Cazaprol

Cazaprol to lek na receptę, który zawiera substancję czynną cilazapryl. Jest to lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Cazaprol stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz przewlekłej niewydolności serca. Działa poprzez hamowanie powstawania angiotensyny II, substancji powodującej skurcz naczyń oraz pobudzającej uwalnianie aldosteronu, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancja czynna leku Cazaprol, cylazapryl, należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE).

Cazaprol stosowany jest w leczeniu:
– wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienie tętnicze),
– przewlekłej (długotrwałej) niewydolności serca (stan, gdy serce nie jest w stanie pompować krwi w ilości wystarczającej na potrzeby organizmu).

Działanie leku polega na zwiotczaniu i rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze. Ułatwia to również sercu tłoczyć krew u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca.

Skład

Substancją czynną leku jest cylazapryl. Każda tabletka powlekana zawiera 1 mg, 2,5 mg lub 5 mg cylazaprylu.

Ponadto lek zawiera sodu stearylofumaran, talk, laktozę jednowodną, hypromelozę i skrobię kukurydzianą w rdzeniu tabletki; oraz hypromelozę, talk i tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172) w leku Cazaprol, 1 mg i żelaza tlenek czerwony (E 172) w leku Cazaprol, 2,5 mg i Cazaprol, 5 mg, w otoczce tabletki.

Dawkowanie

Stosowanie leku Cazaprol
– Należy codziennie przyjmować jedną tabletkę leku Cazaprol.
– Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.
– Godzina przyjęcia tabletki nie ma znaczenia. Pomimo to, należy przyjmować tabletkę codziennie o tej samej porze.
– Lek Cazaprol może być zażywany przed posiłkiem lub po posiłku.

Wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie tętnicze)
– Zazwyczaj stosowana dawka początkowa u dorosłych to 1 mg na dobę.
– Lekarz będzie zwiększać dawkę, aż do uzyskania kontroli ciśnienia tętniczego – zazwyczaj stosowana dawka podtrzymująca wynosi od 2,5 mg do 5 mg na dobę.
– Lekarz może zalecić mniejszą dawkę pacjentom z zaburzeniami czynności nerek lub w podeszłym wieku.
– Jeśli pacjent zażywa leki moczopędne, lekarz może zalecić ich odstawienie około 3 dni przed rozpoczęciem stosowania leku Cazaprol.

Zazwyczaj stosowana dawka początkowa leku Cazaprol wynosi wtedy 0,5 mg na dobę. Lekarz będzie następnie zwiększać dawkę, aż do
uzyskania kontroli ciśnienia tętniczego.

Przewlekła niewydolność serca
– Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 0,5 mg na dobę.
– Lekarz następnie zwiększy dawkę – zazwyczaj stosowana dawka podtrzymująca wynosi od 1 mg do 2,5 mg na dobę.
– Lekarz może zalecić mniejszą dawkę pacjentom z zaburzeniami czynności nerek lub w podeszłym wieku.
– Pacjentom z marskością wątroby bez wodobrzusza, lekarz nie zaleci dawki większej niż 0,5 mg na dobę oraz będzie uważnie kontrolować ciśnienie tętnicze.

Stosowanie u dzieci
Nie należy stosować leku Cazaprol u dzieci.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Cazprol lub zażycia leku przez inną osobę należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Mogą wystąpić następujące objawy: zawroty głowy lub uczucie „pustki” w głowie, płytki oddech, zimna i wilgotna skóra, niezdolność poruszania się lub mówienia oraz wolna czynność serca.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy przyjmować przed lub po posiłkach. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą lub innym napojem bezalkoholowym.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o zażywaniu suplementów potasu.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Cazaprol przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Cazaprol. Nie zaleca się stosowania leku Cazaprol we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się przyjmowania leku Cazaprol podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Ulotka Cazaprol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cazaprol (forum)

Stosujesz Cazaprol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cazaprol. Podziel się doświadczeniami na forum.