Lacipil

Lacipil to lek na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie lacydypina. Jest to silnie działający antagonista wapnia, który działa prawie wyłącznie na mięśnie gładkie tętnic. Rozszerzając tętniczki obwodowe powoduje zmniejszenie oporu obwodowego i w rezultacie obniżenie ciśnienia tętniczego. Lek jest przeznaczony do leczenia nadciśnienia tętniczego. Może być stosowany w monoterapii (jako jedyny lek) lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze, takimi jak: beta-adrenolityki, leki moczopędne albo inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE).

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lacipil zawiera lacydypinę, która jest swoistym, silnie działającym antagonistą wapnia z grupy pochodnych dihydropirydyny. Lacydypina działa prawie wyłącznie na mięśniówkę gładką tętnic. Rozszerzając tętniczki obwodowe powoduje zmniejszenie oporu obwodowego i w rezultacie obniżenie ciśnienia tętniczego.

Lacipil przeznaczony jest do leczenia nadciśnienia tętniczego. Może być stosowany w monoterapii (jako jedyny lek) lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze, takimi jak: beta-adrenolityki, leki moczopędne albo inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE).

Skład

Substancją czynną leku jest lacydypina.
Każda tabletka powlekana zawiera 2 mg, 4 mg lub 6 mg lacydypiny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, powidon K30, magnezu stearynian.

Skład otoczki:
Lacipil, 2 mg i 4 mg: Opadry White YS-1-18043 (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), PEG 400, Polisorbat 80) lub Opadry White OY-S-7335 (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171)).
Lacipil, 6 mg: Opadry White YS-1-18043 (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), PEG 400, Polisorbat 80).

Dawkowanie

Dawka początkowa wynosi 2 mg na dobę, podawane w jednorazowej dawce o tej samej porze, najlepiej rano, niekoniecznie w powiązaniu z posiłkami. Dawkę leku, w zależności od nasilenia choroby i indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zwiększyć do 4 mg, a gdy to konieczne do 6 mg na dobę. Zwiększenie dawki może nastąpić po upływie czasu koniecznego do uzyskania pełnego działania farmakologicznego. W praktyce okres ten nie powinien być
krótszy niż 3-4 tygodnie, chyba że stan kliniczny pacjenta wymaga szybszego zwiększenia dawki.

Nie ma ograniczeń co do czasu stosowania leku.

Stosowanie leku Lacipil u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby:
Nie ma potrzeby zmiany dawkowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby.

Stosowanie leku Lacipil u pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat):
Nie ma potrzeby zmiany dawkowania leku u pacjentów w podeszłym wieku.

Przedawkowanie

Dotychczas nie zanotowano przypadków przedawkowania leku Lacipil.

Objawy:
Najbardziej prawdopodobnym skutkiem przedawkowania jest przedłużone rozszerzenie naczyń obwodowych, związane z tym długotrwałe obniżenie ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca. Może też wystąpić rzadkoskurcz lub wydłużenie czasu przewodzenia przedsionkowo-komorowego.

Postępowanie:
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub zgłosić się do oddziału pomocy doraźnej najbliższego szpitala.
Nie istnieje specyficzna odtrutka. W razie przedawkowania zaleca się leczenie objawowe i ścisłe monitorowanie czynności serca.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można stosować niezależnie od posiłków. Podczas stosowania leku Lacipil nie należy pić soku grejpfrutowego.

Ciąża i karmienie piersią

Brak odpowiednich badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży przeprowadzonych u ludzi. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach nie stwierdzono wywoływania wad wrodzonych ani szkodliwego wpływu leku na rozwój płodu.

Lacipil może być stosowany podczas ciąży tylko wtedy, gdy w opinii lekarza oczekiwana korzyść dla matki przewyższa możliwe ryzyko dla płodu lub dziecka.

Lacipil może powodować osłabienie czynności skurczowej mięśnia macicy w czasie porodu.

Lacipil może być stosowany w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy w opinii lekarza oczekiwana korzyść dla matki przewyższa możliwe ryzyko dla dziecka.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Brak danych dotyczących wpływu leku Lacipil na płodność u ludzi.

Ulotka Lacipil

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)Opinie o Lacipil (forum)

Stosujesz Lacipil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

11 komentarzy do “Lacipil”

 1. Ja od kiedy biorę Lacipil 2mg bolą mnie końcówki zębów na przodzie chyba go odstawię czy miał ktoś takie dolegliwości?

  Odpowiedz
  • U mnie również występuje kołatanie serca , a po pewnym czasie brania doszedł ucisk w klatce piersiowej,który wybudzał mnie w nocy . Pojawiał się 3 – 4 godz.po zażyciu Lacipilu.Męczyłam się tak ponad miesiąc ,wreszcie odstawiłam . W ulotce jest informacja, że może prowokować bóle dławicowe — ale na początku tego nie kojarzyłam , choć zawsze dokładnie czytam ulotki.

   Odpowiedz
 2. Biorę 2mg o godz. 18. Od 3 tygodn ciśnienie teraz jest w normie. Ale id tego czasu czuję lekki ból głowy, zawroty, otumanienie, ból i pieczenie stóp nasilające się w palcach, ociężałe nogi i po ok. 2 godz. pieczenie i rumień policzków, który ustępuje o godz. 21.

  Odpowiedz
 3. Biorę lacipil 2 przez miesiąc mam nasilenie bólu stawów w nogach i ramionach i jednym palcu u tel i czynnik rematolidalbu jest ok czy to możliwe że to po tym leku

  Odpowiedz
  • Mam.to samo i czynnik rematolidalbu też robiłam i nawet anty ccp wszystko dobrze a bol straszny i ten palec u jednej ręki też czy już ktoś podpowiedział że to może być skutek uboczny leki bo strasznie się z tym mecze

   Odpowiedz
 4. Biorę ten lek drugi dzień i mam takie kołatania serca że nie da się tego spokojem powstrzymać. Nie wiem co mam zrobić kolejny nietrafiony lek.

  Odpowiedz
 5. od czasu rozpoczecia leczenia nadcisnienia lekiem lapicyl 2mg rozpoczely sie u mnie kolatania serca i arytmia ,ktore wczesniej nie wystepowaly,a takze nadwrazliwosc na owoce kwasne i cytrusowe.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lacipil. Podziel się doświadczeniami na forum.