Scorbolamid

Scorbolamid to lek dostępny bez recepty, który zawiera trzy substancje czynne: salicylamid, kwas askorbowy oraz rutozyd. Salicylamid działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Rutozyd wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność, a kwas askorbowy uzupełnia niedobór witaminy C, wspomagając organizm w czasie infekcji. Lek jest wskazany do stosowania przy gorączce i bólu związanym z przeziębieniem lub grypą, bólach głowy oraz nerwobólach.

Preparat zawiera substancję: , ,

Wskazania / działanie

Lek Scorbolamid zawiera: Salicylamid – działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Rutozyd – wzmacnia naczynia krwionośne i zwiększa ich elastyczność. Ponadto chroni witaminę C przed utlenieniem i dlatego witamina C dłużej działa. Kwas askorbowy (witamina C) – uzupełnia niedobór witaminy C, wspomagającej odporność organizmu w czasie zakażeń.

Wskazaniem do stosowania leku są: gorączka i ból związane z przeziębieniem lub grypą, bóle głowy, nerwobóle.

Skład

Substancjami czynnymi leku są salicylamid, kwas askorbowy i rutozyd. 1 tabletka drażowana zawiera 300 mg salicylamidu, 100 mg kwasu askorbowego oraz 5 mg rutozydu.

Pozostałe składniki leku to: skrobia ziemniaczana, żelatyna, talk, woda oczyszczona (stanowiące rdzeń tabletki drażowanej) oraz sacharoza, talk, guma arabska, żółcień chinolinowa (E 104), wosk Carnauba i woda oczyszczona (stanowiące otoczkę).

Dawkowanie

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat: Doustnie, zwykle 1 do 2 tabletek drażowanych 3 razy na dobę. Lek najlepiej przyjmować w czasie posiłku, albo popić szklanką wody lub mleka.

Należy stosować najmniejsze skuteczne dawki. Leczenie objawowe bez porady lekarskiej należy prowadzić najkrócej jak to możliwe. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają lub jeśli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W wyniku przedawkowania leku Scorbolamid mogą wystąpić przemijające objawy niepożądane, jakie występują w czasie leczenia tym preparatem.

Po przedawkowaniu salicylamidu może wystąpić depresja ośrodkowego układu nerwowego objawiająca się sennością, niewyraźną mową, niedociśnienie, zatrzymanie oddechu, kwasica metaboliczna (zaburzenie polegające na obniżeniu pH krwi objawiające się przyspieszonym oddechem, zaburzeniem świadomości) lub hipoprotrombinemia (objawiająca się skłonnością do krwawień).

W przypadku ostrego zatrucia wywołać wymioty. Następnie podać węgiel aktywowany oraz zastosować leczenie objawowe, którego podstawą jest uzupełnienie płynów.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek najlepiej przyjmować w czasie posiłku, albo z dużą ilością wody lub mleka. Alkohol może nasilać działania niepożądane.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Lek jest przeciwwskazany u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Scorbolamid

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Scorbolamid (forum)

Stosujesz Scorbolamid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Scorbolamid. Podziel się doświadczeniami na forum.