Konsultacja merytoryczna:

Chlorprothixen Zentiva

Chlorprothixen Zentiva jest lekiem o silnym działaniu uspokajającym, słabym przeciwwytwórczym i przeciwautystycznym, w niewielkim stopniu przeciwdepresyjnym. Działa również przeciwhistaminowo, przeciwwymiotnie. W małych dawkach wykazuje działanie przeciwlękowe. Nie wywołuje uczucia znużenia i senności. Wzmaga działanie alkoholu, środków nasennych i wprowadzających do znieczulenia. Obniża ciepłotę ciała.

Wskazany jest w leczeniu psychoz endogennych i organicznych ze stanami pobudzenia ruchowego i agresywnością, niepokoju i bezsenności w nerwicach i zaburzeniach psychosomatycznych, psychoz alkoholowych, a także w chirurgii do premedykacji dla uspokojenia pacjenta i zmniejszenia reakcji neurowegetatywnych oraz w celu zapobiegania wymiotom pooperacyjnym.

Jaki jest skład Chlorprothixen Zentiva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chloroprotyksenu chlorowodorek. Jedna tabletka powlekana zawiera odpowiednio 15 mg lub 50 mg chloroprotyksenu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, sacharoza, wapnia stearynian, talk.

Skład otoczki

Chlorprothixen Zentiva, 15 mg:
hypromeloza 2910/5, makrogol 6000, makrogol 300, talk, żółcień pomarańczowa, lak (E 110).

Chlorprothixen Zentiva, 50 mg:
hypromeloza 2910/5, makrogol 6000, makrogol 300, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Chlorprothixen Zentiva – jak stosować ten lek?

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od wskazań i tolerancji pacjenta.

Nerwice: zazwyczaj zalecana dawka to 15 mg 1 do 3 razy na dobę.

Zaburzenia psychotyczne: zazwyczaj stosowana dawka to 50 mg do 100 mg 2 do 4 razy na dobę. Dawkę dobową należy podzielić tak, aby większa dawka została podana przed snem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Najbardziej prawdopodobnymi objawami przedawkowania leku są senność, apatia i śpiączka, zahamowanie oddechu, hipotonia (która może pojawić się po kilku godzinach i trwać od 2 do 3 dni), tachykardia, gorączka, sztywność mięśni lub ruchy niekontrolowane, zwężenie źrenicy. W momencie ustępowania tych objawów mogą wystąpić napady drgawkowe, nadmierna ruchliwość i krwiomocz.
Leczenie jest objawowe i wspomagające i obejmuje: płukanie żołądka (nie należy wywoływać wymiotów, gdyż może dojść do zachłyśnięcia), podanie węgla aktywnego, przepłukiwanie solą fizjologiczną, wspomaganie oddechu i regulację temperatury ciała. W razie spadku ciśnienia tętniczego podaje się parenteralnie noradrenalinę i metaraminol. Nie należy stosować adrenaliny ze względu na ryzyko wystąpienia hipotonii paradoksalnej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Chlorprothixen Zentiva – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy przyjmować z posiłkiem i połykać w całości, popijając szklanką wody lub mleka, aby uniknąć podrażnienia żołądka.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Chlorprothixen Zentiva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet w okresie ciąży nie zostało potwierdzone. Lek można stosować w okresie ciąży tylko po starannym rozważeniu spodziewanych korzyści z leczenia u matki względem ryzyka dla płodu.

Ulotka Chlorprothixen Zentiva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

CHLORPROTHIXEN ZENTIVA, 15 mg, 50 mg, tabletki powlekane (Chlorprothixeni hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 208 razy

Rozmiar plku 142.40 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Chlorprothixen Zentiva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

CHLORPROTHIXEN ZENTIVA, 15 mg, 50 mg, tabletki powlekane (Chlorprothixeni hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 208 razy

Rozmiar plku 142.40 KB

Cena - ile kosztuje Chlorprothixen Zentiva?

Cena Chlorprothixen Zentiva i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Chlorprothixen Zentiva.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Chlorprothixen Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Chlorprothixen Zentiva”

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply
34.98 

Zastosowanie Hylo Gel krople do oczu (Opakowanie: 10 ml)Hylo Gel krople do oczu (Opakowanie: 10 ml) to nawilżające krople do oczu, łagodzące uczucie suchości, pieczenia czy „piasku” pod powiekami. Nadaje się do stosowania po zabiegach okulistycznych. Moż…

14.75 

Zastosowanie Altacet ICE aerozol (Opakowanie: 130 ml)Altacet ICE aerozol (Opakowanie: 130 ml) to spray chłodzący stosowany na urazy. Wyrób medyczny może być stosowany miejscowo po doznaniu różnego kontuzji. Polecany wszystkim, którzy narażeni są na…

69.96 

Zastosowanie Bepanthen Sensiderm Daily Care krem (Opakowanie: 150 ml)Bepanthen Sensiderm Daily Care krem (Opakowanie: 150 ml) to krem przeznaczony dla osób cierpiących na egzemę skórną. Zaostrzanie się schorzenia jest rzadsze i mniej problematyczne.

Bepanthen Daily Care przywraca naturalną…

24.99 

Zastosowanie Alpecin Aktiv A1 szampon (Opakowanie: 250 ml)Oparty na bazie kofeiny kompleks substancji czynnych zawarty w Aktywnym Szamponie Alpecin pomaga skórze głowy utrzymać i ustabilizować jej funkcje ochronne. Pomaga chronić cebulkę włosa i wzmacnia włosy. Aktywny…

6.99 

Zastosowanie Gastromin Fast (Opakowanie: 30 )Suplement diety Gastromin Fast (Opakowanie: 30 ) to wygodny w stosowaniu produkt ograniczający często występujący problem ze wzdęciami czy dyskomfortowym uczuciem pełności po posiłku.
Kapsułki mogą być spożywane…

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief