Panacit

Podmiot odpowiedzialnyDr. Max Pharma s.r.o.
Kod ATCN02BE01
ProceduraMRP
SubstancjaParacetamol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Panacit?

Substancją czynną leku Panacit jest paracetamol, który należy do grupy leków przeciwbólowych i obniżających gorączkę.

Lek Panacit jest stosowany w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, ból zęba, ból pleców, bólu menstruacyjnego (miesiączki), bóli mięśni i stawów związanych z grypą i (lub) gorączką.

Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej po upływie 5 dni w przypadku bólu i 3 dni w przypadku gorączki, należy skontaktować się z lekarzem.

Jaki jest skład Panacit, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest paracetamol; każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.

Inne składniki leku to: powidon K30, skrobia żelowana kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, kwas stearynowy 50.

Dawkowanie preparatu Panacit – jak stosować ten lek?

Zalecane dawkowanie:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (powyżej 55 kg masy ciała):
1 – 2 tabletki (500-1000 mg) jednorazowo, jeśli jest to konieczne, można powtarzać co 4 do 6 godzin, aż do 6 tabletek (3000 mg) w ciągu 24 godzin.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Młodzież w wieku 12 – 15 lat (o masie ciała 40-55 kg):
1 tabletka (500 mg), maksymalnie 4-6 razy w ciągu 24 godzin.

Dzieci w wieku 9 – 12 lat (o masie ciała 30-40 kg):
1 tabletka (500 mg), maksymalnie 3 do 4 razy w ciągu 24 godzin.

Dzieci w wieku 6 – 9 lat (o masie ciała 22-30 kg):
1/2 (pół) tabletki (250 mg), maksymalnie 4 do 6 razy w ciągu 24 godzin.
Najmniejsza dawka dobowa jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci w każdej grupie wiekowej.

Tabletki należy połykać popijając dużą ilością wody lub rozpuścić tabletki w dużej ilości wody, dobrze wymieszać i wypić.

Leku Panacit nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Odstęp pomiędzy dawkami musi wynosić co najmniej 4 godziny.

Leku nie należy łączyć z innymi produktami zawierającymi paracetamol. Nie należy przekraczać zalecanej dobowej dawki.

Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, lub objawy nasilają się lub jeśli występują inne objawy, leczenie należy przerwać, a następnie skonsultować się z lekarzem.

Skuteczna dawka dobowa nie powinna być większa niż 60 mg paracetamolu/kg mc. na dobę (do 2 g paracetamolu/dobę) w następujących przypadkach:
– dorośli o masie ciała mniejszej niż 50 kg,
– łagodna lub umiarkowana niewydolność wątroby, zespół Gilberta (rodzinna niehemolityczna żółtaczka),
– odwodnienie,
– długotrwałe niedożywienie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt dużej ilości paracetamolu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, ze względu na ryzyko opóźnionego, poważnego uszkodzenia wątroby.

W przypadku zażycia większej niż zalecana ilości leku mogą wystąpić nudności i wymioty.

W większości przypadków nie występuje utrata przytomności. Należy jednak zasięgnąć natychmiastowej pomocy medycznej.

Jeśli pomoc przyjdzie za późno, uszkodzenie wątroby może być nieodwracalne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Panacit – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zachować ostrożność podczas stosowaniu paracetamolu, jeśli regularnie spożywa się duże ilości alkoholu. W tym przypadku należy stosować nie więcej niż 2 g paracetamolu (4 x 500 mg tabletki) na dobę. Nie wolno spożywać alkoholu podczas trwania leczenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Panacit w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna zwrócić się do lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.

Lek Panacit może być stosowany w okresie ciąży. Należy zastosować najniższą możliwą dawkę, która zmniejsza ból i (lub) gorączkę i używać go w jak najkrótszym możliwym czasie. Jeśli ból i (lub) gorączka nie ustąpią lub jeśli konieczne będzie przyjmowanie leku częściej niż jest to zalecane, należy skontaktować się z lekarzem.

Choć paracetamol przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach, nie obserwowano działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią. W zalecanych dawkach, paracetamol może być stosowany krótkotrwale przez kobiety karmiące piersią.

Ulotka Panacit – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Panacit przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Panacit - 500 mg, Tabletki (Paracetamolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Panacit m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Panacit - 500 mg, Tabletki (Paracetamolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Panacit w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Panacit - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Panacit? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz