Clodivac

Clodivac to szczepionka dostępna na receptę, która skutecznie chroni przed dwoma groźnymi chorobami: tężcem i błonicą. Szczepionka zawiera toksoidy tężcowy i błoniczy, które są niezakaźnymi składnikami pochodzącymi od bakterii. Po podaniu szczepionki organizm wytwarza przeciwciała, które chronią przed zachorowaniem. Clodivac jest wskazany do czynnego uodparniania dzieci, które ukończyły 7. rok życia, młodzieży i dorosłych przeciw tężcowi i błonicy.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Clodivac jest szczepionką, która chroni przed zachorowaniem na dwie choroby: tężec i błonicę (dyfteryt) wywoływane przez laseczki tężca i maczugowce błonicy. Substancjami czynnymi szczepionki są toksoidy tężcowy i błoniczy (niezakaźne składniki pochodzące od bakterii). Po podaniu szczepionki organizm wytwarza przeciwciała, chroniące przed zachorowaniem. Szczepionka służy do czynnego uodparniania dzieci, które ukończyły 7. rok życia, młodzieży i dorosłych przeciw tężcowi i błonicy.

Szczepienie podstawowe
– osoby, które ukończyły 7. rok życia i nie otrzymały podstawowego szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (tzn. szczepienia obowiązkowego zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych).

Szczepienie przypominające
– dzieci, które ukończyły 7. rok życia i nie otrzymały dawki przypominającej DTPa w 6. roku życia (w przypadku przeciwwskazań do szczepień przeciwko krztuścowi),
– młodzież w 14. i 19. roku życia,
– dorośli, którzy otrzymali pełny cykl szczepienia podstawowego przeciw tężcowi i błonicy (dawka przypominająca co 10 lat).

Szczepienie przeciw tężcowi u osób zranionych
W przypadku zranienia, szczepionka Clodivac zawierająca toksoid błoniczy (d) i tężcowy (T) może być zastosowana zamiast szczepionki zawierającej tylko toksoid tężcowy (T), jeżeli jest wskazana w tym terminie dawka przypominająca przeciwko błonicy.

Odpowiedni poziom uodpornienia zabezpieczający przed zakażeniem uzyskuje się po zastosowaniu wszystkich dawek szczepienia, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, który zawiera informacje na temat tych szczepień.

Wyniki badań potwierdziły zarówno bezpieczeństwo jak i wysoką skuteczność szczepionki Clodivac.

Skład

Substancjami czynnymi szczepionki są:
Toksoid tężcowy1 nie mniej niż 40 j.m.
Toksoid błoniczy1 nie mniej niż 5 j.m.
1 adsorbowany na wodorotlenku glinu, uwodnionym nie więcej niż 0,5 miligrama Al 3+

Pozostałe składniki szczepionki to: sodu chlorek i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Dawkowanie w szczepieniu podstawowym i przypominającym

Szczepienie podstawowe
Szczepienie podstawowe składa się z trzech dawek szczepionki:
– dwie dawki szczepionki w odstępie 4 tygodni (szczepienie pierwotne)
– trzecia dawka szczepionki po upływie 6-12 miesięcy od podania drugiej dawki (szczepienie uzupełniające).

Szczepienie przypominające
Jedna dawka szczepionki:
– dzieci, które ukończyły 7. rok życia a nie otrzymały dawki przypominającej DTPa w 6. roku życia (w przypadku przeciwwskazań do szczepienia przeciw krztuścowi)
– młodzież w 14. roku życia (druga dawka przypominająca)
– młodzież w 19. roku życia (trzecia dawka przypominająca)
– osoby dorosłe z wykonanym szczepieniem podstawowym, co 10 lat.

Dawkowanie w przypadku zranienia
W przypadku zranienia lekarz podejmuje decyzję o podaniu szczepionki i sposobie dawkowania. Szczegółowe informacje znajdują się na końcu ulotki w części „Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego.”

Przedawkowanie

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ opakowanie jest jednodawkowe. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

W pierwszym trymestrze ciąży szczepionka może być zastosowana tylko wtedy, kiedy istnieje poważne zagrożenie zakażeniem. W takim przypadku decyzję podejmuje lekarz.

Dawkowanie w czasie ciąży
Kobiety nieszczepione lub z niepełnym szczepieniem podstawowym, które są narażone na urodzenie dziecka w niehigienicznych warunkach, powinny zostać zaszczepione w drugim trymestrze ciąży. Kobiety, które otrzymały jedną lub dwie dawki szczepionki przed stwierdzeniem ciąży, powinny uzupełnić szczepienie w czasie ciąży. Kobiety ciężarne, które były szczepione wcześniej niż 10 lat temu powinny otrzymać dawkę przypominającą w drugim trymestrze ciąży.

Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tej szczepionki.

Ulotka Clodivac

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Clodivac (forum)

Stosujesz Clodivac? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Clodivac”

  1. Nie polecam. U mojego dziecka po otrzymaniu dawki przypominającej w wieku 14 lat ciągłe problemy. Już dwa lata minęły a część problemów dalej się ciągnie :-(. Ma zapalenia mięśni, bóle stawów, osłabnięcia, problemy z brzuchem, powiększone i bolesne węzły itd.

    Odpowiedz
  2. Na ulotce papierowej – ani słowa o rtęci.. a już na internecie – rtęć – mercury (a jakże) – jest w składzie! Lekarz (pytana / pytany co on / ona na to – odpowiada: „my to dostajemy od sanepidu a sanepid skądś z ministerstwa zdrowia”… Za chwilę dodaje – „jeśli chce pan – to powiem co o tym wszystkim sądzę – ale POZA GABINETEM”. Zaplanowana zbrodnia! Cały proceder nadaje się do prokuratury … czemu tego nie zgłosiłem? Bo prokuratura – to ich główny współpracownik! – Co najwyżej zrobią ze mnie oszołoma. . . To są mordercy!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Clodivac. Podziel się doświadczeniami na forum.