Lecrolyn

Lek Lecrolyn jest lekiem przeciwalergicznym dostępnym w postaci kropli do oczu. Jest stosowany profilaktycznie przy chorobach oczu mających podłoże alergiczne, takich jak alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczne zapalenie rogówki. Mechanizm działania tego leku polega na zapobieganiu degranulacji mastocytów, co prowadzi do zahamowania uwalniania histaminy i innych substancji wywołujących stan zapalny. Lek jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Lecrolyn zawiera substancję czynną leku o nazwie sodu kromoglikan. Należy on do grupy leków zwanych lekami przeciwalergicznymi.

Lecrolyn jest stosowany w leczeniu objawów alergii w obrębie oczu. Jego działanie polega na hamowaniu uwalniania w oczach naturalnych substancji, takich jak histamina, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Objawy reakcji alergicznej obejmują swędzenie, łzawienie, zaczerwienie lub stan zapalny oczu oraz opuchnięte powieki. Objawy zwykle występują w obu oczach. Objawy takie najczęściej pojawiają się wiosną lub latem, gdy pyłki traw lub drzew docierają do oczu osób, które są na nie wrażliwe.

Jeśli po upływie dwóch dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Skład

Substancją czynną leku jest sodu kromoglikan. Jeden ml roztworu zawiera 40 mg sodu kromoglikanu.

Pozostałe składniki to: disodu edetynian, glicerol, alkohol poliwinylowy i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Zalecana dawka dla dzieci i dorosłych to 1-2 krople do każdego oka dwa razy na dobę.

Przed podaniem kropli do oczu:
– umyć ręce przed otwarciem buteleczki,
– otwierając buteleczkę po raz pierwszy, odrzucić pierwszą kroplę leku,
– wybrać pozycję najwygodniejszą dla pacjenta do zakroplenia leku (można usiąść, położyć się lub stanąć przed lustrem).

Zakroplenie leku:
1. Chwycić buteleczkę bezpośrednio pod nakrętką i otworzyć ją, odkręcając nakrętkę. Nie dotykać niczym końcówki zakraplacza, aby uniknąć zanieczyszczenia roztworu.
2. Odchylić głowę do tyłu i trzymać buteleczkę nad okiem.
3. Odciągnąć dolną powiekę ku dołowi patrząc do góry. Ścisnąć delikatnie buteleczkę, tak by kropla leku wpadła do oka. Należy pamiętać, że może minąć kilka sekund od ściśnięcia buteleczki do pojawienia się kropli. Nie ściskać zbyt mocno.
4. Zamrugać kilka razy tak aby lek pokrył całe oko.
5. Wstrząsnąć buteleczką jeden raz w dół, by usunąć resztki roztworu z końcówki zakraplacza. Wykonać kroki od 2. do 4., aby zakropić lek Lecrolyn do drugiego oka.
6. Przed zamknięciem buteleczki wstrząsnąć nią jeden raz w dół, by usunąć resztki roztworu z końcówki zakraplacza.
Po skończeniu buteleczki może w niej pozostać mała objętość roztworu. W związku z tym każda butelka zawiera mały nadmiar roztworu, aby mieć pewność, że możliwe jest podanie całych 5 ml lub 10 ml leku.

Jeżeli stan oczu się nie poprawi po dwóch dniach stosowania leku Lecrolyn lub nawet się pogorszy, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Najlepiej jest zakraplać lek do oczu regularnie każdego dnia w oczekiwanym okresie szczytu pylenia, aby utrzymać stan oczu pod kontrolą.

Przedawkowanie

Nie ma znanych działań spowodowanych przedawkowaniem leku Lecrolyn. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaobserwowano żadnych niepożądanych działań na płód. Produkt Lecrolyn może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów

Tak jak w przypadku innych kropli do oczu, lek Lecrolyn może spowodować przejściowe nieostre widzenie. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki nie nastąpi poprawa widzenia.

Ulotka Lecrolyn

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lecrolyn (forum)

Stosujesz Lecrolyn? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lecrolyn. Podziel się doświadczeniami na forum.