Venożel

Venożel to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy dostępny w postaci żelu do stosowania na skórę. Składniki aktywne to diklofenak, trybenozyd i escyna. Stosowany jest w leczeniu zapalenia żył kończyn dolnych, obrzęków pooperacyjnych i pourazowych, obrzęków zastoinowych kończyn dolnych, zespołów bólowych związanych z chorobami kręgosłupa, pourazowych bólach mięśni i stawów oraz ograniczonych i łagodnych postaciach zapalenia stawów. Lek jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję: , ,

Wskazania / działanie

Venożel jest lekiem do stosowania miejscowego. Ma postać białego żelu.
Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Wskazania do stosowania Venożel:
– zapalenia żył kończyn dolnych;
– obrzęki pooperacyjne i pourazowe, obrzęki zastoinowe kończyn dolnych;
– zespoły bólowe związane z chorobami kręgosłupa;
– pourazowy ból mięśni i stawów (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania);
– ograniczone i łagodne postaci zapalenia stawów.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: diklofenak sodowy (12 mg/g), trybenozyd (10 mg/g) i escyna (5 mg/g).

Pozostałe składniki to: metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, karbomer, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Venożel należy stosować miejscowo na skórę, 3 do 4 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych. Ilość użytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Najczęściej zaleca się jednorazowo zastosować pasek żelu o długości około 4 cm. Po nałożeniu żel należy rozprowadzić i delikatnie wmasować do całkowitego wchłonięcia.

Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, jeśli leczenie ich nie dotyczy.

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju zmian chorobowych oraz od reakcji na leczenie. Zwykle leczenie trwa nie dłużej niż kilka tygodni (najczęściej do 4 tygodni). W przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych, zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu.

Jeśli po upływie 7 dni stosowania żelu nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Nie są znane przypadki przedawkowania leku przy jego miejscowym stosowaniu. Jeśli lek został omyłkowo połknięty, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
W trzecim trymestrze ciąży stosowanie leku Venożel jest przeciwwskazane. Ze względu na niewystarczającą ilość danych klinicznych, nie zaleca się stosowania leku Venożel podczas pierwszych 6 miesięcy ciąży. W tych przypadkach Venożel można stosować jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść z zastosowania leku u matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza. Stosowanie leku Venożel u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.

Ulotka Venożel

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Venożel (forum)

Stosujesz Venożel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Venożel. Podziel się doświadczeniami na forum.