Codez

Działanie i wskazania

Lek Codez zawiera substancję czynną diazepam, która należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami. Diazepam wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające i zwiotczające mięśnie.

Lek Codez jest stosowany u dorosłych:
– Krótkotrwałe (2-4 tygodnie) leczenie objawów stanów lękowych, które są bardzo nasilone, upośledzające lub narażające chorego na ciężki stres.
– Leczenie objawów nagłego odstawienia alkoholu.

Skład

Substancją czynną (składnikiem odpowiedzialnym za działanie tabletki) jest diazepam. Każda tabletka zawiera 5 mg diazepamu.
­

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), talk, magnezu stearynian

Dawkowanie

Tabletki należy popić szklanką wody. Lekarz ustali właściwą dawkę i czas trwania leczenia. Zazwyczaj leczenie nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie, włączając w to okres stopniowego odstawiania leku. W razie konieczności lekarz może wydłużyć okres leczenia.

Zazwyczaj stosowane dawki:

Dorośli
W leczeniu stanów lękowych: 2 mg do 5 mg diazepamu 2 lub 3 razy na dobę. W ciężkich przypadkach lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki w zależności od stanu pacjenta, maksymalnie do 30 mg na dobę w 2 lub 4 dawkach podzielonych.

W leczeniu objawów odstawienia alkoholu: dawka od 5 mg do 20 mg diazepamu, którą w razie potrzeby można powtórzyć jeden raz po 2 do 4 godzinach

W celu uzyskania odpowiedniej dawki poniżej 5 mg diazepamu, należy zastosować inny lek

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjmie zbyt wiele tabletek (większej niż zalecono) lub w razie podejrzenia połknięcia tabletki przez dziecko, należy natychmiast zgłosić się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala lub skontaktować ze swoim lekarzem.

Do objawów przedawkowania należą: utrata koordynacji ruchów mięśni, senność, stan dezorientacji, niewyraźna mowa i osłabienie siły mięśniowej. Ostre przedawkowanie może prowadzić do śpiączki (długotrwałej utraty przytomności), obniżenia temperatury ciała (hipotermii), obniżenia ciśnienia tętniczego, spowolnienia tętna i nasilonych problemów z oddychaniem.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie należy pić soku grejpfrutowego podczas stosowania diazepamu, ponieważ spowalnia on tempo usuwania diazepamu z organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Nie wolno pić alkoholu podczas przyjmowania diazepamu. Alkohol może zwiększać działanie uspokajające leku i może wywołać nasiloną senność.

Nie powinno się spożywać alkoholu w trakcie stosowania jakichkolwiek leków - zobacz więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Jeżeli pacjentka przyjmuje ten lek w późnej ciąży lub w trakcie porodu u noworodka mogą wystąpić objawy, takie jak: niska temperatura ciała, zwiotczenie ciała i problemy z oddychaniem. Regularne przyjmowanie leku w późnym okresie ciąży może spowodować wystąpienie objawów odstawienia u dziecka.

Pacjentka nie powinna karmić piersią w okresie leczenia lekiem Codez, ponieważ przenika on do mleka matki.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here