Devikap

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCA11CC05
ProceduraNAR
SubstancjaWitamina D3 (cholekalcyferol)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Devikap?

Devikap jest wodnym roztworem witaminy D3 do stosowania doustnego, zawierającym 15 000 jednostek międzynarodowych (j.m.) tej witaminy w 1 mililitrze.

Witamina D3 (cholekalcyferol) to rozpuszczalna w tłuszczach witamina regulująca gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Odgrywa zasadniczą rolę we wchłanianiu wapnia i fosforanów z jelit, transporcie soli mineralnych i procesie wapnienia kości, reguluje także wydalanie wapnia i fosforanów przez nerki. Stężenie jonów wapniowych wpływa na szereg ważnych procesów biochemicznych warunkujących utrzymanie właściwego napięcia mięśni, pobudzenie nerwowe i krzepnięcie krwi. Witamina D jest konieczna do prawidłowej czynności przytarczyc, wpływa na układ kostny, nerki i jelito. Jest czynnikiem przeciwkrzywiczym – jej niedobór w pożywieniu lub zaburzenie wchłaniania, zwłaszcza przy braku ekspozycji na światło słoneczne, prowadzą u dzieci w okresie szybkiego wzrostu do krzywicy, zaś u dorosłych do osteomalacji (rozmiękania kości).
Kobiety w okresie menopauzy, bardziej narażone na osteoporozę (ubytek masy kości) w związku ze zmianami hormonalnymi, powinny zwiększyć dzienną dawkę witaminy D.

Wchłanianie witaminy D3 zachodzi w całym jelicie cienkim. Okres półtrwania we krwi wynosi kilka dni i może ulec wydłużeniu w przypadku chorób nerek. Wydalanie zachodzi z moczem i kałem.
Witamina D3 przenika przez barierę łożyska i do mleka kobiecego.
Zbyt duże, długo stosowane dawki witaminy D3, lub dawki uderzeniowe (bardzo duże dawki jednorazowe) mogą być przyczyną przewlekłej hiperwitaminozy.

Wskazania do stosowania
Profilaktyka i leczenie niedoboru witaminy D. Zapobieganie i leczenie krzywicy, tężyczka hipokalcemiczna (związana z niedoborem wapnia), osteomalacja (rozmiękanie kości u dorosłych) i choroby kości na podłożu metabolicznym. Profilaktycznie w stanach złego wchłaniania (w wyniku przewlekłych schorzeń jelit, marskości wątroby, rozległej resekcji żołądka i jelit). Leczenie wspomagające w osteoporozie.

Jaki jest skład Devikap, jakie substancje zawiera?

1 ml (ok. 30 kropli) zawiera 15 000 j.m. cholekalcyferolu (Cholecalciferolum).

Substancje pomocnicze: makrogologlicerolu rycynooleinian, sacharoza (250 mg/ml), disodu fosforan dwuwodny lub dwunastowodny, kwas cytrynowy jednowodny, aromat anyżowy, alkohol benzylowy (15 mg/ml), woda oczyszczona.

1 kropla zawiera około 500 j.m. witaminy D3.

Dawkowanie preparatu Devikap – jak stosować ten lek?

Devikap należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Dawki preparatu należy ustalić indywidualnie, biorąc pod uwagę ilość jednocześnie przyjmowanego wapnia (zarówno w diecie, jak i w postaci produktów leczniczych).

Zapobieganie niedoborom:
Dzieci od urodzenia oraz dorośli – 500 j.m. (1 kropla) na dobę.

Leczenie niedoborów:
Dawka ustalana indywidualnie przez lekarza, zależnie od stopnia niedoboru.

Krzywica zależna od witaminy D:
Dzieci – 3000 j.m. do 10 000 j.m. (6 do 20 kropli) na dobę.

Osteomalacja związana ze stosowaniem leków przeciwdrgawkowych:
Dzieci – 1000 j.m. (2 krople) na dobę, dorośli – 1000 do 4000 j.m. (2 do 8 kropli) na dobę

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.Witamina D jako aktywny czynnik regulujący gospodarkę wapniowo-fosforanową powoduje po znacznym przedawkowaniu hiperkalcemię (nadmiar wapnia we krwi), hiperkalciurię (nadmiar wapnia w moczu), zwapnienie nerek i uszkodzenie kości oraz zmiany w układzie sercowo-naczyniowym.
Hiperkalcemia występuje po długotrwałym stosowaniu witaminy D w dawce 50 000 – 100 000 j.m./dobę.
Po przedawkowaniu leku rozwija się osłabienie mięśniowe, brak łaknienia, nudności, wymioty, zaparcia, nadmierne pragnienie, wielomocz, letarg, zapalenie spojówek, światłowstręt, zapalenie trzustki, wodnisty wyciek z nosa, hipertermia, obniżone libido, hipercholesterolemia, podwyższona aktywność aminotransferaz, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca i mocznica. Częstym objawem są bóle głowy, mięśni i stawów oraz zmniejszenie masy ciała. Zaburzeniu ulega czynność nerek, co objawia się zmniejszoną gęstością moczu i pojawieniem się wałeczków w moczu.

Leczenie po przedawkowaniu:
Przerwać podawanie leku. Podawać dużą ilość płynów. Skontaktować się z lekarzem. Może być konieczne leczenie szpitalne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Devikap – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Devikap z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Devikap w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Devikap – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Devikap przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Devikap - 50 000 IU, Kapsułki miękkie (Cholecalciferolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Devikap m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Devikap - 50 000 IU, Kapsułki miękkie (Cholecalciferolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Devikap w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Devikap - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Devikap? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

3 komentarze do “Devikap”

  1. Mam reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe. Biorę lek Metex i raz w tygodniu krople 4 Dewikap. Zawsze były słodkie, a teraz są bez smaku i oleiste. Czy są dobre, czy coś jest nie tak? Mam obawy, czy coś nie zostało pomylone. Biorę 20 l Icos, inny dostałam smak.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz