Clindacne

Clindacne to lek, którego głównym składnikiem aktywnym jest klindamycyna – antybiotyk z grupy linkozamidów. Klindamycyna działa poprzez hamowanie syntezy białka bakteryjnego, co prowadzi do zahamowania wzrostu i rozwoju bakterii. Clindacne jest stosowany przede wszystkim w leczeniu trądziku pospolitego o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Clindacne ma postać żelu, zawiera substancję czynną klindamycyny fosforan, półsyntetyczny antybiotyk z grupy linkozamidów. Klindamycyny fosforan nie wykazuje działania przeciwbakteryjnego, jednak na powierzchni skóry ulega szybkiej przemianie w aktywną postać – klindamycynę.

Klindamycyna w warunkach in vitro hamuje wzrost wszystkich kolonii bakterii Propionibacterium acnes, będącej jedną z przyczyn powstawania trądziku pospolitego.

Lek Clindacne jest przeznaczony do miejscowego leczenia łagodnych i umiarkowanie nasilonych postaci trądziku pospolitego

Skład

Substancją czynną leku jest klindamycyna, w postaci klindamycyny fosforanu.
1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny.

– Inne składniki leku to: karbomer, makrogol, glikol propylenowy, alantoina, metylu parahydroksybenzoesan, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Lek Clindacne jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.

Cienką warstwę żelu należy nakładać dwa razy na dobę na dobrze umytą skórę z trądzikiem.
Po umyciu leku należy umyć ręce.

Dzieci:
Nie określono bezpieczeństwa stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przedawkowanie

Przedawkowanie leku może spowodować wystąpienie ogólnych działań niepożądanych klindamycyny (patrz punkt 2 Informacje ważne przed zastosowaniem leku Clindacne – Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clindacne w załączonej ulotce)

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Lek Clindacne można stosować w okresie ciąży, gdy w opinii lekarza jest to zdecydowanie konieczne. Nie należy stosować leku Clindacne podczas karmienia piersią.

Ulotka Clindacne

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Clindacne (forum)

Stosujesz Clindacne? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

4 komentarze do “Clindacne”

 1. Stosowałam clindacne od 3/4 miesięcy. W porównaniu do innych kremów i antybiotyków, które stosowałam wypadł najgorzej…stan skóry albo się nie zmieniał albo wręcz pogarszał. Zaobserwowałam, że po aplikowaniu na twarzy pojawia się całkiem sporo zaskórników (whiteheads)

  Odpowiedz
 2. Używałem kilka razy i zawsze pomagał, po odstawieniu trądzik minimalnie wraca ale słabszy. Przed tym lekiem nic nie dzialalo

  Odpowiedz
 3. Próbowałem leczyć się clindacne kilka razy. Każda próba po kilka miesięcy. Żadnej poprawy nie było. Dodatkowo, podczas kuracji pojawiała się wysypka, która wraz z dalszym leczeniem, pogarszała się. Po zaprzestaniu leczenia, wysypka z czasem ustępowała. Przy następnej kilkumiesięcznej próbie – znowu wysypka. Zmieniłem dermatologa, ale tamten okazał się jeszcze „lepszy”- na tą wysypkę chciał przepisywać izotretynoine w tabletkach, więc zaprzestałem leczenia. Wysypka ustąpiła, a trądzik z czasem sam ustąpił bez blizn. Więc, moim zdaniem nie warto było.

  Odpowiedz
 4. Stosowałem Clindacne na wypryski na plecach, bardzo mi pomaga. Wcześniej dermatolog przypisywał mi różnego rodzaju mieszanki, ale nic nie działało.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Clindacne. Podziel się doświadczeniami na forum.