenia. Kluczem do zachowania zdrowych i mocnych włosów jest Plantur 39 odżywka do włosów farbowanych (Opakowanie: 150 ml). Poprzez zawarte składniki zniszczona struktura włosa zostaje naturalnie odbudowana. W ten sposób włosy zostają wzmocnione, a ich elastyczność wraca do naturalnego…

27.99 

Zastosowanie Gehwol Zehenteiler G D (mały rozm.) (Opakowanie: 3 szt.)Gehwol Zehenteiler G D (mały rozm.) (Opakowanie: 3 szt.) to niewielka, wygodna żelowa wkładka służąca do rozdzielania palców u stóp.Efekt działania Gehwol Zehenteiler G D (mały rozm.) (Opakowanie: 3 szt.)Gehwol Zehenteiler G D (mały rozm.) (Opakowanie: 3 szt.) to wygodna wkładka wsuwana między palce wykonana z bardzo delikatnego żelu polimerowego…

25.99 

Zastosowanie Floradix Odporność i Energia (Floradix Odporność) (Opakowanie: 250 ml)Floradix Odporność i Energia (Floradix Odporność) (Opakowanie: 250 ml) to suplement diety w formie płynnej, dostarczający do organizmu cenne witaminy, które mogą być niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Preparat może wpłynąć pozytywnie na sprawność funkcji psychicznych.
Preparat przeznaczony jest do spożywania przez osoby nadmiernie narażone na występowanie deficytów witaminowych w organizmie, szczegó…

39.37 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief