Ifirmacombi to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: irbesartan i hydrochlorotiazyd. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego (wysokiego ciśnienia krwi). Lek ten jest zwykle przepisywany pacjentom, u których ciśnienie krwi nie jest odpowiednio kontrolowane przez irbesartan lub hydrochlorotiazyd stosowane oddzielnie. Ifirmacombi pomaga kontrolować ciśnienie krwi, zapobiegając powikłaniom, takim jak choroba serca i nerek, udar mózgu. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Ifirmacombi. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Ifirmacombi i jakie są wskazania do stosowania?
Ifirmacombi jest skojarzeniem dwóch substancji czynnych, irbesartanu i hydrochlorotiazydu. Irbesartan należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną w organizmie, która wiąże się z receptorami w naczyniach krwionośnych, powodując ich zwężenie. Skutkuje to zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Irbesartan zapobiega wiązaniu się angiotensyny II z tymi receptorami, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia tętniczego.
Hydrochlorotiazyd jest jednym z grupy leków (zwanych tiazydowymi lekami moczopędnymi), który powoduje zwiększenie wydalania moczu, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego. Te dwie substancje czynne leku Ifirmacombi współdziałają ze sobą, powodując większe obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, niż każda z tych substancji podawana oddzielnie.
Lek jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, kiedy zastosowanie irbesartanu lub hydrochlorotiazydu oddzielnie, nie zapewnia właściwej kontroli ciśnienia tętniczego.
Jaki jest skład Ifirmacombi, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są irbesartan i hydrochlorotiazyd.
Każda tabletka powlekana leku 150 mg/12,5 mg zawiera 150 mg irbesartanu (w postaci irbesartanu chlorowodorku) i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.
Każda tabletka powlekana leku 300 mg/12,5 mg zawiera 300 mg irbesartanu (w postaci irbesartanu chlorowodorku) i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.
Każda tabletka powlekana leku 300 mg/25 mg zawiera 300 mg irbesartanu (w postaci irbesartanu chlorowodorku) i 25 mg hydrochlorotiazydu.
Pozostałe składniki to:
150 mg/12,5 mg:
mannitol, hydroksypropyloceluloza, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, karboksymetyloskrobia sodowa, talk, makrogol 6000, olej rycynowy uwodorniony w rdzeniu tabletki oraz alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol, talk, żelaza tlenek żółty (E 172) i żelaza tlenek czerwony (E 172) w otoczce tabletki.
300 mg/12,5 mg:
mannitol, hydroksypropyloceluloza, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, karboksymetyloskrobia sodowa, talk, makrogol 6000, olej rycynowy uwodorniony w rdzeniu tabletki oraz alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol i talk w otoczce tabletki.
300 mg/25 mg:
mannitol, hydroksypropyloceluloza, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, karboksymetyloskrobia sodowa, talk, makrogol 6000, olej rycynowy uwodorniony w rdzeniu tabletki oraz alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol, talk, żelaza tlenek żółty (E 172) i żelaza tlenek czerwony (E 172) w otoczce tabletki.
Dawkowanie preparatu Ifirmacombi – jak stosować?
Dawkowanie leku 150 mg/12,5 mg
Zalecana dawka leku Ifirmacombi 150 mg/12,5 mg, to jedna tabletka na dobę. Lekarz zwykle zaleca stosowanie leku Ifirmacombi 150 mg/12,5 mg, gdy dotychczasowe leczenie nie obniżyło wystarczająco ciśnienia tętniczego krwi. Lekarz poinformuje pacjenta, jak przeprowadzić zmianę z dotychczasowego leczenia na leczenie tym lekiem. Jeśli taka dawka leku nie obniży wystarczająco ciśnienia tętniczego krwi, lekarz może zalecić stosowanie leku Ifirmacombi 300 mg/12,5 mg.
Dawkowanie leku 300 mg/12,5 mg
Zalecana dawka leku Ifirmacombi 300 mg/12,5 mg, to jedna tabletka na dobę. Lekarz zwykle zaleca stosowanie leku Ifirmacombi 300 mg/12,5 mg, gdy dotychczasowe leczenie nie obniżyło wystarczająco ciśnienia tętniczego krwi. Lekarz poinformuje pacjenta, jak przeprowadzić zmianę z dotychczasowego leczenia na leczenie tym lekiem. Jeśli taka dawka leku nie obniży wystarczająco ciśnienia tętniczego krwi, lekarz może zalecić stosowanie leku Ifirmacombi 300 mg/25 mg.
Dawkowanie leku 300 mg/25 mg
Zalecana dawka leku Ifirmacombi 300 mg/25 mg to jedna tabletka na dobę. Dawka ta nie powinna być zwiększana. Lekarz zwykle zaleca stosowanie leku Ifirmacombi 300 mg/25 mg, gdy dotychczasowe leczenie nie obniżyło wystarczająco ciśnienia tętniczego krwi. Lekarz poinformuje pacjenta, jak przeprowadzić zmianę z dotychczasowego leczenia na leczenie lekiem Ifirmacombi. Jeśli ten lek nie obniży wystarczająco ciśnienia tętniczego krwi, lekarz może zalecić stosowanie dodatkowego leku.
Sposób podania
Lek Ifirmacombi stosuje się doustnie. Tabletki należy połykać, popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody). Lek może być przyjmowany w czasie posiłku lub niezależnie od posiłków. Należy starać się przyjmować dawkę dobową codziennie, o tej samej porze. Ważne jest, żeby kontynuować leczenie tym lekiem tak długo, jak zalecił to lekarz.
Maksymalne działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi powinno być osiągnięte po 6-8 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przypadkowego zażycia za dużej ilości tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ifirmacombi – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Ifirmacombi może być przyjmowany w czasie posiłku lub niezależnie od posiłków. Z powodu obecności hydrochlorotiazydu w leku Ifirmacombi, jeśli pacjent spożywa alkohol w czasie leczenia tym lekiem, może odczuwać nasilenie zawrotów głowy w pozycji stojącej, szczególnie, podczas zmiany pozycji ciała z siedzącej na stojącą.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ifirmacombi w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Lekarz prowadzący musi zostać poinformowany o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleca przerwanie stosowania leku Ifirmacombi przed zajściem w ciążę lub zaraz po stwierdzeniu ciąży i zaleci przyjmowanie innego leku. Nie zaleca się stosowania leku Ifirmacombi w ciąży i nie wolno go przyjmować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ w tym okresie ciąży może poważnie zaszkodzić dziecku.
Karmienie piersią
Należy powiadomić lekarza o karmieniu piersią lub o zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią. Lekarz może wybrać inny lek, jeśli pacjentka zamierza karmić piersią, szczególnie w przypadku noworodków lub wcześniaków.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ifirmacombi
Ulotka Ifirmacombi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Pobrano 8 razy
Rozmiar plku 503.39 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Pobrano 7 razy
Rozmiar plku 503.39 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Ifirmacombi w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ifirmacombi
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Ifirmacombi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.