ApoNapro ACTIVE

ApoNapro ACTIVE to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który zawiera substancję czynną naproksen. Lek ten działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Stosowany jest w objawowym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób reumatycznych, ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, bolesnego miesiączkowania oraz ostrej dny moczanowej. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek ApoNapro ACTIVE, 250 mg, tabletki musujące zawiera naproksen, który jest lekiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Należy do grupy leków o nazwie NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Lek ApoNapro ACTIVE, 250 mg, tabletki musujące jest stosowany u osób dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat w krótkotrwałym leczeniu bólu.

Lek ApoNapro ACTIVE, 250 mg, tabletki musujące może łagodzić ból i stan zapalny (obrzęk, zaczerwienienie i ciepło) i jest stosowany w leczeniu osób dorosłych:
• Ból mięśni, stawów i ścięgien, taki jak nadwyrężenia, dna moczanowa, zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
• Bolesne miesiączkowanie.

Skład

Substancją czynną leku jest naproksen. Każda tabletka musująca zawiera 250 mg naproksenu.

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy, sodu wodorowęglan, sodu węglan, sodu cyklaminian (E 952), sacharyna sodowa (E 954), sodu cytrynian, powidon (K 30), makrogol (6000), mannitol (E 421), symetykon, sodu dokuzynian, aromat Cassis zawierający (maltodekstrynę, mannitol (E 421), glukonolakton (E 575), sorbitol (E 420), gumę arabską (E 414), krzemionkę koloidalną, bezwodną (E 551)).

Dawkowanie

Leki zawierające naproksen mogą wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu. Wszelkie ryzyko jest bardziej prawdopodobne po większych dawkach i przedłużonym (długotrwałym) leczeniu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani długości leczenia. Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

1 do 2 tabletek rozpuścić w szklance (150 mL) wody i wypić, dawki 3 tabletek należy rozpuścić w 300 mL. Aby upewnić się, że nie pozostała żadna ilość leku, należy wypłukać pustą szklankę niewielką ilością (10 mL) wody i wypić. Przyjmować z posiłkiem lub po posiłku.
Pacjent powinien upewnić się, że przyjmuje wystarczającą ilość płynów i jest dobrze nawodniony, podczas przyjmowania tego leku. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy mają zaburzenia nerek.
Podczas przyjmowania tego leku lekarz będzie chciał zobaczyć pacjenta, aby sprawdzić, czy przyjmuje odpowiednią dawkę i nie występują działania niepożądane. Jest to szczególnie ważne, w przypadku pacjentów w podeszłym wieku.
Naproksen jest zalecany pacjentom z wrażliwym żołądkiem.
Lek ApoNapro ACTIVE, 250 mg, tabletki musujące należy przyjmować z posiłkami.

Zalecana dawka dla dorosłych
Bóle mięśni, stawów lub ścięgien oraz bolesne miesiączkowanie
• Zalecana dawka to 2 tabletki, a następnie w razie potrzeby jedna tabletka co 6 do 8 godzin.
Zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
• Zalecana dawka wynosi od 2 do 4 tabletek.
• Dawkę należy podzielić na dwie części i przyjmować dwa razy na dobę.

Dna moczanowa
• Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 3 tabletki, a następnie w razie potrzeby jedna tabletka co 8 godzin.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek ApoNapro ACTIVE, 250 mg, tabletki musujące nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ponieważ zawartość substancji czynnej jest zbyt wysoka (patrz punkt 4.3).

Osoby w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności wątroby i nerek
Lekarz zadecyduje o dawce, zwykle będzie ona niższa niż dla innych osób dorosłych.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować ból brzucha, nudności i wymioty.

Pojawiają się bóle głowy, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia i drżenie oczu, dzwonienie w uszach i utrata przytomności.

Wysokie ciśnienie krwi, depresja oddechowa i śpiączka mogą wystąpić po spożyciu leków z grupy NLPZ, ale występują rzadko.

W przypadku podejrzenia przedawkowania leku ApoNapro ACTIVE, 250 mg, tabletki musujące należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Jeśli pacjent odczuwa, że lek nie przynosi wystarczającej ulgi w bólu, nie należy zwiększać dawki samodzielnie, należy natychmiast porozmawiać z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy przyjmować leku ApoNapro ACTIVE, jeśli pacjentka jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży, gdyż może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną problemów podczas porodu. Lek ApoNapro ACTIVE może powodować problemy z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność do krwawień pacjentki i dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku ApoNapro ACTIVE, chyba że lekarz uzna użycie go za bezwzględnie konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas starań o ciążę, należy zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Od 20 tygodnia ciąży lek ApoNapro ACTIVE może skutkować zaburzeniami czynności nerek u nienarodzonego dziecka, jeśli jest przyjmowany dłużej niż kilka dni. Może to prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie) lub zwężenia naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli wymagane jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.

Naproksen może utrudnić zajście w ciążę. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka planuje zajść w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę.

Karmienie piersią
Naproksen przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Lek ApoNapro ACTIVE, 250 mg, tabletki musujące nie jest zalecany do stosowania u kobiet karmiących piersią.

Ulotka ApoNapro ACTIVE

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o ApoNapro ACTIVE (forum)

Stosujesz ApoNapro ACTIVE? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o ApoNapro ACTIVE. Podziel się doświadczeniami na forum.