Ezen

Podmiot odpowiedzialnyZentiva, k.s.
Kod ATCC10AX09
ProceduraDCP
SubstancjaEzetymib

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ezen?

Ezen jest lekiem stosowanym w celu zmniejszenia stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) i substancji tłuszczowych, nazywanych triglicerydami. Ponadto, Ezen zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL). Stosowany jest u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza, aby utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu. Podczas przyjmowania tego leku należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.

Ezen zmniejsza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Ezen nie ma wpływu na utratę masy ciała.

Ezen nasila działanie statyn, grupy leków, które zmniejszają stężenie cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

Ezen jest stosowany jako środek uzupełniający dietę w przypadku:

  • zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemii pierwotnej [heterozygotycznej rodzinnej lub nierodzinnej])
  • w skojarzeniu ze statyną, jeśli stężenie cholesterolu nie jest odpowiednio kontrolowane podczas stosowania wyłącznie statyny
  • w monoterapii, jeśli stosowanie statyny nie jest odpowiednie lub źle tolerowane
  • zaburzenia dziedzicznego (homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej), które powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. U pacjenta zostanie zastosowana statyna oraz mogą być zastosowane inne metody leczenia.

Jaki jest skład Ezen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ezetymib. Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Ezen – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy nadal stosować przyjmowane poprzednio leki zmniejszające stężenie cholesterolu. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przed rozpoczęciem stosowania Ezen należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu. Podczas stosowania Ezen należy przestrzegać tej diety.

Dorośli oraz dzieci i młodzież (w wieku 10 do 17 lat): Dawka to jedna tabletka leku 10 mg doustnie, raz na dobę.

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia. Można przyjmować z jedzeniem lub bez.
Jeżeli lekarz przepisał Ezen i statynę, oba leki można przyjmować w tym samym czasie. W takim przypadku należy zapoznać się z informacją dotyczącą dawkowania w ulotce dla danego leku.

Jeżeli lekarz przepisał Ezen i kolestyraminę lub jakiekolwiek inne preparaty wiążące kwasy żółciowe (leki zmniejszające stężenie cholesterolu), Ezen należy zażyć co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu preparatu wiążącego kwasy żółciowe.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ezen – czy mogę spożywać alkohol?

Można przyjmować z jedzeniem lub bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ezen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania Ezen w skojarzeniu ze statyną, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Nie ma doświadczenia w stosowaniu Ezen bez statyny podczas ciąży.

Nie stosować Ezen w skojarzeniu ze statyną w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka. Ezen nawet bez skojarzenia ze statyną nie powinien być stosowany u pacjentki, która karmi piersią. Pacjentka powinna zapytać lekarza o poradę.

Pacjentka powinna zapytać lekarza lub farmaceutę o poradę przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Ulotka Ezen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ezen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ezen - 10 mg, Tabletki (Ezetimibum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ezen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ezen - 10 mg, Tabletki (Ezetimibum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Ezen w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Ezen - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Ezen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

8 komentarzy do “Ezen”

  1. Witam! Mam już ten lek, lecz po przeczytaniu innych opinii mam wątpliwości, czy go zażywać. Mam cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, jestem po 2 zawałach. Lekarz wypisał mi ten lek na obniżenie cholesterolu.

    Odpowiedz
  2. Potwierdzam dodatnie działanie leku. Po miesiącu używania cholesterol spadł mi z 285 na 216 bez innych leków i przy normalnej diecie ( takiej samej jak przy 285.

    Odpowiedz
  3. U mnie tak,Jak u Wiesława.Nie mogę brać statyn z powodu bólów w kostce i sztywnienia stawu.Po tym leku poza tym,że cholesterol całkowity spadł do 290 z 400,wszystko inne jest wyższe nawet od tego,jakie miałem,gdy nie brałem nic.Jedyne,co dobre,to HDL.Nie wiem,czemu ma służyć przepisywanie tego leku.Sztuka dla sztuki.Nie mówiąc już że od 3 lat,odkąd biorę leki na cholesterol przybyło mi 14 kg…a jedyne,co mi lekarz mówi,to lepiej jeść i więcej się ruszać.co akurat i tak robię.

    Odpowiedz
  4. po miesięcznej kuracji leku EZEN 10 mg pogorszyły mi się zdecydowanie wyniki, najbardziej dały mi się we znaki trójglicerydy i oczywiście próby wątrobowe – UWAGA ! ALT prawie 70% w górę. Lek nieskuteczny, uwaga na wątrobę.
    Uwaga ! ulotka zawiera bardzo dużo negatywnych informacji na co żle wpływa. Ja zostałem królikiem doświadczalnym, nigdy więcej tego leku !!!!!!!

    Odpowiedz
    • Ciekawe. U mnie statyny 40 nie dawały rezultatu, natomiast po zmniejszeniu statyn do 20 i zastosowaniu Ezenu, w ciągu dwóch miesięcy cholesterol całkowity spadł z 280 na 180 a trójglicerydy, alat i aspat bez zmian

      Odpowiedz

Dodaj komentarz