Mestinon

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyViatris Healthcare Sp. z o.o.
Kod ATCN07AA02
ProceduraNAR
SubstancjaPirydostygmina (bromek pirydostygminy)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Mestinon?

Mestinon jest lekiem hamującym działanie esterazy cholinowej – enzymu rozkładającego acetylocholinę, która odpowiedzialna jest za przekazywanie informacji z mózgu do mięśni. Powoduje zwiększenie ilości acetylocholiny i lepsze pobudzanie mięśni.

Mestinon stosowany jest w leczeniu miastenii (myasthenia gravis), porażennej niedrożności jelit i pooperacyjnego zatrzymania moczu.

Jaki jest skład Mestinon, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest pirydostygmina w postaci bromku.
– Pozostałe składniki leku to: krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana, powidon K-30, skrobia ziemniaczana żelowana, talk, magnezu stearynian,
– otoczka: sacharoza krystaliczna, skrobia ryżowa, guma arabska, parafina stała, parafina płynna, talk, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dawkowanie preparatu Mestinon – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Miastenia
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Doustnie, 30 mg do 180 mg (1/2 do 3 tabletek) kilka razy na dobę, w okresach, kiedy potrzebne jest uzyskanie możliwie największej siły fizycznej (np. przed wstaniem z łóżka, przed posiłkami).
Lek zwykle działa przez 3 do 4 godzin od zażycia (w przypadku, gdy przyjęty zostanie przed udaniem się na spoczynek nocny, działa około 6 godzin).
Całkowita dawka dobowa wynosi zwykle od 120 mg (2 tabletki) do 1200 mg (20 tabletek), choć u niektórych pacjentów może być konieczne stosowanie większych dawek.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat:
Dawka początkowa wynosi 30 mg (1/2 tabletki) na dobę u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub 60 mg (1 tabletka) na dobę u dzieci w wieku 6-12 lat. Należy ją stopniowo zwiększać o 15 mg do 30 mg na dobę aż do uzyskania maksymalnej poprawy.
Całkowita dawka dobowa wynosi zwykle 30 mg do 360 mg (1/2 do 6 tabletek) na dobę.

Porażenna niedrożność jelit i pooperacyjne zatrzymanie moczu
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Doustnie, zwykle 60 mg do 240 mg (1 do 4 tabletek) na dobę.

Dzieci poniżej 12 lat:
Doustnie, zwykle 15 mg do 60 mg (1/4 do 1 tabletki) na dobę.
Częstość podawania tych dawek może być różna w zależności od potrzeb pacjenta.

Dawkowanie u osób w wieku podeszłym
Brak specjalnych zaleceń.

Zaburzenia czynności nerek
Pirydostygmina, substancja czynna leku Mestinon, wydalana jest głównie przez nerki w postaci niezmienionej, dlatego u pacjentów z chorobami nerek może być konieczne zastosowanie niższych dawek, a leczenie powinno polegać na ustalaniu dawki do uzyskania pożądanego działania.

Zaburzenia czynności wątroby
Brak specjalnych zaleceń.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Do objawów przedawkowania należą: skurcze brzucha, nasilenie perystaltyki jelit, biegunka, nudności i wymioty, zwiększenie wydzielania śluzu w drzewie oskrzelowym, zwiększenie wydzielania śliny, nadmierne pocenie się, zwężenie źrenic, skurcze mięśniowe, drżenia pęczkowe mięśni (krótkotrwałe, niewielkie skurcze grup włókien mięśniowych), ogólne osłabienie, aż do porażenia mięśni, niedociśnienie tętnicze, aż do zapaści sercowo-naczyniowej oraz bradykardia (spowolnienie skurczów serca poniżej 60 uderzeń/minutę), aż do zatrzymania akcji serca.

Wpływ na ośrodkowy układ nerwowy może objawiać się pobudzeniem, stanem splątania, niewyraźną mową, nerwowością, rozdrażnieniem, omamami wzrokowymi.

W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mestinon – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Mestinon nie należy przyjmować z posiłkami, gdyż opóźnia to wystąpienie jego działania.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Mestinon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Mestinon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Mestinon - 60 mg, Tabletki drażowane (Pyridostigmini bromidum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Mestinon - 60 mg, Tabletki drażowane (Pyridostigmini bromidum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3 komentarze do “Mestinon”

  1. Chciałbym podzielić się naszymi doświadczeniami z terapią miastenii u mojej żony. Początkowo stosowała ona lek Mestinon, jednak trzy lata temu podczas hospitalizacji zdecydowano o zmianie leczenia na Mytelase ze względu na występujące skutki uboczne w postaci nadmiernego wydzielania śluzu w przewodzie pokarmowym. Ta zmiana przyniosła znaczącą poprawę. Niestety, w związku z wycofaniem Mytelase z refundacji NFZ, neurolog zmuszony był powrócić do terapii Mestinonem. Po miesiącu stosowania tego leku zaobserwowaliśmy znaczące pogorszenie stanu zdrowia żony – powróciły problemy z przewodem pokarmowym, a dodatkowo pojawiło się znaczne osłabienie, które utrudnia nawet przyjmowanie pokarmów. Obecnie oczekujemy na wizytę u neurologa w celu omówienia możliwości powrotu do leczenia Mytelase. Na szczęście istnieje możliwość zakupu tego leku w Czechach na receptę, co daje nam nadzieję na powrót do skuteczniejszej terapii.

    Odpowiedz
  2. Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat możliwości rozkruszania tabletek Mestinon. Jest to ważna kwestia dotycząca bezpiecznego przyjmowania leku, szczególnie dla osób mających trudności z połykaniem tabletek w całości. Podzielę się swoimi wątpliwościami odnośnie formy podania tego preparatu. Interesuje mnie również, czy ewentualne rozkruszenie może wpłynąć na skuteczność działania substancji aktywnej.

    Odpowiedz
  3. Chciałabym podzielić się moimi wieloletnimi doświadczeniami ze stosowaniem leku Mestinon w leczeniu miastenii. Przez długi czas przyjmowałam preparat produkowany przez firmę Medo i mimo że efekty terapii bywały zmienne, generalnie byłam zadowolona z rezultatów leczenia. Sytuacja uległa znaczącej zmianie po przejściu na Mestinon produkcji firmy Mylan. Zaobserwowałam wyraźne nasilenie objawów miastenii, a przede wszystkim brak odczuwalnej poprawy po przyjęciu tabletki, co wcześniej nie miało miejsca. Chociaż nie mogę jednoznacznie stwierdzić, czy jest to bezpośrednio związane ze zmianą producenta, różnica w skuteczności jest dla mnie zauważalna. Byłabym bardzo zainteresowana doświadczeniami innych pacjentów, którzy również przeszli podobną zmianę w terapii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz