Bupivacaine Grindeks

Bupivacaine Grindeks to lek stosowany w medycynie do znieczulenia miejscowego. Zawiera substancję czynną bupiwakainę, która zapobiega odczuwaniu bólu, ciepła i zimna w obrębie miejsca wstrzyknięcia. Lek jest dostępny wyłącznie w lecznictwie zamkniętym. Wskazania do stosowania obejmują różne procedury znieczulenia, takie jak znieczulenie do zabiegu operacyjnego, znieczulenie zewnątrzoponowe lędźwiowe chirurgiczne, znieczulenie zewnątrzoponowe piersiowe chirurgiczne, znieczulenie większych nerwów i inne. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Bupivacaine Grindeks, 5 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań jest długo działającym środkiem miejscowo znieczulającym. Bupivacaine Grindeks zapobiega odczuwaniu bólu, ciepła i zimna w obrębie miejsca wstrzyknięcia. Istnieje jednak możliwość odczuwania nacisku i dotyku.

W ten sposób, określone części ciała w obrębie odpowiednich nerwów zostają znieczulone. W wielu przypadkach zablokowane zostają również nerwy mięśni w danej części ciała, co powoduje tymczasowe ich osłabienie lub niedowład.

Lek Bupivacaine Grindeks stosowany jest do znieczulenia określonych części ciała podczas zabiegu chirurgicznego, jak też do uśmierzania bólu.

Bupivacaine Grindeks podaje się we wstrzyknięciach:
– do tkanek, w których będzie przeprowadzany zabieg chirurgiczny;
– w okolicy nerwu bądź grupy nerwów, które unerwiają operowana część ciała, np. wstrzykniecie pod pacha przed operacja przedramienia lub dłoni;
– zewnątrzoponowo.

Lek Bupivacaine Grindeks jest szczególnie zalecany w znieczuleniu pooperacyjnym lub w znieczuleniu podczas porodu.

Skład

Substancja czynna leku jest bupiwakainy chlorowodorek (Bupivacaini hydrochloridum).
1 ml roztworu zawiera 5 mg bupiwakainy chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, sodu wodorotlenek (do pH 4,0-6,5), kwas solny (do pH 4,0-6,5), woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Bupivacaine Grindeks jest podawany pacjentowi przez lekarza lub przez pielęgniarkę pod nadzorem lekarza. Znieczulenia bupiwakaina przeprowadza się w odpowiednio wyposażonych ośrodkach, w których jest dostępny odpowiedni sprzęt oraz leki konieczne do monitorowania i reanimacji pacjenta. Lekarz prowadzący znieczulenie zachowa szczególne środki ostrożności w celu uniknięcia podania donaczyniowego. Jest on odpowiednio przeszkolony oraz zna metody diagnozowania i postępowania w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, ogólnych objawów zatrucia lekiem i innych powikłań.

Lekarz decyduje, jaka jest właściwą dawka dla pacjenta, uwzględniając przy tym cel kliniczny pożądany do osiągniecia i kondycje fizyczna pacjenta.

Przedawkowanie

Ciężkie działania niepożądane po przedawkowaniu występują bardzo rzadko, jednakże wymagają specjalnego leczenia. Lekarz prowadzący musi być przygotowany na taka sytuacje.

Pierwszymi objawami przedawkowania są: uczucie zawrotów głowy, drętwienie ust i okolic ust, drętwienie języka, zaburzenia widzenia i słyszenia. Należy natychmiast informować lekarza w razie wystąpienia nawet jednego z powyższych objawów. Poważniejszymi objawami są trudności w mówieniu, zesztywnienie mięśni, drżenie. W przypadku ciężkiego przedawkowania lub niewłaściwego miejsca wstrzyknięcia może pojawić się drżenie, drgawki lub utrata przytomności.

Gdy wystąpią pierwsze objawy przedawkowania, należy przerwać wstrzykiwanie leku Bupivacaine Grindeks, co znacznie ograniczy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie ma dowodów na szkodliwe działanie leku Bupivacaine Grindeks na przebieg ciąży. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały niekorzystny wpływ na rozwój zarodków i przeżywalność osesków.

Dlatego nie należy stosować bupiwakainy we wczesnym okresie ciąży.

W przypadku pacjentek w zaawansowanej ciąży należy zmniejszyć dawkę środka znieczulającego. Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią przed podaniem leku Bupivacaine Grindeks.

Nie ma dowodów na szkodliwe działanie leku Bupivacaine Grindeks podczas karmienia piersią.

Ulotka Bupivacaine Grindeks

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Bupivacaine Grindeks (forum)

Stosujesz Bupivacaine Grindeks? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Bupivacaine Grindeks. Podziel się doświadczeniami na forum.