Sophamet

Sophamet to lek na receptę, który zawiera metforminę jako substancję czynną. Jest to lek przeciwcukrzycowy stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, szczególnie u pacjentów z nadwagą, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Sophamet jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Co to jest lek Sophamet
Sophamet zawiera metforminę, substancję stosowaną w leczeniu cukrzycy. Należy ona do grupy leków zwanych biguanidami. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który wpływa na wykorzystanie glukozy (cukru) krążącej w krwiobiegu. Organizm ludzki wykorzystuje glukozę do wytwarzania energii lub przechowuje ją na przyszłość. U chorych na cukrzycę trzustka produkuje niewystarczającą ilość insuliny lub organizm nie jest w stanie odpowiednio wykorzystać insuliny, którą produkuje. To prowadzi do wysokiego stężenia glukozy we krwi. Sophamet pomaga obniżyć stężenie glukozy we krwi do poziomu jak najbardziej zbliżonego do normalnego. Długotrwałe zażywanie leku Sophamet przez pacjentów z nadwagą pomaga obniżyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą. Przyjmowanie leku Sophamet związane jest ze stabilizacją masy ciała lub jej niewielką utratą.

W jakim celu stosuje się lek Sophamet
Lek Sophamet przeznaczony jest do leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2 (zwaną także cukrzycą insulinoniezależną), kiedy dieta oraz wysiłek fizyczny nie są wystarczające do kontroli stężenia glukozy we krwi. Stosowany jest szczególnie u pacjentów z nadwagą. Osoby dorosłe mogą zażywać lek Sophamet samodzielnie lub w terapii skojarzonej z innymi lekami stosowanymi w celu leczenia cukrzycy (leki doustne lub insulina). Dzieci w wieku 10 lat i starsze oraz osoby dorosłe mogą zażywać lek Sophamet samodzielnie lub w połączeniu z insuliną.

Skład

– Substancją czynną jest metformina. Każda tabletka powlekana zawiera 850 mg metforminy chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: powidon K90, celuloza mikrokrystaliczna, sorbitol, magnezu stearynian. Otoczka: hypromeloza, tytanu dwutlenek, laktoza jednowodna, makrogol 3000, triacetyna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Sophamet nie może zastąpić korzyści płynących ze zdrowego stylu życia. Należy nadal przestrzegać zaleceń dotyczących diety oraz aktywności fizycznej, które pacjent otrzymał od swojego lekarza.

Zalecana dawka
Dzieci powyżej 10 lat oraz młodzież rozpoczynają terapię od dawki 500 mg lub 850 mg przyjmowanej raz na dobę. W tej grupie nie powinno się stosować dawki większej niż 2 tabletki leku Sophamet na 4 dobę. Leczenie dzieci w wieku pomiędzy 10 a 12 lat zalecane jest tylko na podstawie porady lekarskiej, ponieważ istnieją jedynie ograniczone dane dotyczące tej grupy wiekowej. Dorośli rozpoczynają leczenie od dawki 500 mg lub 850 mg przyjmowanej 2–3 razy na dobę. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki leku Sophamet na dobę. Lekarz poinformuje pacjenta o tym, jak rozpocząć przyjmowanie leku Sophamet, jeśli pacjent przyjmuje także insulinę.

Na rynku są dostępne produkty lecznicze o mocy umożliwiającej odpowiednie dostosowanie dawkowania.

Kontrola leczenia
Lekarz będzie przeprowadzał regularne badania krwi oraz dostosuje dawkę leku Sophamet do stężenia glukozy we krwi pacjenta. Należy regularnie odbywać wizyty lekarskie. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i młodzieży oraz osób w podeszłym wieku.

Raz w roku lekarz sprawdzi i oceni także pracę nerek. Osoby w podeszłym wieku oraz pacjenci z zaburzeniami czynności nerek mogą wymagać częstszych badań.

Jak przyjmować lek Sophamet
Lek Sophamet należy przyjmować z posiłkiem lub po nim. Pomoże to uniknąć działań niepożądanych związanych z trawieniem.
Tabletek nie należy rozgniatać ani rozgryzać. Każdą tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody.

• Jeśli pacjent stosuje jedną dawkę na dobę, należy ją przyjąć rano (śniadanie).
• Jeśli pacjent stosuje dwie dawki na dobę, należy przyjąć je rano (śniadanie) i wieczorem (kolacja).
• Jeśli pacjent stosuję trzy dawki na dobę, należy przyjąć je rano (śniadanie), w południe (obiad) i wieczorem (kolacja).

Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli po jakimś czasie pacjent uzna, że działanie leku Sophamet jest za słabe lub za mocne.

Przedawkowanie

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Sophamet może powodować wystąpienie kwasicy mleczanowej. Objawy kwasicy mleczanowej to: wymioty, ból brzucha, kurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie, silne zmęczenie, trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią powyższe objawy pacjent powinien natychmiast uzyskać pomoc medyczną, ponieważ kwasica mleczanowa może prowadzić do śpiączki. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie należy pić alkoholu podczas stosowania tego leku. Alkohol może zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej, szczególnie jeśli pacjent ma choroby nerek lub jest niedożywiony. Dotyczy to także leków zawierających alkohol.

Ciąża i karmienie piersią

Podczas ciąży wymagane jest stosowanie insuliny w celu leczenia cukrzycy. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, należy poinformować o tym lekarza, by mógł odpowiednio zmienić leczenie. Ten lek nie jest zalecany dla kobiet karmiących lub planujących karmienie piersią.

Ulotka Sophamet

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Sophamet (forum)

Stosujesz Sophamet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Sophamet. Podziel się doświadczeniami na forum.