Oralair

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyStallergenes
Kod ATCV01AA
ProceduraMRP
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Oralair?

Lek ORALAIR zawiera wyciąg alergenów. Leczenie lekiem ORALAIR ma na celu zwiększenie tolerancji immunologicznej wobec pyłków traw i w ten sposób zmniejszenie objawów uczulenia.

Lek ORALAIR stosowany jest w leczeniu alergii (uczulenie) na pyłki traw, która charakteryzuje się nieżytem nosa (kichanie, cieknący lub swędzący nos, zatkany nos) z lub bez zapalenia spojówek (swędzenie i łzawienie oczu) u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 5 lat.

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz odpowiednio wyszkolony i doświadczony w leczeniu chorób alergicznych zdiagnozuje alergię (uczulenie) za pomocą właściwego testu skórnego i (lub) badania krwi.

Jaki jest skład Oralair, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest wyciąg alergenów z pyłków następujących traw: Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.), Tomka wonna (Anthoxanthum odoratum L.), Życica trwała (Lolium perenne L.), Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) oraz Tymotka łąkowa (Phleum pratense L.). Jedna tabletka podjęzykowa zawiera 100 IR lub 300 IR.

IR (index of reactivity – wskaźnik reaktywności) jest wyznacznikiem aktywności i jest określony u uczulonych pacjentów na podstawie testu skórnego.

Pozostałe składniki to: mannitol (E421), celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu i laktoza jednowodna.

Dawkowanie preparatu Oralair – jak stosować ten lek?

Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek ORALAIR przepisywany jest przez lekarzy odpowiednio wyszkolonych i doświadczonych w leczeniu alergii (uczulenia). Jeżeli lek przepisywany jest dzieciom, przepisuje go lekarz z odpowiednim doświadczeniem w leczeniu dzieci.

Zaleca się zażycie pierwszej tabletki pod kontrolą lekarza. Umożliwi to pacjentowi omówienie z lekarzem możliwych działań niepożądanych (skutków ubocznych).

Dawkowanie
Terapia składa się z fazy leczenia wstępnego (w tym zwiększanie dawki przez 3 dni) oraz fazy kontynuacji leczenia.

Lek należy stosować według schematu dawkowania zawartego w poniższej ulotce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia dawki leku ORALAIR większej niż zalecana mogą wystąpić objawy alergiczne, włącznie z objawami miejscowymi w obrębie ust i gardła. W razie wystąpienia ciężkich objawów należy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oralair – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oralair w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
W ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie ma żadnych doświadczeń w stosowaniu leku ORALAIR podczas ciąży. W związku z tym nie należy rozpoczynać immunoterapii, jeżeli pacjentka jest w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania tego leku, należy omówić ze swoim lekarzem, czy należy kontynuować leczenie.

Karmienie piersią
W okresie karmienia piersią przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie ma żadnych doświadczeń w stosowaniu leku ORALAIR w okresie karmienia piersią. Nie przewiduje się żadnego wpływu na dzieci karmione piersią podczas leczenia. Nie należy jednak rozpoczynać immunoterapii w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka zamierza karmić piersią w trakcie leczenia, to powinna poradzić się lekarza, czy wskazana jest dla niej kontynuacja leczenia.

Ulotka Oralair – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Oralair 100 IR & 300 IR - 100 IR; 300 IR, Tabletki podjęzykowe (Wyciąg alergenów z pyłków traw)
Oralair 300 IR - 300 IR, Tabletki podjęzykowe (Wyciąg alergenów z pyłków traw)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Oralair 100 IR & 300 IR - 100 IR; 300 IR, Tabletki podjęzykowe (Wyciąg alergenów z pyłków traw)
Oralair 300 IR - 300 IR, Tabletki podjęzykowe (Wyciąg alergenów z pyłków traw)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2 komentarze do “Oralair”

  1. Moje prawie dwutygodniowe doświadczenie ze stosowaniem leku Oralair jest zdecydowanie negatywne. W tym krótkim okresie doświadczyłem około połowy działań niepożądanych wymienionych w ulotce, co znacząco wpłynęło na moje codzienne funkcjonowanie. Jest to dla mnie niezrozumiałe, jak lek wywołujący tak wiele skutków ubocznych mógł zostać dopuszczony do obrotu. Moja reakcja na terapię jest na tyle niepokojąca, że rozważam konsultację z lekarzem w celu omówienia alternatywnych metod leczenia.

    Odpowiedz
  2. Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat doświadczeń pacjentów stosujących lek Oralair w leczeniu alergii. Jestem szczególnie zainteresowana skutecznością terapii i ewentualnymi efektami ubocznymi. Będę wdzięczna za podzielenie się Państwa obserwacjami dotyczącymi tego preparatu, który może stanowić alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia alergii wziewnych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz