Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Jodek potasu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Jodid?
Dostateczne spożywanie jodu jest niezbędne do wewnątrzustrojowej syntezy hormonów tarczycy oraz do prawidłowej budowy i funkcjonowania tarczycy. Niedostateczna podaż jodu jest potencjalną przyczyną choroby, która może prowadzić do wola (rozrostu/powiększenia tarczycy), a w ciężkich przypadkach – wrodzonych zaburzeń czynności mózgu (obniżenie inteligencji). Jodid 100 / Jodid 200 dostarczają jodu i są wskazane w zapobieganiu i leczeniu niedoborów jodu.
Lek Jodid stosuje się w:
– zapobieganiu powstawania wola w przypadku niedoboru jodu, zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia piersią;
– zapobieganiu nawracającemu rozrostowi wola po zakończeniu terapii hormonami tarczycy lub po zabiegu chirurgicznym na wolu wywołanym niedoborem jodu;
– leczeniu wola powstałego w wyniku niedoboru jodu u noworodków, dzieci i młodzieży
Jaki jest skład Jodid, jakie substancje zawiera?
Jodid 100
– Substancja czynna: jodek potasu. Każda tabletka leku Jodid 100 zawiera 130,8 µg jodku potasu, co odpowiada 100 µg jodu.
– Substancje pomocnicze: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana, celuloza w proszku, laktoza jednowodna.
Jodid 200
substancje czynna: jodek potasu
każda tabletka preparatu Jodid 200 µg zawiera 261,6 µg jodku potasu, co odpowiada 200 µg jodu
substancje pomocnicze: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana, celuloza w proszku, laktoza jednowodna
Dawkowanie preparatu Jodid – jak stosować ten lek?
Jodid 100
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka
Zapobieganie powstawaniu wola w przypadku niedoboru jodu:
Niemowlęta i dzieci:
50 – 100 mikrogramów jodu/dobę
Młodzież i dorośli:
100 – 200 mikrogramów jodu/dobę
Okres ciąży i karmienia piersią:
200 mikrogramów jodu/dobę
Zapobieganie nawracającemu rozrostowi wola po zakończeniu leczenia hormonami tarczycy lub po zabiegu chirurgicznego usunięcia wola wywołanego niedoborem jodu
100 – 200 mikrogramów jodu/dobę
Leczenie wola wywołanego niedoborem jodu
Noworodki, dzieci:
100 – 200 mikrogramów jodu/dobę
Młodzież:
200 mikrogramów jodu/dobę
Sposób stosowania
Lek należy przyjmować po posiłkach z odpowiednią ilością płynu, tj. z połową szklanki wody.
Profilaktyczne stosowanie tabletek z jodkiem zwykle musi trwać wiele lat, często do końca życia.
W leczeniu wola wywołanego niedoborem jodu u noworodków, zwykle wystarczy leczenie przez 2 do 4 tygodni. U dzieci i młodzieży zwykle konieczne jest stosowanie jodu przez 6 do 12 miesięcy, a nawet dłużej.
Jodid 200
Lek Jodid 200 należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
O ile lekarz nie zaleci inaczej stosuje się następujące schematy dawkowania:
Zapobieganie powstawaniu wola w przypadku niedoboru jodu:
Niemowlęta i dzieci:
50 – 100 µg jodu/dobę
Młodzież i dorośli:
100 – 200 µg jodu/dobę
Okres ciąży i karmienia piersią:
200 µg jodu/dobę
Zapobieganie nawracającemu rozrostowi wola po zakończeniu terapii hormonami tarczycy lub po zabiegu chirurgicznym na wolu wywołanym niedoborem jodu:
100 – 200 µg jodu/dobę
Leczenie wola powstałego w wyniku niedoboru jodu:
Noworodki, dzieci:
100 – 200 µg jodu/dobę
Młodzież:
200 µg jodu/dobę
Sposób stosowania: po posiłkach z odpowiednią ilością płynu.
Profilaktyczne podawanie tabletek z jodkiem zwykle musi trwać wiele lat, często do końca życia.
W terapii wola wywołanego niedoborem jodu u noworodków, zwykle wystarcza 2 – 4- tygodniowe
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
– objawami przedawkowania toksycznego mogą być: brązowe śluzówki, wymioty, bóle brzucha i biegunka.
– może dojść do odwodnienia i wstrząsu.
– w rzadkich przypadkach obserwowano stenozę przełyku.
– zgony występowały wyłącznie po przyjęciu niezwykle wysokich dawek jodu (30 – 250 ml jodyny).
– przewlekłe przedawkowanie może prowadzić do tzw. jodzicy przebiegającej z zapaleniem spojówek, podrażnieniem śluzówek nosa, żołądka i oskrzeli.
Leczenie ostrego zatrucia polega na płukaniu żołądka, leczeniu objawowym zaburzeń wodno-elektrolitowych, leczeniu wstrząsu. W przypadku przewlekłego przedawkowania wystarczy przerwać podawanie jodu. Przy niedoczynności tarczycy wywołanej jodem zaleca się przerwanie podawania jodu i podanie hormonów tarczycy. Nadczynność tarczycy wywołana jodem leczona jest lekami przeciwtarczycowymi; w bardzo ciężkich przypadkach konieczne jest umieszczenie na oddziale intensywnej opieki medycznej, plazmafereza, a niekiedy nawet tyreoidektomia .
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Jodid – czy mogę spożywać alkohol?
Stosować po posiłkach z odpowiednią ilością płynu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Jodid w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży i karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie na jod. Z tego względu szczególnie ważne jest przyjmowanie jodu w odpowiedniej ilości (200 µg /dobę). Jod przechodzi przez łożysko i jest wydzielany do mleka (30-krotna koncentracja). Ze względu na wysoką wrażliwość tarczycy płodu i noworodka, należy unikać podawania w ciąży i w okresie karmienia bardzo wysokich dawek jodu (rzędu mg). Wyjątkiem jest oczywiście profilaktyczne blokowanie tarczycy dużymi dawkami jodu po katastrofach nuklearnych.
Ulotka Jodid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Jodid przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Jodid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Jodid w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Jodid - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Jodid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.