Duofilm

Duofilm to lek stosowany w leczeniu brodawek zwykłych i brodawek podeszwowych. Zawiera w składzie kwas salicylowy i mlekowy, które mają działanie keratolityczne, zmiękczają i rozpulchniają zrogowaciały naskórek ułatwiając jego złuszczenie. Kwas mlekowy wpływa na proces rogowacenia, redukując nadmierne rogowacenie, charakterystyczne dla brodawek. Lek jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Duofilm jest wskazany w leczeniu brodawek zwykłych i podeszwowych.
Lek Duofilm ma postać płynu do stosowania na skórę, zawiera substancje czynne kwas salicylowy i kwas mlekowy.
Kwas salicylowy zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek, ułatwiając jego złuszczanie.
Kwas mlekowy działa na proces keratynizacji, ograniczając nadmierne rogowacenie naskórka charakterystyczne dla brodawek. Ponadto jest on środkiem żrącym, niszczącym zarówno zrogowaciałą tkankę brodawek, jak i wirusy będące przyczyną ich powstawania.

Skład

Substancjami czynnymi leku są kwas salicylowy, kwas mlekowy.
1 g płynu na skórę zawiera 167 mg kwasu salicylowego i 167 mg kwasu mlekowego.

Pozostały składnik leku to kolodium elastyczne.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 2 lat:
Lek należy stosować jedynie na miejsce chorobowo zmienione. Stosowanie u dzieci powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.

Lek należy stosować raz na dobę bezpośrednio na brodawkę, najlepiej wieczorem według poniższej instrukcji.
1. Namaczać brodawkę przez 5. minut w gorącej wodzie, a następnie osuszyć czystym ręcznikiem.
2. Zetrzeć ostrożnie powierzchnię brodawki pilnikiem do paznokci, pumeksem, przyrządem do manicure lub szorstką ścierką tak aby nie spowodować krwawienia.
3. Nałożyć cienką warstwę leku na brodawkę, uważając aby nie dotknąć zdrowej skóry.
4. Pozostawić lek do dokładnego wyschnięcia. Jeśli brodawka jest duża lub znajduje się na stopie, należy przykryć ją plastrem.
5. Leczenie należy kontynuować, aż brodawka zostanie zupełnie usunięta i odbudowane zostaną linie papilarne skóry, maksymalnie do 12 tygodni od rozpoczęcia leczenia.

Widoczną poprawę można zaobserwować już w 1 lub 2 tygodniu leczenia, a najlepszy efekt po 4 – 8 tygodniach.
Jeśli brodawki nie znikną po 12 tygodniach leczenia lub jeśli podczas leczenia wystąpi podrażnienie skóry, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ze względu na łatwopalność tego leku, nie należy przebywać w pobliżu otwartego płomienia ani palić tytoniu w trakcie nakładania lub bezpośrednio po nałożeniu leku.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe oraz w razie podrażnienia skóry należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Przedawkowanie

W razie spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeśli pacjent omyłkowo spożyje lek Duofilm, stosuje go zbyt długo lub na dużych powierzchniach ciała, może dojść do zatrucia kwasem salicylowym. Niektórymi z objawów zatrucia mogą być, na przykłąd szum w uszach lub utrata słuchu, mdłości, wymioty, uczucie zmęczenia, przyśpieszenie oddechu, zawroty głowy, nietypowy nastrój lub myśli.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat związku stosowania leku Duofilm z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Bezpieczeństwo stosowania leku Duofilm w okresie ciąży nie zostało określone.
Stosowanie leku Duofilm w okresie ciąży nie jest wskazane.

Karmienie piersią
Stosowanie leku Duofilm w okresie karmienia piersią nie jest wskazane. Składniki leku Duofilm mogą przenikać do mleka matki. W razie stosowania leku Duofilm w okresie karmienia piersią, należy uważać aby lek nie miał kontaktu ze skórą piersi, aby uniknąć przypadkowego spożycia leku przez niemowlę lub przypadkowego kontaktu leku ze skórą niemowlęcia.

Ulotka Duofilm

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Duofilm (forum)

Stosujesz Duofilm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

1 komentarz do “Duofilm”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Duofilm. Podziel się doświadczeniami na forum.