Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM

Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM to lek radiofarmaceutyczny dostępny na receptę, który zawiera promieniotwórczy izotop strontu-89. Jest przeznaczony wyłącznie do terapii. Stosowany jest do uśmierzania bólu wynikającego z przerzutów nowotworowych, najczęściej pochodzących z gruczołu krokowego i gruczołu piersiowego, do układu kostnego. Lek ten jest podawany pacjentowi w jednorazowej iniekcji dożylnej.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM jest lekiem radiofarmaceutycznym, przeznaczonym wyłącznie do terapii, który zawiera promieniotwórczy izotop strontu-89. Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM stosowany jest do uśmierzania bólu wynikającego z przerzutów nowotworowych, najczęściej pochodzących z gruczołu krokowego i gruczołu piersiowego, do układu kostnego.

Skład

Substancją czynną leku jest strontu chlorek 89SrCl2 [37,5 MBq/ml]

Inne składniki leku to:
Strontu chlorek
Sodu chlorek
Woda do wstrzykiwań

Dawkowanie

Dawkowanie i sposób podania
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej nadzorujący przebieg leczenia ustala odpowiednią dawkę właściwą dla danego pacjenta. Jest to najmniejsza ilość produktu niezbędna do osiągnięcia zamierzonego efektu terapeutycznego.

Zalecana dawka Chlorku strontu 89SrCl2 POLATOM odpowiada aktywności 150 MBq.

W przypadku chorego z nadwagą lub niedowagą zalecane jest podanie Chlorku strontu 89SrCl2 POLATOM w dawce 2 MBq/kg beztłuszczowej masy ciała. Tę dawkę zaleca się również do stosowania u pacjentów w podeszłym wieku.

Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM podaje się w postaci jednorazowego wstrzyknięcia dożylnego.

Hospitalizacja pacjenta nie jest wymagana, zalecane jest jednak pozostanie w pracowni medycyny nuklearnej przez pierwszych kilka godzin po podaniu Chlorku strontu 89SrCl2 POLATOM.

W razie nawracającego bólu dopuszcza się podanie kolejnej porcji leku radiofarmaceutycznego w czasie nie krótszym niż 3 miesiące od podania poprzedniej dawki, tak aby zmniejszyć ryzyko kumulacji działania szkodliwego dla szpiku kostnego. Dalsze podawanie preparatu nie jest wskazane u pacjentów, u których nie było odpowiedzi na poprzednią dawkę.

Stosowanie u dzieci
Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci.

Przedawkowanie

Radiofarmaceutyk Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM należy do preparatów podawanych w warunkach ścisłej kontroli lekarskiej, wyłącznie w zakładach medycyny nuklearnej, przez wykwalifikowany personel, dlatego ryzyko ewentualnego pomyłkowego podania jest niezwykle małe.

W przypadku, gdy dojdzie do podania nadmiernej ilości substancji promieniotwórczej, ryzyko związane z nadmiernym napromieniowaniem może być zredukowane dzięki przyśpieszonemu usuwaniu radiofarmaceutyku z ustroju poprzez przez picie większych ilości płynów i częste opróżnianie pęcherza moczowego.

W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM należy zwrócić się do lekarza prowadzącego lub lekarza specjalisty medycyny nuklearnej.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie są zalecane żadne szczególne środki ostrożności.

Ciąża i karmienie piersią

Leku nie wolno podawać kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Przed podaniem leku należy poinformować lekarza specjalistę medycyny nuklearnej jeśli:
• u kobiety istnieje podejrzenie ciąży,
• nie wystąpiła miesiączka w przewidywanym terminie,
• kobieta karmi piersią.

Ulotka Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM (forum)

Stosujesz Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Chlorek strontu 89SrCl2 POLATOM. Podziel się doświadczeniami na forum.