Cardiopirin

Cardiofil to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: kwas acetylosalicylowy i tlenek magnezu. Kwas acetylosalicylowy działa przeciwpłytkowo, zapobiegając powstawaniu zakrzepów, natomiast tlenek magnezu działa przeciwpłytkowo i przeciwzakrzepowo. Lek jest zalecany do stosowania w celu zapobiegania chorobom układu krążenia.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Cardiopirin zawiera kwas acetylosalicylowy, który ma działanie hamujące agregację (zlepianie) płytek krwi i przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych.

Wskazania do stosowania
Prewencja wtórna (zapobieganie po wystąpieniu choroby) ostrych epizodów zakrzepowych w naczyniach wieńcowych i mózgowych u pacjentów:
– ze stabilną i niestabilną chorobą wieńcową;
– ze świeżym zawałem serca;
– po zabiegach angioplastyki lub pomostowania naczyń wieńcowych;
– po niedokrwiennych udarach mózgu lub przejściowych napadach niedokrwiennych.

Skład

Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy w ilości 100 mg.
Substancje pomocnicze to: skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, talk, kwas stearynowy.

Dawkowanie

Zalecana dawka to:
1 tabletka (100 mg) raz na dobę.
Tabletki przyjmować doustnie, najlepiej po posiłku, popijając dużą ilością płynu.
W celu przyspieszenia wchłaniania tabletkę można rozkruszyć.

Przedawkowanie

Przedawkowanie u osób w podeszłym wieku i u małych dzieci jest niebezpieczne, gdyż może w tych grupach pacjentów prowadzić do zgonu.

Objawami łagodnego przedawkowania są: niekontrolowane drżenie rąk, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, biegunka, bóle brzucha, senność, przyspieszenie i pogłębienie oddechu, nudności, wymioty, szumy uszne, wrażenie osłabienia słuchu, bóle i zawroty głowy, dezorientacja.

W przypadku ciężkiego zatrucia mogą wystąpić: początkowo hiperwentylacja, następnie spłycenie oddechu i trudności w oddychaniu, gorączka, kwasica ketonowa, zasadowica oddechowa, kwasica metaboliczna, śpiączka, wstrząs sercowo – naczyniowy, niewydolność oddechowa, ciężka hipoglikemia, obecność krwi w moczu, drgawki, omamy, ketonuria (obecność ciał ketonowych w moczu), białkomocz (obecność białka w moczu), hipokaliemia (zmniejszenie stężenia potasu we krwi).

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, a w przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przewieźć do szpitala.

Leczenie zatrucia polega na wykonaniu płukania żołądka, podaniu węgla aktywnego, zastosowaniu diurezy alkalicznej. W przypadku ciężkiego zatrucia można zastosować hemodializę lub dializę otrzewnową. Może być konieczne uzupełnienie płynów.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy przyjmować w czasie lub po posiłku, doustnie, nie rozgryzając tabletek.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
W I i II trymestrze ciąży Cardiopirin można stosować tylko, jeśli w opinii lekarza korzyści z leczenia przeważają nad możliwym zagrożeniem dla płodu. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Kwas acetylosalicylowy może powodować wady płodu i komplikacje okołoporodowe zarówno u matki jak i u dziecka.

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Kwas acetylosalicylowy przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego należy unikać stosowania leku u tych kobiet lub przerwać karmienie piersią w przypadku systematycznego przyjmowania dużych dawek leku.

Ulotka Cardiopirin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cardiopirin (forum)

Stosujesz Cardiopirin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cardiopirin. Podziel się doświadczeniami na forum.