Fokusin SR

Fokusin SR to lek na receptę, który zawiera substancję czynną tamsulosynę. Jest to wybiórczy antagonistą receptorów adrenergicznych typu alfa1, który powoduje rozkurcz mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, dzięki czemu zwiększa maksymalny przepływ moczu. Lek jest zalecany do stosowania w objawach związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Tamsulosyna zmniejsza napięcie mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej.

Tamsulosyna poprzez zmniejszenie napięcia mięśni poprawia przepływ moczu przez cewkę moczową i w konsekwencji ułatwia oddawanie moczu. Ponadto zmniejsza nagłą potrzebę oddania moczu.

Tamsulosyna przepisywana jest mężczyznom w celu łagodzenia objawów ze strony dróg moczowych, wywołanych przez powiększony gruczoł krokowy (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Objawy te mogą obejmować trudności z oddawaniem moczu (słaby strumień moczu), oddawanie moczu kroplami, nagłą potrzebę oddania moczu oraz częste oddawanie moczu zarówno w nocy jak i w dzień.

Skład

Substancją czynną leku jest tamsulosyny chlorowodorek w ilości 0,4 mg, co odpowiada 0,367 mg tamsulosyny.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, karbomer, krzemionka koloidalna, bezwodna, żelaza tlenek czerwony (E172), magnezu stearynian
Otoczka tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, karbomer, krzemionka koloidalna, bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Zwykle stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. Tamsulosynę można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków, najlepiej o tej samej porze każdego dnia.

Tabletkę należy połknąć w całości. Ważne, aby nie rozgryzać oraz nie żuć tabletek, ponieważ może to wpływać na skuteczność działania tamsulosyny.

Tamsulosyna nie jest wskazana do stosowania u dzieci

Przedawkowanie

Ciśnienie tętnicze krwi może gwałtownie się obniżyć w przypadku przyjęcia większej dawki tamsulosyny niż zalecana. U pacjenta mogą wystąpić zawroty głowy, osłabienie, wymioty, biegunka oraz omdlenie. Pacjent powinien położyć się w celu zminimalizowania działań wynikających z obniżenia ciśnienia krwi i następnie skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Nie ma wskazań do stosowania tamsulosyny u kobiet.

U mężczyzn odnotowano wystepowanie zaburzeń wytrysku (zaburzeń ejakulacji). Oznacza to, że nasienie nie wydostaje się na zewnątrz przez cewkę moczową i jest przenoszone do pęcherza moczowego (wytrysk wsteczny) lub objętość wytrysku jest zmniejszona lub brak jest wytrysku.

Sytuacja taka jest szkodliwa dla pacjenta.

Ulotka Fokusin SR

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Fokusin SR (forum)

Stosujesz Fokusin SR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fokusin SR. Podziel się doświadczeniami na forum.