Mestinon

Mestinon to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w leczeniu objawów miastenii gravis. Lek ten działa poprzez zwiększenie ilości acetylocholiny w organizmie, co pomaga poprawić siłę mięśni. Mestinon jest zalecany dla pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 3 roku życia. Wskazania do stosowania obejmują objawy towarzyszące sezonowemu alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa oraz całorocznemu zapaleniu błony śluzowej nosa.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Mestinon jest lekiem hamującym działanie esterazy cholinowej – enzymu rozkładającego acetylocholinę, która odpowiedzialna jest za przekazywanie informacji z mózgu do mięśni. Powoduje zwiększenie ilości acetylocholiny i lepsze pobudzanie mięśni.

Mestinon stosowany jest w leczeniu miastenii (myasthenia gravis), porażennej niedrożności jelit i pooperacyjnego zatrzymania moczu.

Skład

– Substancją czynną leku jest pirydostygmina w postaci bromku.
– Pozostałe składniki leku to: krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana, powidon K-30, skrobia ziemniaczana żelowana, talk, magnezu stearynian,
– otoczka: sacharoza krystaliczna, skrobia ryżowa, guma arabska, parafina stała, parafina płynna, talk, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Miastenia
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Doustnie, 30 mg do 180 mg (1/2 do 3 tabletek) kilka razy na dobę, w okresach, kiedy potrzebne jest uzyskanie możliwie największej siły fizycznej (np. przed wstaniem z łóżka, przed posiłkami).
Lek zwykle działa przez 3 do 4 godzin od zażycia (w przypadku, gdy przyjęty zostanie przed udaniem się na spoczynek nocny, działa około 6 godzin).
Całkowita dawka dobowa wynosi zwykle od 120 mg (2 tabletki) do 1200 mg (20 tabletek), choć u niektórych pacjentów może być konieczne stosowanie większych dawek.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat:
Dawka początkowa wynosi 30 mg (1/2 tabletki) na dobę u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub 60 mg (1 tabletka) na dobę u dzieci w wieku 6-12 lat. Należy ją stopniowo zwiększać o 15 mg do 30 mg na dobę aż do uzyskania maksymalnej poprawy.
Całkowita dawka dobowa wynosi zwykle 30 mg do 360 mg (1/2 do 6 tabletek) na dobę.

Porażenna niedrożność jelit i pooperacyjne zatrzymanie moczu
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Doustnie, zwykle 60 mg do 240 mg (1 do 4 tabletek) na dobę.

Dzieci poniżej 12 lat:
Doustnie, zwykle 15 mg do 60 mg (1/4 do 1 tabletki) na dobę.
Częstość podawania tych dawek może być różna w zależności od potrzeb pacjenta.

Dawkowanie u osób w wieku podeszłym
Brak specjalnych zaleceń.

Zaburzenia czynności nerek
Pirydostygmina, substancja czynna leku Mestinon, wydalana jest głównie przez nerki w postaci niezmienionej, dlatego u pacjentów z chorobami nerek może być konieczne zastosowanie niższych dawek, a leczenie powinno polegać na ustalaniu dawki do uzyskania pożądanego działania.

Zaburzenia czynności wątroby
Brak specjalnych zaleceń.

Przedawkowanie

Do objawów przedawkowania należą: skurcze brzucha, nasilenie perystaltyki jelit, biegunka, nudności i wymioty, zwiększenie wydzielania śluzu w drzewie oskrzelowym, zwiększenie wydzielania śliny, nadmierne pocenie się, zwężenie źrenic, skurcze mięśniowe, drżenia pęczkowe mięśni (krótkotrwałe, niewielkie skurcze grup włókien mięśniowych), ogólne osłabienie, aż do porażenia mięśni, niedociśnienie tętnicze, aż do zapaści sercowo-naczyniowej oraz bradykardia (spowolnienie skurczów serca poniżej 60 uderzeń/minutę), aż do zatrzymania akcji serca.

Wpływ na ośrodkowy układ nerwowy może objawiać się pobudzeniem, stanem splątania, niewyraźną mową, nerwowością, rozdrażnieniem, omamami wzrokowymi.

W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Leku Mestinon nie należy przyjmować z posiłkami, gdyż opóźnia to wystąpienie jego działania.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Mestinon

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Mestinon (forum)

Stosujesz Mestinon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

4 komentarze do “Mestinon”

  1. Moja żona chorująca na miastenię przyjmowała też mestynon,ale trzy lata temu będąc w szpitalu ,został zamieniony na mytelase z uwagi na wydobywający się gęsty śluz z przewodu pokarmowego.Obecnie gdy nasz kochany NFZ.wycofal z aptek ten lek ,neurolog powrócił znowuż do leku mestynon.Po miesiącu znowoz powróciły dolegliwości przewodu pokarmowego a stan zdrowia się pogorszył .Nasiliły się słabości do tego stopnia że nie może nawet zjeść czegoś. Obecnie Żona czeka na wizytę u neurologa aby powrócić do mytelase.Lek ten można zakupić w Czechach na receptę bez żadnych problemów.

    Odpowiedz
  2. Przez lata stosowałam Mestinon firmy Medo z powodu miasteni było różnie ale w zasadzie ok. Problem z miastenią nasilił się odkąd stosuję lek Mestinon firmy Mylan. Nie wiem czy to zbieg okoliczności ale po przyjęciu tabletki nie czuję poprawy. Może ktoś ma podobne uwagi?

    Odpowiedz
    • Moja żona chorująca na miastenię przyjmowała też mestynon,ale trzy lata temu będąc w szpitalu ,został zamieniony na mytelase z uwagi na wydobywający się gęsty śluz z przewodu pokarmowego.Obecnie gdy nasz kochany NFZ.wycofal z aptek ten lek ,neurolog powrócił znowuż do leku mestynon.Po miesiącu znowoz powróciły dolegliwości przewodu pokarmowego a stan zdrowia się pogorszył .Nasiliły się słabości do tego stopnia że nie może nawet zjeść czegoś. Obecnie Żona czeka na wizytę u neurologa aby powrócić do mytelase.Lek ten można zakupić w Czechach na receptę bez żadnych problemów.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Mestinon. Podziel się doświadczeniami na forum.