Letybo

Lek Letybo zawiera substancję czynną zwaną toksyną botulinową typu A. Jego działanie polega na blokowaniu impulsów nerwowych przekazywanych do mięśni, w które został wstrzyknięty. Zapobiega kurczeniu się mięśni, prowadząc do ich tymczasowego porażenia.

Lek Letybo jest stosowany u osób dorosłych w wieku poniżej 75 lat w celu tymczasowej poprawy wyglądu umiarkowanych lub głębokich pionowych zmarszczek pomiędzy brwiami, gdy ich występowanie wywiera istotny wpływ na psychikę pacjenta.

Jaki jest skład Letybo, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest toksyna botulinowa typu A.
• Jedna fiolka zawiera 50 jednostek toksyny botulinowej typu A wytwarzanej przez Clostridium botulinum.
• Po przygotowaniu gotowego roztworu każda dawka 0,1 mL zawiera 4 jednostki.
• Pozostałe substancje pomocnicze to albumina ludzka i sodu chlorek.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Letybo – jak stosować ten lek?

Jednostki toksyny botulinowej podane w ulotce dotyczą wyłącznie leku Letybo. Nie można ich stosować zamiennie z jednostkami toksyny botulinowej innych leków.
Lek Letybo może podawać wyłącznie odpowiedni wykwalifikowany lekarz, który dysponuje sprzętem odpowiednim do takiego zabiegu.

Zalecana dawka to
20 jednostek podzielonych na pięć wstrzyknięć po 0,1 mL (4 jednostki). Każde wstrzyknięcie jest wykonywane w obrębie mięśni znajdujących się nad lub pomiędzy brwiami.
Letybo to lek do podania domięśniowego (i.m.).

Po przygotowaniu roztworu do podania fiolka może być użyta tylko w ramach jednej sesji u jednego pacjenta. Niewykorzystany roztwór należy usunąć zgodnie z opisem znajdującym się po punkcie 6 w informacjach przeznaczonych wyłącznie dla fachowego personelu medycznego.

Zaleca się zachowanie co najmniej trzech miesięcy przerwy między dwoma zabiegami z zastosowaniem leku Letybo.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie może powodować porażenie mięśni lub nerwów. Objawy przedawkowania mogą uwidocznić się od razu po wstrzyknięciu.
W przypadku przedawkowania lekarz będzie obserwował pacjenta pod kątem wystąpienia objawów takich jak ogólne osłabienie czy porażenie mięśni. Należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub też zgłosić się do szpitala, jeśli wystąpią objawy zatrucia toksyną botulinową typu A, takie jak:
• ogólne osłabienie,
• opadanie powieki górnej lub podwójne widzenie,
• zaburzenia połykania i mowy,
• częściowe porażenie mięśni oddechowych.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Letybo – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Letybo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Letybo w okresie ciąży lub karmienia piersią oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody antykoncepcji.

Ulotka Letybo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Letybo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz