Polfenon

Polfenon to lek przeciwarytmiczny, który zawiera substancję czynną propafenon. Stabilizuje on błony komórkowe i blokuje kanał sodowy, co prowadzi do wydłużenia przerwy między skurczem a rozkurczem serca. Jest wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu objawowych tachyarytmii nadkomorowych, takich jak częstoskurcz węzłowy, częstoskurcz nadkomorowy u pacjentów z zespołem Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) lub napadowe migotanie przedsionków oraz zagrażającej życiu, ciężkiej, objawowej tachyarytmii komorowej. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Polfenon jest propafenon, który należy do grupy leków przeciwarytmicznych.

Wskazania do stosowania

Objawowe tachyarytmie nadkomorowe:
– częstoskurcz węzłowy;
– częstoskurcz nadkomorowy u pacjentów z zespołem Wolfa-Parkinsona-White’a (WPW);
– napadowe migotanie przedsionków.

Zagrażająca życiu, ciężka, objawowa tachyarytmia komorowa (tachyarytmia to niemiarowa akcja serca, której towarzyszy przyspieszona akcja serca).

Skład

Substancją czynną leku jest propafenonu chlorowodorek. Każda tabletka zawiera odpowiednio 150 mg lub 300 mg propafenonu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: kopowidon, żelatyna, glicerol 85%, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Skład otoczki tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), laktoza jednowodna, makrogol, triacetyna.

Dawkowanie

Dawkę leku lekarz ustali indywidualnie, zależnie od jego potrzeb i odpowiedzi terapeutycznej.
Należy podawać najmniejszą skuteczną dawkę leku.

Dorośli
W okresie ustalania dawki oraz w leczeniu podtrzymującym u pacjentów o masie ciała około 70 kg zalecana dawka dobowa propafenonu chlorowodorku wynosi 450 do 600 mg, podawana w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Niekiedy może być konieczne zwiększanie dawki dobowej propafenonu chlorowodorku, nie częściej niż co 3 – 4 dni, do 900 mg, pod warunkiem ścisłej kontroli kardiologicznej. U pacjentów z mniejszą masą ciała stosować mniejsze dawki dobowe.

W razie wystąpienia znacznego poszerzenia zespołu QRS lub bloku przedsionkowo-komorowego II°lub III° lekarz rozważy zmniejszenie dawki.

Indywidualną dawkę podtrzymującą należy ustalać pod kontrolą kardiologiczną, obejmującą monitorowanie zapisu EKG i wielokrotny pomiar ciśnienia tętniczego krwi (faza ustalania dawki).

Dzieci i młodzież
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Ze względu na moc, leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z istotnymi zaburzeniami czynności lewej komory (frakcja wyrzutowa <35%) lub uszkodzeniem mięśnia sercowego leczenie należy rozpocząć od małych dawek, zwiększając dawkę ze szczególną ostrożnością, stopniowo i o małe ilości. Tak samo należy postępować w tracie leczenia podtrzymującego. Zwiększenia dawki, jeśli to konieczne, można dokonywać nie wcześniej niż po 5 do 8 dniach leczenia.

Niewydolność nerek i (lub) wątroby
U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby po podaniu standardowych dawek leczniczych dojść może do kumulacji leku. U tych pacjentów indywidualne ustalanie dawki propafenonu chlorowodorku wymaga kontroli zapisu EKG i stężenia leku w osoczu.

Przedawkowanie

W razie przedawkowania mogą wystąpić zaburzenia pracy serca oraz niedociśnienie tętnicze. Często występują także: bóle głowy, zawroty głowy, nieostre widzenie, zaburzenia czucia (pieczenie, kłucie, mrowienie) rąk lub nóg, drżenie, nudności, zaparcia i suchość w jamie ustnej. W ciężkich przypadkach zatrucia dodatkowo mogą wystąpić drgawki, senność, śpiączka i zatrzymanie czynności oddechowej.

W razie przedawkowania leku należy natychmiast porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy przyjmować po posiłku, popijając niewielką ilością płynu

W okresie stosowania leku Polfenon nie należy pić soku grejpfrutowego, ponieważ może on powodować zwiększenie stężenia leku we krwi.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna bezwzględnie poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Polfenon

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Polfenon (forum)

Stosujesz Polfenon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

3 komentarze do “Polfenon”

  1. Polfenon to świetny lek. Akurat w moim przypadku skutecznie tłumi arytmie nadkomorową, bardzo uciążliwą, bo moje serce praktycznie biło juz samymi bi i trigeminiami. Do tego dochodziły bardzo szybkie czestoskurcze co jakiś czas. Jestem wdzięczna za ten lek. Dzięki niemu mogę dalej żyć i mieć jakiś komfort. Przestrzegam przed czytaniem o skutkach ubocznych na forum. Ja po roku przyjmowania 3 tabletek na dobę, nie widzę żadnych skutków ubocznych.

    Odpowiedz
  2. kto ci to przepisał? popros lekarza o PROPAFENON
    lub Flekainid lub Prajmalina
    polfenon nie spełni twoich oczekiwań, ,zapytaj swojego lekarza ,tylko grzecznie bo leakrze sa culi na tle jezeli pacjent podwaza wybrany przez niego lek,powodzenia

    Odpowiedz
  3. mam 59 lat, lecze się na arytmie serca, jestem po badaniu Holterem, ustaiwone leki to : 2 X dziennie po pół tabl, BeTO 50, MAGNEZ pOLOCARD 1 X DZIENNIE I 2 X DZIENNIE POLFENON,,, czy to nie za dużo?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Polfenon. Podziel się doświadczeniami na forum.