Acyklowir
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Acyklowir – lek przeciwwirusowy do stosowania ogólnego. Mechanizm działania acyklowiru skierowany jest tylko na zakażone komórki. Lek wbudowuje się w strukturę wirusa i uniemożliwia mu dalsze namnażanie. Acyklowir łagodzi objawy zakażenia i skraca czas gojenia. Wskazaniem do stosowania acyklowiru jest leczenie zakażeń wywołanych przez wirusa opryszczki pospolitej (typu 1 i 2), ospy wietrznej i półpaśca.
Acyklowir dostępny jest w postaci kremu i żelu na skórę, maści do oczu, roztworu dożylnego oraz tabletek doustnych. Najlepsze efekty acyklowiru uzyskuje się po zastosowaniu go w momencie pojawienia się pierwszych objawów.
Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): są różne w zależności od drogi podania. Po podaniu doustnym mogą wystąpić bóle głowy, zawroty głowy, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, świąd, wysypka, zmęczenie. Podanie acyklowiru do oka może wywołać powierzchowną, ogniskową keratopatię, pieczenie oka, zapalenie spojówek. Zastosowanie maści może spowodować wysuszenie skóry, złuszczanie skóry, pieczenie, mrowienie i swędzenie skóry. Po podaniu dożylnym mogą pojawić się nudności, wymioty, zapalenie żył, wysypka, świąd, pokrzywka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.