Adatam

Adatam to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną tamsulozynę. Jest stosowany u mężczyzn w łagodzeniu objawów z dolnych dróg moczowych związanych z powiększonym gruczołem krokowym (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Lek zmniejsza napięcie mięśni, ułatwiając przepływ moczu przez cewkę moczową i oddawanie moczu. Adatam występuje w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu oraz tabletek o przedłużonym uwalnianiu.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Tamsulosyna jest substancją blokującą receptory adrenergiczne typu alfa 1A.

ADATAM zmniejsza napięcie mięśni gruczołu krokowego i układu moczowego.

Lek ADATAM stosuje się u mężczyzn w łagodzeniu objawów zaburzeń czynności układu moczowego związanych z powiększonym gruczołem krokowym (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Lek zmniejsza napięcie mięśni ułatwiając przepływ moczu przez cewkę oraz oddawanie moczu.

Skład

Substancją czynną leku jest tamsulosyny chlorowodorek 0,4 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to:
Kapsułka: celuloza mikrokrystaliczna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer, polisorbat 80, sodu laurylosiarczan, trietylu cytrynian, talk
Otoczka kapsułki: żelatyna, indygotyna (E 132), tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172)

Dawkowanie

Zalecana dawka to jedna kapsułka na dobę po śniadaniu lub po pierwszym posiłku dnia.

Kapsułkę należy przyjmować w całości, popijając szklanką wody, w pozycji stojącej lub siedzącej (nie w pozycji leżącej). Kapsułek nie wolno przełamywać ani kruszyć, ponieważ może to mieć wpływ na skuteczność leku.

U pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością nerek oraz chorobą wątroby nie ma konieczności zmiany dawkowania.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku ADATAM może wystąpić nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Mogą wystąpić objawy takie jak: zawroty głowy, osłabienie, wymioty, biegunka i omdlenia. Należy położyć się w celu zmniejszenia efektu niskiego ciśnienia tętniczego krwi, a następnie skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zlecić zastosowanie leków stabilizujących ciśnienie tętnicze krwi i poziom płynów oraz zalecić monitorowanie funkcji życiowych. W przypadku konieczności usunięcia tamsulosyny niewchłoniętej do krwi z żołądka lekarz może wykonać płukanie żołądka oraz podać środki przeczyszczające.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy przyjąć po śniadaniu lub po pierwszym posiłku dnia, popijając szklanką wody.

Ciąża i karmienie piersią

Lek ADATAM nie jest przeznaczony do stosowania przez kobiety.

U mężczyzn raportowano występowanie nieprawidłowego wytrysku (zaburzenia wytrysku). Oznacza to, że nasienie nie jest usuwane z organizmu poprzez cewkę moczową, tylko dostaje się do pęcherza moczowego (wytrysk wsteczny), bądź objętość wytrysku jest zmniejszona lub nieobecna (brak wytrysku). Objawy te nie są szkodliwe dla pacjenta.

Ulotka Adatam

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Adatam (forum)

Stosujesz Adatam? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

5 komentarzy do “Adatam”

 1. Mam takie pytanie. Lek Adatam zażywam już prawie 6 miesięcy, czy już do końca życia mam to zażywać.
  Miałem zatrzymanie moczu, po zastosowaniu cewnika otrzymałem lek adatam. Obecnie zażywam lek raz dziennie po śniadaniu.
  Czy jeżeli odstawie ten lek może ponownie dojść do zatrzymania moczu. ?? Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
 2. Pytanie: Mam zalecone przyjmowanie leku prostamnic rano po posiłku. Rano przyjmuję też leki na wyregulowanie pulsu i obniżenie ciśnienia krwi. Zażycie wszystkich leków razem powoduje duże obniżenie ciśnienia. Dzisiaj po zażyciu tabletek poszedłem na dłuższy spacer i zakupy i mocno się pociłem. Po przyjściu do domu zmierzyłem ciśnienie krwi. Wskazanie ciśnieniomierza: 98/66, co dla mnie jest ciśnieniem b. niskim. Czy leki nie powinienem zażywać oddzielnie? Jeśli tak, to które wieczorem, a które rano?

  Odpowiedz
 3. Jurek i jak to działa, ja już brałem 2 lata omnic, 1,5 roku tamis i teraz od 4 tygodni Adatam. Do wszystkiego organizm sie przzwyczaja…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Adatam. Podziel się doświadczeniami na forum.