Fromilid

Fromilid to antybiotyk z grupy makrolidów, którego substancją czynną jest klarytromycyna. Jest stosowany w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego oraz zakażeń skóry i tkanek podskórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych czy zapalenie tkanki łącznej. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Fromilid należy do grupy antybiotyków makrolidowych o ogólnym zastosowaniu przeciwbakteryjnym.

Klarytromycyna, substancja czynna leku Fromilid, jest pochodną erytromycyny, działa przeciwbakteryjnie zarówno na standardowe szczepy bakteryjne, jak i szczepy wyizolowane od pacjentów. Klarytromycyna działa na wiele tlenowych i beztlenowych bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.

Klarytromycyna w postaci tabletek jest wskazana w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę:
– zapalenie migdałków i gardła;
– ostre zapalenie zatok szczękowych;
– zapalenie ucha środkowego;
– zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli;
– zapalenie płuc;
– niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich;
– uogólnione zakażenia mykobakteriami.

Fromilid jest również stosowany w celu likwidacji (eradykacji) bakterii Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniem dwunastnicy lub żołądka. Przy tym wskazaniu lekarz zawsze przepisze inne leki do jednoczesnego przyjmowania.

Skład

Substancją czynną leku jest klarytromycyna.
Każda tabletka powlekana zawiera 250 mg lub 500 mg klarytromycyny.

Pozostałe składniki tabletki to: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia żelowana, potasu polakrylin, talk, magnezu stearynian.

Skład otoczki tabletki: hypromeloza 6 cps, talk, żółcień chinolinowa (E 104), glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletek nie należy dzielić. Należy je połykać w całości, popijając płynem.

Zalecana dawka
Dawkowanie i czas trwania leczenia zależy od rodzaju i miejsca zakażenia, wieku pacjenta oraz jego reakcji na leczenie.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat otrzymują zwykle dawkę 250 mg co 12 godzin.
W leczeniu zapalenia zatok, cięższych zakażeń oraz gdy zakażenie jest wywołane przez Haemophilus influenzae, podaje się 500 mg co 12 godzin.

Leczenie trwa zwykle od 6 do 14 dni.

Podczas stosowania klarytromycyny w zwalczaniu H. pylori u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy dobowa dawka wynosi od 500 do 1500 mg. Klarytromycynę podaje się zwykle w 2 dawkach podzielonych przez 7–14 dni. W celu zwalczenia H. pylori konieczne jest równoczesne podawanie innych leków.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Zaleca się podawanie klarytromycyny w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej.
Pacjentowi z niewydolnością nerek lekarz może zalecić inne dawkowanie leku.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej dawki leku niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie leku może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha). W razie przedawkowania lekarz zastosuje odpowiednie leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Fromilid można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletek nie należy dzielić. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania klarytromycyny w okresie ciąży i karmienia piersią. Lek może być stosowany u kobiety w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Ponieważ klarytromycyna przenika do mleka matki, dlatego przyjmowanie leku Fromilid nie jest wskazane podczas karmienia piersią.

Ulotka Fromilid



Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)



Opinie o Fromilid (forum)

Stosujesz Fromilid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

8 komentarzy do “Fromilid”

  1. Biorę fromilid 500mg w tabletkach 2 dzień, skutków ubocznych jak na razie nie mam żadnych. Antybiotyk mam na 7 dni. Poprawy jako takiej też nie widzę. Może to jeszcze za wcześnie. Poczekam jeszcze z 2 dni.

    Odpowiedz
  2. Fromilid granulat, 250mg/5ml. Dwa opakowania. Przepisami mi na pocovidowe bakteryjne zapalenie płuc. Wcześniej zupełnie nie zadział Zinnat. Czwarta dawka – drobne niedogodności gastryczne, bez sensacji. Po ostatniej dawce odczuwalne zawroty głowy, na razie tylko te działania niepożądane. Biorę, i liczę, że zadziała, bo nie mam nic innego.

    Odpowiedz
  3. Po 2 tabletkach mialam dyskomfort w jelitach, az dostalam dzś nagle przeszywajacy ból brzucha, zimne poty,ogromna słabość przez ból. W momencie biegunka, a za chwilę wymioty. Strach, ze w tym bolu bede musiala wzywac pomoc w dobie koronawirusa. Do tej pory mam dyskomfort w brzuchu i jelitach… odstawiam to!

    Odpowiedz
  4. Nie wiem,mam 2x przepisany w ciagu roku na zapalenie oskrzeli,w tamtym roku pomogło: teraz biorę go trzeci dzień i jest znaczna poprawa,pozdrawiam

    Odpowiedz
  5. Moj syn mial w czoraj przepisany lek framilid 250 w zawiesinie od niego dostal swedzacej wysypki az podrapal sie do krwi wiec nie wiem czy on taki dobry jest

    Odpowiedz
    • Ja to mam od czwartku ale poszłam bez bólu gardła a biorąc to 3 dzień mam straszny ból gardła i prawie nie mogę mówić….

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fromilid. Podziel się doświadczeniami na forum.