Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Pfizer Europe MA EEIG |
Kod ATC | |
Procedura | CEN |
Substancja | Fidanakogen elaparwowek |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Beqvez?
BEQVEZ to innowacyjny lek stosowany w terapii genowej ciężkiej i umiarkowanie ciężkiej hemofilii B u dorosłych pacjentów. Działa poprzez dostarczenie prawidłowej wersji genu czynnika IX do organizmu, umożliwiając komórkom wątroby wytwarzanie tego kluczowego białka odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi. Terapia ta jest przeznaczona dla pacjentów, u których nie występują obecnie ani nie występowały w przeszłości inhibitory czynnika IX oraz nie mają przeciwciał przeciwko określonemu serotypowi wektora wirusowego.
Substancja czynna leku, fidanakogen elaparwowek, wykorzystuje zmodyfikowany wektor wirusowy, który transportuje gen do komórek wątrobowych. Po zintegrowaniu się z komórkami, gen ten umożliwia produkcję białka czynnika IX, co prowadzi do zwiększenia jego aktywności we krwi. W rezultacie poprawia się krzepnięcie krwi, a epizody krwawienia są ograniczane lub im się zapobiega. Ta jednorazowa terapia może znacząco wpłynąć na jakość życia pacjentów z hemofilią B, oferując długotrwałe korzyści terapeutyczne.
Jaki jest skład Beqvez, jakie substancje zawiera?
Każda fiolka leku zawiera substancję czynną fidanakogen elaparwowek w stężeniu 0,79 – 1,21 × 1013 genomów wektora/ml. Pozostałe składniki pomocnicze to:
- sodu diwodofosforan jednowodny (E339)
- disodu wodorofosforan siedmiowodny (E339)
- sodu chlorek
- poloksamer 188
- woda do wstrzykiwań
Dawkowanie preparatu Beqvez – jak stosować ten lek?
Lek BEQVEZ podawany jest w formie jednorazowego wlewu dożylnego w warunkach szpitalnych lub specjalistycznym ośrodku leczenia hemofilii. Dawkę ustala lekarz indywidualnie na podstawie masy ciała pacjenta, stosując przelicznik 5 × 1011 vg/kg. Wlew trwa około godziny i jest wykonywany przez doświadczony personel medyczny.
Po podaniu leku pacjent pozostaje pod obserwacją przez minimum 3 godziny. Lekarz może również zalecić dodatkowe leczenie kortykosteroidami w celu modulowania odpowiedzi immunologicznej organizmu.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ryzyko przedawkowania jest minimalne, ponieważ lek podawany jest w warunkach szpitalnych przez wykwalifikowany personel medyczny. W przypadku podania większej dawki lekarz zleci dodatkowe badania kontrolne i w razie potrzeby wdroży odpowiednie postępowanie medyczne.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Beqvez – czy mogę spożywać alkohol?
Należy zachować szczególną ostrożność w zakresie spożywania alkoholu, gdyż może on wpływać na funkcjonowanie wątroby, a tym samym na skuteczność terapii i zwiększać ryzyko uszkodzenia tego narządu. Wszelkie zmiany w diecie oraz stosowanie suplementów należy konsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ niektóre substancje mogą wpływać na prawidłowe działanie leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Beqvez w okresie ciąży i karmienia piersią?
Stosowanie leku BEQVEZ nie jest zalecane u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Wpływ leku na przebieg ciąży i rozwój płodu nie został zbadany. Nie wiadomo również, czy lek przenika do mleka matki. Ze względów bezpieczeństwa, mężczyźni po otrzymaniu leku powinni stosować barierowe metody antykoncepcji przez 6 miesięcy od zakończenia terapii.
Skutki uboczne Beqvez, jakie są działania niepożądane?
Podczas stosowania leku BEQVEZ mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- Bardzo często (występujące częściej niż u 1 na 10 osób):
- podwyższona aktywność enzymów wątrobowych (transaminaz) w badaniach krwi
- Często (występujące nie częściej niż u 1 na 10 osób):
- bóle głowy
- dolegliwości bólowe w jamie brzusznej
- zawroty głowy
- nudności
- gorączka
- osłabienie
- podwyższone stężenie kreatyniny w badaniach krwi
- podwyższone stężenie dehydrogenazy mleczanowej w badaniach krwi
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Pfizer Europe MA EEIG. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Beqvez z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach diety i ziołach, gdyż mogą one wpływać na działanie leku BEQVEZ. Szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty mogące oddziaływać na wątrobę. Po terapii może być konieczne przyjmowanie kortykosteroidów, które mogą wpływać na skuteczność szczepionek i wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego zaleca się wykonanie wszystkich planowanych szczepień przed rozpoczęciem terapii lekiem BEQVEZ.
Ulotka Beqvez – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Beqvez - 0,79 – 1,21 × 10^13 genomów wektora/ml, Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Fidanakogen elaparwowek) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Beqvez - 0,79 – 1,21 × 10^13 genomów wektora/ml, Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Fidanakogen elaparwowek) |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?