Konsultacja merytoryczna:

Lacinis

Lek Lacinis zawiera substancję czynną nazywaną lacydypiną. Substancja ta należy do grupy tak zwanych antagonistów wapnia. Lacydypina rozluźnia naczynia krwionośne, tym samym je rozszerzając. Ułatwia to przepływ krwi, co w rezultacie powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Lek Lacinis jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego (podwyższonego ciśnienia krwi).

Jaki jest skład Lacinis, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lacydypina. Każda tabletka powlekana zawiera 2 mg lub 4 mg lacydypiny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, powidon, krospowidon (Typ B) i stearynian magnezu.
Otoczka tabletki powlekanej (Opadry White OY-58900) zawiera hypromelozę 5cP, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Lacinis – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ważne jest, aby przyjmować właściwą liczbę tabletek codziennie o tej samej porze.
– Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 2 mg raz na dobę, przyjmowane rano.
– Po 3-4 tygodniach dawka może być zwiększona do 4 mg raz na dobę, przyjmowanych rano.
– W razie konieczności lekarz może ponownie zwiększyć dawkę do 6 mg raz na dobę, przyjmowanych rano, co stanowi maksymalną dawkę dobową.
– Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
– Nie należy popijać tabletek sokiem grejpfrutowym.
Tabletki o mocy 4 mg można podzielić na równe dawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, nawet jeśli nie ma w nim już tabletek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lacinis – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy przyjmować tego leku z sokiem grejpfrutowym.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lacinis w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych dotyczących stosowania lacydypiny podczas ciąży. Mogą wystąpić następujące zaburzenia: trudności z zajściem w ciążę, poronienia, trudności podczas porodu.

Lacydypina może przenikać do mleka matki. Nie zaleca się stosowania lacydypiny, chyba że lekarz stwierdzi, że korzyści dla pacjentki są większe niż potencjalne ryzyko dla dziecka.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Podczas przyjmowania lacydypiny mogą wystąpić zawroty głowy. Jeśli u pacjenta występują takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Lacinis

Ulotka Lacinis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lacinis, 2 mg, 4 mg, tabletki powlekane (Lacidipinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 411.94 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lacinis m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lacinis, 2 mg, 4 mg, tabletki powlekane (Lacidipinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 490.50 KB

Cena - ile kosztuje Lacinis?

Cena Lacinis i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Lacinis.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Lacinis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz